Alweereen vluchtauto van ‘Lucky’ gevonden 15 RUMOER ROND NAVO-LIDMAATSCHAP SCANDINAVISCHE LANDEN TOETREDING De Turkse president Erdogan lijkt met de dag koppiger te worden. Zweden hoeft niet te rekenen op zijn steun voor het Navo- lidmaatschap. Hoe erg is dat? VS volgt Duitsland en stuurt 31 tanks richting Oekraïne Recep Tayyip Erdogan laat er geen misverstand over bestaan. „Als je geen respect toont voor de Turkse republiek of het geloof van mos lims, kun je ook geen steun van ons krijgen wat de Navo betreft”, aldus de president in een reactie op het optreden van de Zweeds- Deense extreemrechtse activist Rasmus Paludan. Die verbrandde afgelopen zaterdag voor de Turkse ambassade in Stockholm een ex emplaar van de Koran. De kritiek vanuit Ankara op de toetreding van Finland en met name Zweden komt niet uit de lucht vallen. Beide landen bieden tot groot ongenoegen van Erdo gan onderdak aan leden van de Koerdische PKK. Toch leek het land met het op één na grootste leger binnen de Navo (de VS staat op 1) afgelopen voorjaar milder gestemd. Zeker toen de drie lan den een overeenkomst tekenden, waarin afspraken zijn gemaakt over wapenexport en terrorisme bestrijding. Onlangs voerde de Turkse regering de druk weer op door te eisen dat Zweden en Fin land 130 mensen uitleveren die Ankara ziet als Koerdische terro risten. Dat Koerden vervolgens in Stockholm een Erdogan-pop aan een lantaarnpaal hingen, droeg al lerminst bij aan het wegnemen van de spanningen. O singa stelt dat Zweden in een moeilijk parket is gebracht door de Turken. „Ze sluiten graag aan bij de Navo, maar willen zich ook niet laten gijzelen door Erdogan. Het is balanceren op een dun koord.” Amerikanen, de EU en de Britten. Deze landen werken sowieso al veel samen.” De samenwerking tussen de Navo, Zweden en Finland is al heel sterk. Toch wil de militaire alliantie graag dat de Scandinavi sche landen erbij komen. Ze be schikken over een modern en groot leger - zeker Finland - en hun ligging is strategisch. Jens Stoltenberg, secretaris generaal van de Navo, riep Turkije op de gesprekken niet te blokke ren. „De vrijheid van meningsui ting en de vrijheid van denken zijn een kostbaar goed, in Zweden en in alle andere Navo-landen. Dat is ook de reden waarom onge paste daden niet per se illegaal zijn”, zei hij, verwijzend naar on der meer de koranverbranding in Stockholm. Volgens Osinga is de kans groot dat Turkije na de verkiezingen alsnog het lidmaatschap goed keurt. „Zeker de Amerikanen voe ren de druk op. Er staat veel op het spel. Sommige commentato ren schrijven dat de Navo zich niet moet laten ringeloren en dat Turkije desnoods moet worden ingeruild voor Zweden en Fin land. Maar dat vind ik onzin, daarvoor is de positie van Turkije te groot. Dat land wil je erbij hou den. De hele situatie heeft vooral tijd nodig. En er is veel vertrou wen in de rol van Stoltenberg. Hij is in staat de laatste rimpels glad te strijken.” Alleen al vanwege de ruim 1300 kilometer lange grens met Rus land is het voor de Finnen belang rijk om zich bij de Navo aan te sluiten. „Voor Finland zijn de vei ligheidsbelangen groter dan voor Zweden”, zegt Osinga. „Ze bou wen niet voor niets een muur aan de grens. Ze trekken samen op, maar de Finse minister van Bui tenlandse Zaken, Pekka Haavisto, liet al doorschemeren dat ze mogelijk op eigen houtje verder gaan met de procedure als Turkije zich blijft verzetten tegen het Zweedse lidmaatschap. Finland kan wat Ankara betreft lid wor den.” Haavisto gaf deze week aan dat het verstandig is ‘een time out’ in te lassen voordat de drie landen weer gesprekken gaan voeren. „We moeten kijken waar we staan wanneer het stof is neer gedaald na de huidige situatie. Dus er mogen nog geen conclu sies worden getrokken”, aldus de Finse minister. Ondanks dat ze nog niet bij de Navo zijn aangesloten, hoeven Finland en Zweden volgens Osinga niet te vrezen voor hun veiligheid. „Ze hebben al veilig heidsgaranties van in elk geval de De Zweedse premier Ulf Kris- tersson meldde begin deze maand dat het geduld bij de Zweden op is. Hij zei dat zijn land genoeg heeft gedaan, maar dat Turkije te veel eisen blijft