‘Ouders roepen vaak dat kinderen zo ondankbaarzen. Dan denk ik: koekoek, jij bent de ouder9 Hans Kazan as VI gegaan. De bevalling duurde uren, maar toen Maaike geboren was, zag ze er heel mooi uit. Er leek niets aan de hand. Tot ze na drie maanden heftige krampjes kreeg. In het ziekenhuis kregen we te horen dat ze een hersenbeschadi ging had. De dokter draaide er niet omheen: ‘Dit kindje is een plantje. Ze zal nooit praten, nooit horen, nooit iets begrijpen.’ Het kwam totaal onverwacht. Ik weet nog goed dat ik die avond moest optreden in Eindhoven en me tijdens de show moest omkleden in een soort bezemkast. Daar stond ik te huilen, veegde mijn tranen weg en ging terug het podium op.’ Het emotioneert u nog steeds. ‘Het is meer dan veertig jaar geleden, maar nu ik erover praat, grijpt het me aan. We kregen het advies: breng haar naar een inrichting. Nou, geen denken aan. We hebben zelf zo goed mogelijk voor haar gezorgd. Ik weet nog dat Maaike in het Radboud-ziekenhuis was voor onderzoek. Kwam ik haar kamertje binnen, lag ze vast gebonden op bed. Haar polsen en beentjes vast, boven een gat waar ze alles kon laten lopen. Haar hoofd drie keer zo groot en vol naalden. Ik schreeuwde het uit: ‘Jongens, in godsnaam, wat doen jullie met haar?’ Het antwoord was krankzinnig. Beter zou Maaike niet worden, maar de artsen wilden uitzoeken wat de oorzaak geweest kon zijn. Als een soort proef. Ik werd zó kwaad. ‘Maak haar los, ik neem haar mee,’ zei ik. We wisten dat ze niet oud zou worden. Ze werd uiteinde lijk nog geen drie jaar. Veel mensen vonden het raar dat wij niet verdrietig waren toen ze overleed, maar ze leed onder haar bestaan.’ Waren jullie bang om weer aan kinderen te beginnen? ‘De doktoren hadden gezegd dat het puur toeval was, maar natuurlijk was het spannend, zeker toen Oscar drie maanden was. We waren doodsbang, maar uiteindelijk mochten we vier gezonde kinderen krijgen.’ die LEVEN ZOALS GEZEGD met hun gezinnen, op zoon Steven en diens vrouw en zoontje na, allemaal in de buurt in Spanje. Drie zoons kozen ook voor het artiestenvak. Steven als komiek en illusionist in Nederland, Oscar, Renzo en zijn vrouw Mara toerden 27 jaar lang als Magic Unlimited over de wereld, maar hebben net besloten te stoppen. ‘Maartje zei: ik kan toch niet tot mijn vijftigste uit zo’n kist blijven springen? Ze wilden minder op reis, vaker bij de kinderen zijn en deden er al iets naast. Oscar en zijn vrouw hebben een bedrijf in houten horloges, Renzo en Mara zitten in het vastgoed.’ Dochter Lara, die in de makelaar dij werkt, werd ruim twee jaar terug geconfronteerd met hypo- kaliëmische periodieke paralyse, een zeldzame spierziekte. ‘Van het ene op het andere moment kreeg ze verlammingsverschijn selen. Dan verslapte haar lichaam en zakte ze als een plumpudding in elkaar. Ontzettend schrikken, want ze kon niets meer. Het gaat nu goed. Ze draagt een tube met kaliumpillen bij zich. Als ze iets voelt aankomen, kan ze die meteen nemen.’ Wat doet dat als vader met u? ‘We hebben er natuurlijk veel verdriet van gehad. Maar het mooie: we blijven optimistisch. Het is misschien wel het belang rijkste wat ik ze heb meegegeven. Als er ellendige dingen op je pad komen, kun je maar één ding doen: accepteren dat het zo is en dan stap twee zetten.’ U geeft daar ook lezingen over. ‘Over tegenslag, succes en geluk. Over wat mensen meemaken. Rennen, vallen, opstaan en weer verder gaan. Kijk, in alleen ver halen over de dingen die goed zijn gegaan is niemand geïnteres seerd. Mensen willen weten: toen ging het fout en was je alles kwijt, hoe ga je daarmee om en kom je er weer bovenop?’ ‘In 2006 ging het mis hier in Spanje toen we een eigen theater begonnen. Daarbij ben ik, om het voorzichtig uit te drukken, pootje gelicht door mijn zakenpartner. Ik was alles kwijt, inclusief ons huis van 1,7 miljoen euro. Ik heb hem te veel vertrouwd in de contracten en moest helemaal 16 U spreekt uit ervaring... GEBOREN 25 maart 1953 in Den Haag EMIGREERT in 1999 naar Spanje DERDE op het WK voor illusionisten in Parijs DEBUTEERT optelevisie in 1978 meteen eigengoochel- onderdeel in de spelquiz Ren Je Rot PRESENTEERT in 1985 De Blufshow en breekt door met Prijzenslag in 1990 OPENT in 2006 Magic Palace in Torremolinos, maar moet de deuren na een jaar sluiten vanwege faillissement DOET in 2008 mee aan Groeten uit de Rimboe en Groeten Terug LEGT ZICH in 2012 toe op lezingen ONTVANGT in 2021 de Fred Kaps Ring voor zijn verdiensten aan de goochelkunst PRIVÉ getrouwd, vier kinderen, negen kleinkinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 96