ii 8 STAATSSECRETARIS HANS VIJLBRIEF WIL GRONINGERS ZEKERHEID GEVEN INTERVIEW De koffer van Hans Vijlbrief staat klaar, mocht hij na het enquêterapport over de gaswinning in Groningen het veld moeten ruimen. Ondanks de energiecrisis wil hij voorkomen dat een volgend kabinet de gaskraan weer opendraait. „Dat drama van die bevingen heeft zo lang kunnen doorgaan, doordat er geen aandacht was voor de veiligheid van Groningers. Toen het gas in de aren 6 o werd gevonden, keken we alleen naar leveringszekerheid, zodat iedereen thuis gas had. En naar de opbrengsten. Dat was fout. Dat zal de enquêtecommissie ook concluderen. En toen er schade begon te ontstaan, lieten we dat aan de NAM over, zoals het normaal is in de mijnbouw. Maar de schade werd zó groot, dat de NAM dat niet meer aankon. En toen de overheid de afhandeling overnam, bleek het bijvoorbeeld ingewikkeld om mensen te vinden die het kun nen uitvoeren.” „Voordat ik staatssecretaris werd, dacht ik ook: hoe kan dat nou zo lang duren? Ik ga daar eens een draai aan geven. Nou, nu zie ik het wel. Ik moet daarbij zeggen: uit gesprekken merk ik dat Groningers belangrijker vin den dat ze weten waar ze aan toe zijn, dan dat alles snel gebeurt. Want het is nogal wat hè, zo’n versterking. Je moet uit je huis, dat gaat in de stei gers, soms kun je pas na jaren terug.” je in bezwaar en dan worden er heel veel deskundigen bijgehaald waar jij je als gewone man tegen moet ver weren. Daarom veranderen we die procedure. Maar het versterken van de huizen zodat mensen op tijd weg kunnen komen bij een zware aard beving, is een enorm ingewikkeld proces. Dat is niet met een paar in grepen beter te krijgen.” ken van muren mensen letterlijk hun kont niet meer kunnen keren in de gang. Dus alles moet worden afge stemd. We proberen nu of in de dor pen rond Zeerijp, de kern van het aardbevingsgebied waar alle huizen moeten worden versterkt, alles tege lijk kan worden aangepakt. Waarbij we ook kijken of we de huizen met een aardgasvrij kunnen maken, zodat de boel over een paar jaar niet weer op de schop moet.” U was in 2010 als topambtenaar op het ministerie van Economische Zaken ook betrokken bij de gaswin ning. Voelt u zich medeschuldig? „Ik was onderdeel van het systeem. Medeschuldig is misschien te zwaar, maar ik heb het in die anderhalf jaar dat ik er zat ook nooit over de veilig heid van de Groningers gehad. Ik vind het dus fijn om nu te kunnen werken aan een oplossing.” „Bij mijn eerste bezoek aan Gronin gen bezocht ik twee oudere mensen in een boerderij. Zij waren zó geëmo tioneerd, dat ze niet zelf konden pra ten. Hun dochter moest vanaf een briefje voorlezen wat de problemen waren. Dat komt hard binnen. Het briefje ligt nog bij mij thuis. Die mensen konden gelukkig worden geholpen. Je leert van die gesprekken. Als je in vier gesprekken op een dag hoort dat de telefoon nooit wordt opgenomen bij een instantie, kun je dat aanpakken.” „Er zijn twee processen. Er is het schadeherstel waarbij we een sys teem hebben opgetuigd dat te veel uitgaat van wantrouwen. Als je het niet eens bent met een besluit, moet „Elk huis is anders. Je wilt niet dat door het verstevigen en dikker ma- oen Hans Vijlbrief (59) vorig jaar aantrad als staats- secretaris Mijn- bouw om de pro- blemen in Gro- ningen op te los- sen, dacht hijwe gaan dat varkentje wel even wassen. Maar hij heeft dat onderschat, ver telde hij aan de parlementaire en quêtecommissie die onderzoek doet naar de Groningse gaswinning. Op 24 februari verschijnt het eindrap port met - zo staat wel vast - pittige conclusies over alles wat er misging. Vijlbrief was als topambtenaar op Financiën druk met de eurocrisis en was als staatssecretaris verantwoor delijk voor de Belastingdienst. Maar terugblikkend op zijn eerste jaar is dit de zwaarste baan tot dusver, zegt hij. „Groningers hebben met reden geen vertrouwen meer in de over heid. Dan zit ik in een zaal in Lopper- sum waar zij met grote tassen vol papieren binnenkomen en ik bén voor hen die overheid. Dat is anders dan overleggen met de minister van Financiën van Griekenland. Ook ingewikkeld, maar dan praat je over zaken. Dit gaat over leed. En ik kan die mensen niet altijd beloven dat ik het kan oplossen.” '4' ‘De gaskraan weer open? Dat Wanneer is die operatie afgerond? U zit hier nu een jaar. Kunt u uitleg gen waarom de problemen in Gro ningen zo lang konden voortwoeke ren voor ze serieus werden geno men? U zei bij de enquêtecommissie mil der te zijn geworden over de trage versterkingsoperatie. Van links naar rechts: veel wonin gen moeten nog wor den versterkt, pro test begin 2022 te gen de gaswinning en een gasveld bij Kommer zijl, fotos GETTY IMAGES, ANP Hans van Soest Den Haag Hoe verlopen zulke gesprekken? Maar wat kunt u doen voor die men sen? Hoe wel? ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8