M IVi HU it HHKHaMË irl hi Toeristen zijn gek op kunstbloemen aan de gevels 10 S Mix .1 Bl S- De Croo hangt vlag op zijn kop ‘Vogelgriep niet tussen zoogdieren’ Tweedoden bij steekpartij in trein gericht, naar de gevel van brasserie Au Chien Qui Fume in het centrum van Parijs. „Look at that!”, roepen twee meisjes. De muur is letterlijk behangen met paarse en roze Japanse kersenbloesem. Niet de echte, maar kunstbloemen. De hele eerste verdie ping is bekleed. Als een kleurrijke hangende tuin in de lente. Als de foto’s genomen zijn, tikken alle toeristen op hun schermpje. Klik! - en de bebloemde gevel staat op In stagram. De hashtags: #beauty, #flo- wers en #Paris. De Franse hoofdstad is bezig een nieuwe reputatie te ver werven op sociale media. De stad lijkt meer en meer te worden aange kleed met bloemendecoraties. Hotels, cafés, restaurants en winkels: ze wil len allemaal kleurig en bebloemd voor de dag komen. Bloemen, zelfs* kunstbloemen: daar worden mensen blij van en groepje Amerikaanse toeristen komt aanlopen en allemaal tegelijk pak ken ze hun telefoon. De camera wordt naar boven Soms een eenvoudig tafereeltje, vaak een weelderige massa. Het zet zoden aan de dijk. Sommige Parijse restau rants zagen hun omzet met 50 pro cent stijgen dankzij de bloe men aan de gevel en de buzz op sociale media. De creaties zijn heel vaak het werk van dezelfde bloe- voor het eerst gevraagd de gevel van een restaurant in Parijs te be kleden.” Dat was óók in de tijd dat In stagram wereldwijd een succes werd. De gevel van restaurant Maison Sau- vage in Saint-Germain des Prés werd meteen een Insta-hit. En beetje bij beetje begon het fenomeen om zich heen te grijpen. „Een paar jaar gele den kreeg ik een keer in de twee maanden een opdracht. Nu bekleed ik een gevel per dag met bloemen”, zegt Deschamps. „Ik ben helemaal overdonderd door het succes.” Hij werkt nu aan bloemdecoraties voor een winkelcentrum en moet de muren van een juwelier met rozen aankleden. „En ik ga nu ook in Brus sel aan de slag.” Leuke dingen Volgens Deschamps is het succes mede te danken aan het tijdsge wricht. „We hebben corona gehad, nu is er oorlog en kampen we met inflatie. Allemaal rampspoed. Men sen hebben daarom zin in mooie en leuke dingen. En bloemen, zelfs kunstbloemen: daar worden mensen blij van.” Toch staat niet iedereen te juichen. Met name gemeentebestuurders ma ken zich zorgen. Typische Parijse ge vels zouden nog nauwelijks zichtbaar zijn. De ander zou liever meer ‘le vend groen’ in de stad zien. „Geef mij maar echte bloemen in plaats van plastic”, zei wethouder Olivia Polski. Bloemist Luc Deschamps haalt zijn schouders op. „Ik werk met echte takken, van eiken en kastanjebomen. En de bloemen maken we van stof, we doen niets met plastic. Als de stoffen bloemen na een paar jaar in de buitenlucht verkleuren, dan halen we ze eraf, verven we ze opnieuw en hangen we ze weer op.” De gemeente wil nu strenger gaan handhaven. „Ik zie het probleem niet”, zegt Deschamps. „Bloemen hebben nog nooit iemand kwaad ge daan.” Dat vinden ze ook bij Au Chien Qui Fume. „Onze gevel zorgt voor wat kleur in de wijk, mensen vinden het mooi. Het is winter. Zo’n bebloemde gevel maakt dit jaarge tijde net iets vrolijken Reclame „Wij zijn er in september vorig jaar mee begonnen en het is een enorm succes zegt een van de uitbaters van Au Chien Qui Fume. „De toeristen staan hier elke dag voor de deur, ze posten allemaal hun foto’s op sociale media. Wat voor die mensen online herinneringen zijn, is voor ons reclame. Veel van die extra toeristen wippen ook even binnen om iets te eten.” w Een lingeriewinkel, een cho colaterie, een makelaarskantoor en zelfs een slagerij: overal in Pa rijs hangen kunstbloemen. 'W C- <t> Ij-menkunstenaar, Luc Deschamps. „Ik ben al veertig jaar bloemist in Parijs. En ik ben de derde generatie in mijn familie die in de bloemen z zit”, vertelt hij. „Ik werk vooral in de luxesector. Ik maak bloemencreaties voor bijvoorbeeld Dior L en Chanel. Maar zeven k jaar geleden werd me Dé nieuwste trend in Parijs: gevels worden volgehangen met bloemen. Nou ja: kunstbloemen. Het is een hit op Instagram en het is goed voor de omzet. BRUSSEL WAGENINGEN KIEL trv 4C* ,’l SUSi E - Luc Deschamps, bloemist De Belgische premier Alexan der De Croo heeft met een filmpje op Twitter een blunder met de Nederlandse vlag tij dens een bezoek van collega Mark Rutte rechtgezet. De twee liberalen poseerden dinsdag in De Croos ambts woning in Brussel handen schuddend voor de Neder landse, Belgische en Euro pese vlag. De Nederlandse driekleur bleek echter omge keerd te hangen, alsof het om een boerenprotest ging. Op het ‘excuusfilmpje’ staat De Croo nu voor de correct op gehangen Nederlandse vlag: 'Beste Mark, de Nederlandse vlag hoort wel zo. Tot snel’. Het dodelijke vogelgriepvirus heeft zich niet verspreid tus sen de zoogdieren die Wage- ningen University Research onderzocht. Wel werd in de dieren een mutatie van het virus gevonden. „Dat is een teken dat het virus zich aan past aan een nieuwe gast heer”, legt hoofd van het Na tionaal Referentielaborato rium Nancy Beerens uit. Ook zoogdieren raken besmet met het vogelgriepvirus, dat al langere tijd flink rondgaat on der pluimvee en wilde vogels in Europa. De wetenschap pers onderzochten besmette vossen, een das en een otter. In het noorden van Duitsland zijn bij een steekpartij in een trein twee mensen om het le ven gekomen. Dat heeft de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Sleeswijk-Holstein verklaard. Zeven anderen raakten ge wond. De politie heeft de da der aangehouden. De trein reed van Kiel naar Hamburg, maar is niet verder gereden dan Brokstedt, waar de politie ingreep. De dader zou even daarvoor, om onbekende re denen, zijn begonnen met het aanvallen van medepassa giers. Van de zeven gewon den zouden er drie zwaar- en vier lichtgewond zijn. •fl jpj I Frank Renout Parijs Hotels, cafés en winkels willen allemaal kleurrijk voor de dag ko men, zoals Au Chien Qui Fume (onderste foto), fotosanp ii at DONDERDAG 26 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10