u u Regel DUO hindert oud-studenten bij afsluiten hypotheek Aantal coronapatiënten in ziekenhuizen loopt terug 9 s Dit gaat overleed. En ik kan die mensen niet altijd beloven dat ik het kan oplossen „Dat hangt heel erg van de ernst van het rapport af daar ga ik niet over speculeren. Ik kan alleen zeggen: de mensen in Groningen zeggen in de zaaltjes waar ik zit tegen me: als er iemand anders komt, duurt het alle maal nog langer.” per dag gemiddeld 75 mensen met corona op. Dat is het laagste niveau sinds 8 december. Het maakt nogal uit voor je maandlasten of je in 15 of 35 jaar terugbetaalt gemaakt”, zegt Bart. Inderdaad ge lukkig, want de bankwees de hypo- theekaanvraag af. Omdat nog niet vaststond dat Zita haar studie schuld in 35 jaar zou terugbetalen, ging de bank ervan uit dat het in 15 jaar moest. En dat betekende een lagere maximale hypotheek. „Dat zagen we niet aankomen”, zegt Zita. „We hebben gebeld met DUO of we de keuze eerder konden ma ken, en zijn er zelfs op gesprek ge weest. Ze snapten het probleem, maar konden ons niet helpen.” Uiteindelijk kwam er na een stressvolle periode toch een oplos sing. „Ik heb een soort verklaring gemaakt waarin ik aangaf in 35 jaar Verklaring Het overkwam Bart van Giessen (24) en Zita van Giessen-Booij (28). „Na mijn afstuderen vorig jaar zijn we getrouwd”, vertelt Zita. „En we wilden een huis kopen. We hebben allebei een vaste baan als jurist. Dus we maakten een afspraak met de hypotheekadviseur en daar rolde een bedrag uit dat we aan hypo theek konden krijgen.” Het koppel vond het ideale huis en kocht het. „Gelukkig hadden we een voorbehoud bij de financiering „Het is haalbaar, maar het is ook heel complex. U noemt nu drie dingen die de boel bemoeilijken, ik kan er nog wel twintig noemen. Als het makke lijk was, zou het wel goed gaan in Groningen. En het gebied waar de huizen moeten worden versterkt, wordt groter. De bevingen bewegen zich meer naar het noorden van Gro ningen doordat de bodem zich zet. En aan de rand van het gebied zitten twee belangrijke gasopslagen, Grijps- kerk en Norg. Daar boren we niet, maar pompen we gas in en uit. Daar moeten we ook rekening houden met schade.” „Het woord offerlam is zelfs gevallen. Hier staat mijn koffer (wijst naar zijn werktas in de hoek, red.) Ik heb van Laurens Jan Brinkhorst geleerd dat je die als bewindspersoon altijd klaar moet hebben staan om te vertrekken. Wij kunnen alleen ons werk doen als de Tweede Kamer vertrouwen in ons heeft. Als de Kamer vindt dat ik een sta-in-de-weg ben om de problemen in Groningen op te lossen, doe ik die koffer dicht en ga wat anders doen.” af te lossen”, legt Zita uit. „Die ver klaring werd door drie partijen ge accepteerd. Maar dat was niet met de meest gunstige rente”, zegt Bart. „We vertellen dit verhaal omdat het belangrijk is voor mensen die dit ook moeten meemaken. Je wordt benadeeld, terwijl dat niet nodig is als mensen eerder kunnen kiezen in hoeveel jaar ze willen af lossen”, aldus Zita. DUO blijft bij de termijn van twee jaar. „In de eerste twee jaar na je afstuderen kan er nog veel veran deren. Na twee jaar heb je meestal een beter overzicht over je maande lijkse lasten en kun je bewust kie zen tussen aflossen in 15 of in 35 jaar”, laat een woordvoerder weten. „Gaswinning in Groningen is gevaar lijk! Daar is een aangetoond verband tussen aardbevingen en gaswinning. Dat geldt niet voor kerncentrales. Nederland moet dealen met het feit dat die gaswinning volgens de Uni- versiteit Groningen tot extra doden vanwege stress heeft geleid. Ik moet dealen met het feit dat kinderen te gen me zeggen: het is thuis niet ge zellig. Wij rollen ons bed uit en papa en mama maken steeds ruzie. Die dingen hebben we serieus te nemen. We hebben een ereschuld richting Groningen.” „Omdat het belang van de Gronin gers zwaarder weegt. Er is te veel misgegaan in het verleden. Ik wil die zekerheid geven dat het stopt. Daar naast, als ik Groningen op de waak vlam houd, zeggen Groningers: ‘Zie je wel, weer zo’n politicus’. Het ver trouwen is er echt weg in de over heid. Ik wil hun de zekerheid geven dat als