WERK ‘Iedereen in loondienst gaat er ditjaar op vooruit’ Waarom het soms slim is om te stoppen Grond- en zandontzorger I X Ik zie een tienjarig jongetje bij wat gaat er met hem g< Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk is dat een hoger nettosalaris dan vorig jaar, maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. 20 JE BREIN OP HET WERK WAT DOET EEN... □e Journalist Jelle liep een maand lang Neem een kijkje achter de schermen ‘Mensen vragen waarom er zoveel van het brutoloon afgaat’ Nooit op geven is misschien wel de stomste regel die be staat, vindt pokerspeler en be slisexpert Annie Duke. Na tuurlijk, als je terugkijkt op de levens van winnaars, dan heb ben ze nooit opgegeven. Maar andersom wil het niet zeggen dat je een winnaar wordt als je nooit opgeeft. Soms werkt vol houden juist tegen je. In haar boek Quit laat Duke zien wan neer je beter kunt stoppen en wanneer je moet volhouden. Zo beschrijft ze hoe mensen kunnen verzanden in ‘verzon ken kosten’ en daarom moeite hebben om op tijd te stoppen. Verzonken kosten zijn tijd, TIPS VOOR ALLEDAG geld, energie, moeite en liefde die je in een project, baan of liefde hebt gestopt en die je niet zomaar wil weggooien door te stoppen. Zelf heb ik in vier jaar een enorm netwerk opgebouwd, heb ik een mooie site en vaste opdrachtgevers. Zonde om dat op te geven. Toch? Niet per se, denkt Duke. Mis schien heb je gaandeweg din gen ontdekt die maken dat je niet meer op de goede weg zit. Zo begon ik voor mezelf om dat ik mijn tijd vrij wilde in delen en vaker thuis wilde werken. Sinds corona is dat to taal geen issue meer: mijn vriend werkt met zijn vaste baan ook thuis als hij dat wil. Stoppen kan helpen om je doel sneller te bereiken, meent Duke. Als je taken afstoot of een baan opgeeft, heb je tijd en middelen over om je te richten op wat je wel wil. Als pokerspeler legt ze daarom soms ook haar hand neer om nieuwe kaarten te kunnen trekken. Waarom nog meer geld verbrassen aan kaarten die je toch niet helpen te win nen? Zelf ga ik toch nog maar even door met freelancen. Ik vind het spel nog te leuk. Historische stijging minimumloon Alle werknemers vanaf 21 jaar hebben recht op het wettelijk minimumloon. Dat is het loon dat je mi nimaal moet ontvangen als je werkt. Voor het eerst sinds 1969 voert het kabinet een extra verhoging van het wet telijk minimumloon door. Het minimumloon is per 1 januari 2023 met 10,15 procent ge stegen. Van der Velpen: „De in steek is om mensen die minder verdienen meer te compenseren vanwege de hoge inflatie, omdat zij dat het hardst nodig hebben.” Het minimumloon komt uit op 12,40 euro bruto per uur bij een 36-urige werkweek en op 1934,40 euro per maand. Het minimumloon wordt per maand vastgesteld. Of je nu 36,38 of 40 uur per week werkt, het mi nimumloon blijft 1934,40 euro per maand. Dit betekent dat een werk nemer die 40 uur werkt een lager minimum uurloon heeft dan ie mand die 36 of 38 uur per week werkt. Heinen: „Om dat eerlijker te maken, zal er vanaf 1 januari 2024 sprake zijn van een wettelijk minimumuurloon. Dan verdien je bij 40 uur meer dan bij 36 uur.” k kan ook gewoon een baan gaan zoeken. Ik zag allemaal leuke vacatures!” Mijn vriend rolt met zijn ogen. Ik ben nu vier jaar zzp’er en al vier jaar zeg ik dit elke paar weken. De reactie van mensen in mijn omgeving is steevast: „Nee, niet opgeven!” Niet zo vreemd misschien. In carrière- rubrieken verschijnen vaak succesverhalen van mensen die het roer omgooiden. Om dat ze niet langer onder het juk van een baas wilden wer ken, werden ze zzp’er. Soms was het lastig, maar ze hielden vol. En kijk ze nu! Wat vinden mensen vaak lastig aan hun salarisstrook? l Van der Velpen i krijgt de meeste vragen over de be lasting die je over het loon betaalt. „Mensen vragen vaak waarom er zo veel van het brutoloon afgaat. Maar dat hebben we nu eenmaal in Nederland met elkaar afgespro ken. Je werkgever draagt alvast de belasting voor jou af zodat jij ver der niets meer hoeft te doen.” Kim Heinen, manager Loon- advies van Van Oers Accountancy Advies, ziet dat werknemers met name moeite hebben met de loonheffing ‘bijzonder tarief die je moet betalen over bijzondere beloningen, zoals een dertiende maand en vakantiegeld. Hierover moet meer belasting worden be taald dan over het salaris. Wat netto overblijft, kan tegenvallen. Heinen: „Over je normale loon ontvang je loonheffingskorting. Vakantiegeld en overwerkloon ko men bovenop je inkomen en daar door beland je in het bijzon- der tarief.” I Het nettoloon van mensen met een modaal inkomen stijgt in 2023 met tientallen euro’s per maand. De stijging van het inkomen komt onder andere door een historische stijging van het minimumloon, een daling van de inkomstenbelasting, een verho ging van de arbeidskorting en een verhoging van de reiskosten-, en thuiswerkvergoeding. Ook stijgen veel cao-lonen per 1 januari 2023. N I iet iedere werknemer I I neemt de moeite om X I het eerste loonstrookje I van het jaar even goed N te bekijken, merkt Joke van der Velpen, manager Wet Regelgeving bij Visma I Raet. „Mensen denken vaak: ik heb meer gekregen dan in december, het zal wel goed zijn. Maar het gaat hier wel over jouw geld waar jij een maand hard voor hebt ge werkt. Snap je iets niet op je loon- strook? Vraag op je werk om uitleg.” Daling van de inkomstenbelasting C. 1 Over alle inkomsten die je hebt, betaal je inkomstenbelasting aan de Belastingdienst. Je kunt recht hebben op een of meer kor- Het eerste JENNY DE KONING In samenwerking met Nationale Vacaturebank TRIK© Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Aloys Schothorst (29) is grond- en zand- vjk ontzorger. Je werkt vaak ’s nachts, hoe vind je dat? „Ik vind het niet erg. We staan vaak onder tijdsdruk, dus we gaan ervoor.” ‘Niet opgeven!’ hoort neuropsy- choloog Chantal van der Leest regelmatig als ze weer eens wil stoppen als zzp’er. Maar dat is niet altijd een goed advies. i 0 Wat doe je precies? „Bij werkzaamheden aan weg of spoor komen afvalstoffen vrij, zoals zand, grond en groenafval. Ik breng die stoffen met mijn vrachtwagen naar ver werkers en recycle bed rijven.” Wat verandert in 2023 op salaris- j gebied? DONDERDAG 26 JANUARI 2023 GO loonstrookje meer geld voor je werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20