stellen. Nu de toon van Erdogan nog harder is geworden, is het juist Kristersson die inbindt. Hij wil de dialoog met Turkije zo snel mogelijk her vatten, zei de premier dinsdag. „Geen enkele andere veiligheids- kwestie is belangrijker dan dat wij, samen met Finland, snel lid worden van de Navo. We zijn er van overtuigd dat ze een beslis sing zullen nemen. We weten al leen niet wanneer, de beslissing ligt in handen van Turkije.” De Amerikaanse president Joe Bi den deed die toezegging nadat Duitsland al eerder op de dag over stag was gegaan om vergelijkbare Leopard-tanks te sturen. Kiev vraagt al maanden om de wapens en verwacht dat die belangrijk zijn voor het terugdringen van de Rus sische troepen. De Oekraïense pre sident Volodimir Zelenski be dankte Biden op Twitter voor zijn besluit: ‘Dit is een belangrijke stap op weg naar de overwinning. Van daag is de vrije wereld verenigd als nooit tevoren voor een gemeen schappelijk doel: de bevrijding van Oekraïne.’ Volgens Frans Osinga, hoogleraar oorlogsstudies aan de Universiteit Leiden, komen de incidenten Er dogan op dit moment goed uit. „In aanloop naar de presidents verkiezingen op 14 mei probeert hij er politieke munt uit te slaan. Hij wil in eigen land overkomen als de sterke man die opkomt voor de Turkse staat. Daarom speelt hij gretig de religie- en terreurkaart.” Vóór de verkiezingen hoeven we niet te verwachten dat Turkije alsnog over de brug komt, zegt Osinga. „Zeker Zweden kan het voorlopig vergeten. Erdogan heeft zichzelf in een hoek gemanoeu vreerd waar hij voor mei niet uit komt. Turkije is een machtig Navo-lid en weet dat de bondge noten voorlopig niet zullen in grijpen.” et plan was duidelijk. Zweden en Finland I zouden dit jaar met I veel elan toetreden I tot de Navo. De Scan dinavische landen wilden na de Russische inval in Oekraïne, vorig jaar februari, hun neutraliteit op geven voor de militaire veiligheid van het Noord-Atlantische bond genootschap. Alle Navo-leden (dertig landen) moesten dan wel akkoord gaan met deze uitbrei ding. Dat is een probleem: Turkije blokkeert de toetreding van Zwe den. Wat zijn de gevolgen voor de betrokken partijen? De vermeende schutter Minh Nghia Vuong (49) zou zaterdag zijn ex-partner en haar moeder hebben neergeschoten. De laatste overleed, zijn ex raakte zwaargewond. De derde auto waarin de man heeft gereden na het schietdrama op een overvolle parkeerplaats bij winkelcentrum Walburg in Zwijndrecht, werd gevonden in de buurt van een huis van een vriend van hem aan de Dolphijnstraat. Het gaat om een zwarte Seat Ibiza. Vol gens een politiewoordvoerder kan Vuong niet met de boot in Hoek van Holland het land verlaten. „Overal waar grenscontrole is, kan hij er niet langs.” De politie is al sinds zaterdag be zig met een klopjacht. Tot nu toe zonder groot succes. De man, die volgens de politie levensgevaarlijk is, is nog altijd voortvluchtig. Dins dag besloot het Openbaar Ministe rie een beloning van 30.000 euro uit te loven voor de gouden tip die leidt tot de vindplaats en aanhouding van de man die in criminele krin gen ook wel ‘Lucky’ genoemd wordt, vanwege zijn behendigheid de politie te ontlopen. Bovendien wordt hij sinds dinsdag officieel verdacht van moord. Vuong is vanaf het winkelcen trum weggereden in een zwarte BMW. Die auto heeft hij ongeveer een kilometer verderop geparkeerd, in de Veldslahof in Zwijndrecht. Daarna is hij, zo vermoedt de poli tie, in een andere auto gestapt: een Skoda Octavia. Die werd dinsdag teruggevonden in de Rotterdamse wijk Zevenkamp. WASHINGTON Navo Turkije Finland Zweden De politie heeft de derde vlucht auto van de verdachte van de schietpartij bij een winkelcen trum in Zwijndrecht gevonden in Hoek van Holland. De Verenigde Staten zullen 31 Abrams-tanks naar Oekraïne sturen voor de strijd tegen Rus land. Erdogan zit Zweden Sanne Schelfaut Rotterdam Amy van den Berg Rotterdam nog wel even dwars Demonstraties over en weer: in Istanboel, als reactie op de koranverbranding in Zweden, en in Stockholm, waar Koerden zich richten tegen (een afbeelding van) Erdo gan. FOTO'S AFREPA GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15