‘Verlengen Laan van Othene nabij’ Angèle Sturm-de Milliano viert haar 103de verjaardag Nog geen oorzaak gevonden voor stank in Meanderhof 6 Onderzoek wateroverlast Bewoners van Sluiskil die al jaren last hebben van optrekkend vocht, schimmel en natte vloeren vroegen de gemeente vorig jaar om meer aandacht voor hun problemen. Gevolg: een onderzoek. Gisteravond werden in zalencentrum ’t Meulengat de resultaten gepresenteerd. Ik heb20.000euro geïnvesteerd om mijn huis waterdicht te krijgen Voor de terpentinelucht die afgelopen weekend tot twee keer toe hing in een aantal woningen aan de Meander- hof in Middelburg, is nog geen oorzaak gevonden. De duizenden inwoners van de wijk rijden dagelijks noodgedwon gen allemaal over dezelfde weg in noordelijke richting de wijk uit. De Laan van Othene is niet berekend op zoveel verkeer. De verkeersvei ligheid en -intensiteit baart het buurtcomité al tijden zorgen. En nog veel langer is de provincie al in onderhandeling met de eigenaar hun huis waterproof te maken’, ‘le ning faciliteiten’ en een ‘aanpak van de collectieve problemen’. ngèle werd in Oostburg aan de Tol geboren. Haar ouders exploiteerden de toenmalige herberg. Deze werd in 1944 tijdens de bombardementen op Oostburg volledig verwoest. Later werd De Tol café, hotel en weegbrug. Al voor de Tweede Wereldoorlog werkte ze mee in de zaak. De brandweer moest zaterdag én zondag uitrukken omdat meer dere bewoners van de Meander- hof in hun woning last hadden van een terpentinelucht. De ge meente en de brandweer hebben samen gezocht naar de bron. Be woners moesten tijdelijk hun huis uit, en werden zondag ook was altijd werk, maar ook tijd om dingen voor anderen te doen. Ie dereen was altijd welkom, ze werd lid van de Plattelandsvrou wen en van de Zonnebloem. Angèle hield en houdt van gezel ligheid. medisch onderzocht. Toen uit metingen was gebleken dat er geen sprake was van gevaarlijke stoffen zijn de woningen geven tileerd en mochten bewoners te rugkeren. Om te achterhalen wat de lucht dan wel is, wordt door het RIVM nog een monster van de uitslag onderzocht. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De bron van de lucht achterha len is volgens een gemeente woordvoerster nu aan woning bouwvereniging Woongoed en huiseigenaren. Die bezitten alle bei een deel van de woningen. Lange adem Dat proces is er een in de categorie ‘van de lange adem’. In oktober lie ten de provincie (die het voortouw neemt in de onderhandelingen) en gemeente (bij monde van wethou der Frank van Hulle) weten dat het vrijwillige aankoopproces in de af rondende fase was. Ook die term blijkt er eentje waar rek in zit; die fase is immers nog steeds niet voor bij. Waar de provincie in oktober de verwachting uitsprak dat begin 2024 de eerste auto’s over de ver lengde laan zouden rijden, blijft het Streek Dat was ook op deze bijzondere verjaardag zo. Een groot deel van de familie was gekomen. Een klein deel uit de streek maar vooral uit heel het land. Ze ge noot duidelijk van alle bezoek en aandacht. „Ik heb het goed naar mijn zin”, vertelde ze. „En er wordt goed voor me gezorgd in dien nodig.” Ja, de rest doet ze zelf wel! Namens de gemeente Sluis kwam burgemeester Marga Ver- mue de jarige feliciteren. antwoord vanuit het provinciehuis nu bij: ‘Het aankoopproces is nog steeds lopende. Zodra er meer be kend is, zullen we daarover com municeren.’ Van Hulle is iets spraakzamer. En hij blijft positief gestemd. „We zit ten echt in de afrondende fase van de gesprekken met de grondeige naar. We draaien cirkeltjes en ko men daarbij steeds meer samen bij het midden uit. We naderen dus een akkoord, maar zolang de krab bels nog niet zijn gezet durf ik geen datum te plakken op de start van de werkzaamheden. Maar zodra er een akkoord is, gaan we op volle snel heid aan de slag.” van de grond waarover de zuide lijke ontsluiting op de Terneuzen- sestraat moet komen te liggen. Boerderij Tijdens het schaatsen op het Grote Gat leerde ze Achilles Sturm kennen, een boerenzoon uit de buurtschap Klein-Brabant. Ze trouwden en namen de boer derij van de ouders van Achilles over. „Ik kon altijd goed werken”, verteld de jarige. „Thuis werd ik al vroeg ingeschakeld. Nu werd het even anders. Ik moest koeien melken en varkens en kippen voeren. Het werd van me ver wacht. Ik deed het dan ook alle maal, maar ik vond het allemaal eng. Heel eng! Vooral aan de koeien raakte ik nooit helemaal gewend.” Ze kregen zeven kinderen. Er Het is koud en grijs in Sluiskil dins dag eind van de middag. Alsof het weer al weet dat de bewoners van het kanaaldorp vanavond opnieuw met een zwaar gemoed naar huis zullen gaan. Want de gemeente Terneuzen concludeert uit het on derzoek dat het liet uitvoeren naar de (grond)wateroverlast in het dorp dat de gedupeerden geen recht heb ben op financiële compensatie. Want het ontbreekt aan juridi sche grondslag, zegt burgemeester Erik van Merrienboer. Een andere reden die hij opvoert, is dat er van wege de verschillen maatwerk no dig is. Met andere woorden: de een heeft veel schade, de ander weinig en dat maakt compensatie (blijk baar) het lastig. Waar de gedupeer den wel op kunnen rekenen is ‘vrij blijvend bouwkundig advies om Strijdbaar Daar zitten je dan als gedupeerde aan je tafeltje met een thermoskan koffie. Sommigen strijdbaar met mappen of met foto’s van hun chro nisch ondergelopen kelders. Ande ren elkaar bijpratend over de aan houdende ellende. Maarten Kuijper van Aveco de Bomdt, het onder- zoeks- en adviesbureau dat door Terneuzen werd ingeschakeld doet aan het begin van de bijeenkomst een serieuze poging de strijdbaar heid te vermorzelen met een lang en technisch verhaal. Dat Sluiskil te maken heeft met wateroverlast is een gevolg van de ‘complexe op bouw van de bodem’, aldus het on derzoek. Ook ‘de verminderde ont- wateringsmogelijkheden en de in vloed van het kanaal’ spelen een rol. Complexe situatie dus. En daarom is het niet eenvoudig om met een simpele oplossing te komen. Het onderzoeksbureau adviseert de au toriteiten een pakket maatregelen. Waaronder drainage in verschil lende vormen om het grondwater via drains af te voeren. Dat veel inwoners al hoog in hun emotie zitten, blijkt wel uit het on derdeel ‘gelegenheid tot vragen stellen’. „Ik hoor helemaal niks over die damwand. Maar die is gewoon rot!”, zegt iemand. „Ik heb 20.000 euro geïnvesteerd om mijn huis waterdicht te krijgen”, roept ie mand anders. Een mevrouw zegt dat grondwater in haar tuin zo hoog staat dat de vissen uit haar vijver bij de voordeur zwemmen. „Laat het even bezinken”, zegt de burgemeester, voordat de zaal hun inmiddels donker geworden dorp inloopt. Ze woont nog in haar eigen huis met zicht op het Grote Gat bij Oostburg. Er is hulp, ze hoeft ook niet meer te koken of te poetsen, maar haar lijfspreuk ‘doe het zelf wel’ past ze steeds nog zoveel mogelijk toe. Gisteren is Angèle Sturm-de Milliano 103 jaar geworden. WOENSDAG 25 JANUARI 2023 VL Damwand in Sluiskil is gewoon rot TERNEUZEN MIDDELBURG - Gedupeerde wateroverlast Kent u die mop van de Laan van Othene? De ontsluiting van een van de grootste woonwijken in Zeeland die maar niet wordt doorgetrokken? Nou, veel inwo ners van de Terneuzense wijk Othene kunnen er inmiddels niet meer om lachen. - Wendy de Jong - Raymond de Frel Wilma Valk Oostburg Mario Wisse Sluiskil Angèle Sturm-de Milliano is 103 jaar geworden en haar kleinzonen Melle (29) en Wessel (34) ko men uit Amsterdam om het met haar mee te vieren, fotoannehana 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49