0 ‘Werkgevers, geef je personeel een warmtebonus’ Banken willen meer gegevens Koopkrachtprobleem deert vakantievlieger easyJet niet Gasprijs sinds begin 2023 al met een kwart gedaald De Europese gasprijs is gisteren verder gedaald, mede door de verwachting dat er zachter weer aankomt in Europa, waardoor minder gestookt hoeft te wor den. 16 altijd wel iets te verduurzamen.” Naar schatting 16 miljard euro aan crimineel geld wordt jaarlijks witgewassen in Nederland. Slechts 2 procent daarvan wordt onderschept. Dat moet beter, vinden banken en politiek. Daarom komen er nieuwe regels. De prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs is nu al drie dagen op rij aan het dalen. Sinds be gin dit jaar is sprake van een daling met circa een kwart. De prijs per megawattuur zakte gisteren met circa 3 procent tot 56,50 euro. Naast de verwachting voor milder win terweer wordt ook gerekend op grotere importen van vloeibaar ge- 11,6 miljard blikjes De budgetmaatschappij verwerkte een recordaantal boekingen rond de jaar wisseling en verkocht bijna een kwart meer tickets voor Pasen dan in het laat ste jaar voor de coronapandemie. Daar door denkt het bedrijf ook een hogere winst te boeken dan eerder verwacht. In het afgelopen kwartaal vervoerde easyJet bijna de helft meer passagiers dan een jaar eerder. Die toegenomen vraag dankte het Britse bedrijf onder andere aan het wegvallen van de co- ronabeperkingen. Daarnaast verdien de easyJet ook meer per verkocht tic ket, onder andere doordat de extra in komsten met een vijfde stegen. Het gaat bijvoorbeeld om de kosten voor het meenemen van een rolkoffer als handbagage. De totale inkomsten ste gen in het eerste kwartaal van het ge broken boekjaar met 83 procent tot bijna 1,5 miljard pond (1,7 miljard euro). EasyJet drong het verlies voor aftrek van belastingen terug tot 133 miljoen pond, tegenover 213 miljoen pond een jaar eerder. Volgens topman Johan Lundgren is easyJet op weg naar een winstgevend 2023. nuari dit jaar een van 2500 euro netto tot hun be schikking om te verduurzamen. Om zonnepanelen of een warmte pomp aan te schaffen, maar bijvoor- zogeheten werkkostenregeling. De hoogte van die vergoeding is dit jaar vastgesteld op 3 procent van de loonsom. Sommige werknemers zullen lie ver een hoger salaris of 2000 euro voor boodschappen ontvangen. CNV zegt zich hard te maken voor hoger loon en benadrukt dat de warmtebonus een aanvulling is. De vakbond heeft wel bewust gekozen voor een verduurzamingsbudget, omdat het structureel een bespa- maakt aardgas (Ing), omdat een be langrijke Amerikaanse exportter minal bezig is weer op te starten. Ook nemen de gasleveringen via pijpleidingen uit Noorwegen toe, na eerder gedaald te zijn vanwege onderhoudswerkzaamheden. Topman Fatih Birol van het Inter nationaal Energie Agentschap (IEA) waarschuwde deze week wel voor te veel optimisme. Hij zei in een interview met de Duitse za kenkrant Handelsblatt zich zorgen te maken of er volgende winter wel voldoende gas is in Europa. Volgens hem blijft het daarom belangrijk zoveel mogelijk gas te besparen. bieden. Vooral de hoge energiere- Ze profileren zich kening raakt veel mensen in de por- -q (juu rZcMTlC temonnee. „We willen structureel hogere Werkgever en dat IS lonen, maar niet iedere werkgever momenteel een pre compenseert de inflatie volledig”, constateert Fortuin. Een eenmalige warmtebonus, die mensen kunnen gebruiken voor verduurzaming van Verschillende werkgevers bieden al de woning, kan volgens hem soe- een soort warmtebonus aan, zoals laas bieden. „Door het huis te isole- Achmea en ABN Amro. Zo hebben ren of zonnepanelen aan te leggen medewerkers bij Achmea vanaf ija- kunnen mensen elke maand bespa- nuari dit jaar een klimaatbudget ren op hun rekening en het kan op lange termijn flink renderen.” Fortuin gaat ervan uit dat alle werknemers wel wat hebben aan een warmtebonus, ook degenen die beeld ook voor elektrisch vervoer of in een huurhuis wonen of al een energiezuinig witgoed. Volgens energiezuinig huis hebben. „Er valt woordvoerder Viola Teepe is er on der medewerkers heel veel animo. „We zien dat tot nu toe al meer dan Factuur indienen 35 procent van de collega’s een de- Volgens hem kan het vrij simpel claratievoorverduurzamingsuitga- zijn: werknemers die hun huis ver duurzamen, kunnen hun facturen indienen bij personeelszaken en De vakbond ziet een eenmalige uit kering voor verduurzaming van de woning als een ‘mooie manier’ voor ring oplevert én bovendien goed is werkgevers om hun personeel te voor het milieu, hulp te schieten. Volgens CNV- voorzitter Piet Fortuin heeft een kwart van de werknemers moeite om de stijgende kosten het hoofd te ven heeft ingediend.” Volgens werkgeversorganisatie AWVN zijn meer bedrijven met die afdeling gaat dan na of het bud- initiatieven bezig. I n een recent on- get voor verduurzaming is ingezet, derzoek gaf 43 procent van de werk- Hij maakt zich geen zorgen over gevers aan een eenmalige uitkering misbruik van het geld. „Er moeten te overwegen. CNV-voorzitter For- vooral geen extra belastingregels of tuin hoopt dat snel meer bedrijven complexe controlemechanismes volgen. Zo’n warmtebonus geeft ze komen.” een voorsprong op de arbeids- Werkgevers kunnen hun werk- markt, denkt hij. „Ze profileren nemers onbelaste vergoedingen - zich zo als duurzame werkgever en zoals een cadeaubon, sportabonne- dat is een pre in tijden van arbeids- ment of kerstpakket - geven via de marktkrapte.” AMSTERDAM LONDEN Vakbond CNV roept werkgevers op personeel een eenmalige warmtebonus van minimaal 2000 euro te geven. Daarmee kunnen werknemers hun huis energiezuiniger maken. Enkele bedrijven doen dit al. ALCOHOL 2022: goed cognacjaar De cognac - industrie heeft in 2022 het op twee na beste jaar ooit ge kend, ondanks een daling van de verkopen. Wereldwijd wer den 212,5 mil joen flessen verkocht, bijna 4 procent min der dan een jaar eerder, maar de om zet steeg met 8,4 procent naar 3,9 miljard euro. RED BULL Red Buil heeft vorig jaar 11,6 miljard blikjes energiedrank verkocht. De omzet ging in 2022, het jaar waarin mede oprichter Die trich Mateschitz overleed, met bijna een kwart omhoog tot 9,7 miljard euro. Volgens het be drijf ging de operationele winst naar een record. Luchtvaartmaatschappij easyJet kijkt optimistischer naar de rest van het jaar, nu de hoge inflatie amper vat lijkt te krijgen op de vakantieplannen van Europeanen. Natasja de Groot Utrecht - Piet Fortuin, voorzitter CNV DONDERDAG 26 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 16