‘We geloven allemaal nog in de missie van Lightyear’ r MïötaSL Omzet chipmachinemaker naar ruim 21 miljard euro Ai 19 V Het maken van een chipmachine is een proces van maanden, fotosasml,reuters HELMOND - Werknemer Lightyear Ooit begon ASML met een hand vol patenten van Philips te werken aan nieuwe chipmachines. Inmiddels is het Veldhovense bedrijf de grote broer van weleer definitief voorbijgestreefd. Ik ben verbaasd dat dit nu gebeurt. Maar misschien is het ook weer niet het einde Veel zin om stil te staan bij het nieuws over hun bedrijf hebben de meeste medewerkers van Lightyear niet. Slechts een en keling geeft toe dat het stopzet ten van zonneauto Lightyear 0 de sfeer op de werkvloer drukt. De medewerkers van de firma op de Automotive Campus in Hel mond zijn maandag bijgepraat door de directie. Die meldde dat er uit stel van betaling is aangevraagd voor een van de bedrijfsonderdelen van Lightyear. Daar werken volgens een woordvoerder ongeveer 6oo van de 650 medewerkers. Volgens een van de personeelsle den kregen ze dat nieuws tijdens een onlinevergadering te horen. De man, die zijn naam niet noemt, is sinds enkele maanden elektrotech nisch ingenieur bij Lightyear. Hij staat tijdens de lunchpauze rustig buiten een sigaretje te roken. De expat geeft toe dat het nieuws de sfeer wel degelijk beïnvloedt. Het komt ook onverwacht, zegt hij. „We geloven allemaal nog in de missie van ons bedrijf en ons pro duct. Daarom ben ik nu verbaasd dat dit gebeurt. Het zorgt ervoordat ik wat moeite heb om me te con centreren. Maar misschien is dit nink een lichte verbetering van die marge. Ondertussen denken klanten van ASML dat de markt voor chips in de tweede helft van dit jaarverder zal aantrekken. „Gezien onze door looptijden van bestellingen en het strategische karakter van investe ringen in chipmachines, blijft de vraag naar onze systemen dan ook groot”, aldus Wennink. Het maken van een chipmachine is een proces van maanden. En ook weer niet het einde van de we reld”, zegt hij cryptisch. Hij doelt dan met name op de goede berichten over de betaalbare variant van de zonneauto. Deze Lightyear 2 zou op termijn voor ASML had eind vorig jaar nog or ders voor 40 miljard euro die het moet verwerken. zich tal van geïnteresseerde parti culieren hebben gemeld. Daarnaast Voor 2023 verwacht Wennink dat er nog eens 25 procent extra omzet bo venop komt. Die zou dan ongeveer op 26,5 miljard euro uitkomen. Een bedrag waar Philips de laatste jaren alleen maar van kan dromen. De omzet van dat andere grote bedrijf uit de regio Eindhoven kwam in 2016 voor het laatst boven de 20 miljard uit. Daarmee lijkt ASML in omzet en winst gemeten zijn grote broer de finitief voorbijgestreefd. omdat het volgens hem niet mag van zijn werkgever. Zij kiezen deze dens de lunchwandeling. - Tonny Peeters Beste machines Het laatste kwartaal van vorig jaar boekte ASML een omzet van 6,4 miljard euro, met een winst van 1,8 miljard. Het orderboek groeide met 6,3 miljard euro. Meer dan de helft van dat geld gaat naar EUV-chip- machines, de beste die ASML op dit moment kan maken. Philips moet zijn jaarcijfers van 2022 nog bekendmaken, maar die zullen ongetwijfeld minder floris sant zij n dan die van ASML, dat - al weer- een recordomzet boekte. De chipmachinemaker zag de omzet vorig jaar groeien naar 21,2 miljard euro. Dat had zelfs nog een beetje ho ger gekund. ASML zet een bedrag van 3,1 miljard euro pas dit jaar in de boeken, terwijl de chipmachines vorig jaar al zijn verkocht en ver stuurd. Dat gebeurt omdat de klan ten de laatste testen met de ma chine in hun eigen fabriek doen. Zo hebben ze hun chipmachine sneller aan de gang. Een en ander maakte ASML gis terochtend bekend, bij de presen tatie van de jaar- en kwartaalcijfers. Ondanks de flink gegroeide omzet, van 18,6 naar 21,2 miljard euro, sig naleert topman Peter Wennink ook onzekerheid. „Als gevolg van infla tie, stijgende rentes, risico op reces sie en geopolitieke ontwikkelingen met betrekking tot exportcontro les.” Merlijn van Dijk Veldhoven China Vooral dat laatste is een heet hang ijzer. De Verenigde Staten willen een exportverbod van wat oudere chipmachines van ASML naar China bewerkstelligen en zijn daar over in gesprek met de Nederlandse overheid. De modernste machine van ASML, die werkt met extreem ul traviolet licht, mag al niet naar China. De VS wil China op die ma- minder dan 40.000 euro verkrijg- Intussen blijft de situatie voor het baar moeten zijn, terwijl aan het personeel onzeker. „Laten we hoop o-model een prijskaartje van een kwart miljoen hing. houden”, zegt de elektrotechnisch ingenieur. „Ik houd van dit bedrijf en ik blijf wachten op nadere be- Investeringskapitaal sluiten en berichten vanuit de lei- Voor de goedkopere variant zouden ding. Dat is ons gevraagd. Tot die tijd gaan we gewoon door.” De meeste andere personeelsle- zijn 21.000 auto’s gereserveerd door den kiezen ervoor om geen com- leasebedrijven en platforms voor mentaar op de situatie te geven. De autodelen. Het Helmondse bedrijf een omdat hij niet wil, de ander hoopt ‘in de komende weken’ in- vesteringskapitaal beschikbaar te krijgen om vaart te kunnen maken middag voor rust aan hun hoofd tij- met de verdere ontwikkeling van de gezinsauto. nier technologisch en militair op een afstand houden. Of zo’n extra exportban er komt, is vooralsnog onduidelijk. De winst over heel 2022 bedroeg 5,6 miljard euro. Dat is 200 miljoen euro minder dan een jaar geleden, terwijl de omzet beduidend hoger was. De brutomarge - hoeveel ASML dus aan een chipmachine verdient - lag met 50,5 procent een stuk lager dan vorig jaar (52,7). Voor 2023 verwacht topman Wen- s* - ra wc a «r Ph II ps-broert] e ASML haalt weer recordomzet GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19