er straks een ander kabinet komt, niet toch weer gas wordt ge wonnen en daarmee het gevaar op aardbevingen groter wordt.” „Het veld staat nu op de waakvlam en dit of volgend jaar wil ik het ook echt sluiten. Toen de oorlog in Oe- „Het vorige kabinet heeft beloofd dat de versterking in het gaswinnings- gebied in 2028 klaar is. Die planning is haalbaar.” Hypotheekadviseur Frits Hypothe ken liep al een paar keer tegen het probleem aan. „Wij schatten dat het zo’n 150.000 oud-studenten be treft. Alleen vorig jaar ging het al om 16.000 mensen”, zegt Age Hui tema van Frits Hypotheken. Die groep studeerde zowel met een basisbeurs als tijdens het leen stelsel. De basisbeurs moet in 15 jaar worden terugbetaald, de studiele ning in 35 jaar. Maar studenten die tijdens beide stelsels studeerden, mogen kiezen of ze in 15 of 35 jaar hun studieschuld willen aflossen. En daar gaat het mis, ziet Hui tema. „DUO, de overheidsdienst die de studiefinanciering verzorgt, heeft bepaald dat je pas twee jaar na je afstuderen kunt kiezen of je in 15 of in 35 jaar terugbetaalt. Mensen kunnen die keuze niet eerder ma ken. En de meeste banken willen geen hypotheek verstrekken gedu rende die twee jaar. Het maakt nogal uit voor je maandlasten of je in 15 of 35 jaar terugbetaalt. Als je voor 15 jaar kiest, kun je een veel la gere hypotheek krijgen dan bij 35 jaar. Dat kan tienduizenden euro’s schelen.” kraïne uitbrak, stonden we voor de vraag: betekent dit dat Groningen toch open moet? Daar hebben we niet voor gekozen. Ik ga Groningen alleen weer extra openen bij een noodgeval, als er geen gas is om op te koken of omdat ziekenhuizen niet meer verwarmd kunnen worden. Maar het is wonderwel goed gegaan. We hebben de reserves kunnen vul len. Nu moeten we kijken hoeveel gas nodig is om de reserves wederom te vullen voor volgende winter. Dat hangt af van hoeveel we nu opmaken en hoeveel gas we kunnen inkopen. Dus ja: Groningen gaat dit of volgend jaar dicht. Tenzij er een noodsituatie is.” op de bezetting daalt. Op zater dagen, zondagen en feestdagen komt het LCPS niet met cijfers. Be gin januari behandelden zieken huizen nog ongeveer 800 mensen die het virus hadden opgelopen. Dat de totale bezetting daalt, Volgens de cijfers van het Landelijk komt doordat minder mensen met Coördinatiecentrum Patiënten coronaklachten in het ziekenhuis Spreiding (LCPS) hebben de zie- belanden. In iets meer dan twee kenhuizen momenteel 375 positief weken tijd is de instroom gehal- geteste mensen onder hun hoede, veerd. Over de afgelopen zeven Dat is het laagste aantal sinds 25 no- werkdagen namen ziekenhuizen vember vorig jaar. De afgelopen dag kwamen 32 bedden vrij. Het is de dertiende achtereenvolgende werkdag waar- is gevaarlijk!’ ZEIST Staatssecretaris Hans Vijlbrief: „Of ik zelf opstap, hangt heel erg af van de ernst van het rapport van de parlementaire enquêtecommissie.” FOTO MARCO DE SWART U legt het bij de Kamer, maar bij grote misstanden nemen politici daar ook weleens de verantwoorde lijkheid voor door zelf op te stappen. Bent u dat van plan? Ziekenhuizen behandelen steeds minder mensen die het coronavirus onder de leden hebben. Het totale aantal opgenomen patiënten zakte gisteren onder de 400. Zo’n 150.000 oud-studenten kunnen geen, of alleen een lage hypotheek afsluiten door regels van overheidsdienst DUO. Ze mogen namelijk pas twee jaar na hun afstuderen bepalen of ze in 15 of 35 jaar hun studieschuld terugbetalen. - Binnenlandredactie - Age Huitema, Frits Hypotheken Peet Vogels Amsterdam Is dat niet weer een belofte die de overheid niet kan nakomen? Er is tekort aan personeel, aan materiaal, er is een stikstofprobleem... Al bij uw aantreden werd gezegd: die Vijlbrief is weg na het eindrapport van de enquêtecommissie. We hebben ook kritiek op de Duit sers die hun kerncentrales sluiten in deze energiecrisis. Waarom blijft Groningen dan niet op de waakvlam? Als zoveel onzeker is, is het toch onverstandig de putten dicht te gooien? Groningers vrezen dat die gaskraan straks toch weer vol wordt open gezet. GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9