Maak zelf de ideale hapjes voor vogels Jonge knaap Huiskamerparkieten maak je niet blij met vetbollen vogeltaarten en pindaslingers. Wilde vogels des te meer. De lekkerste hapjes zijn in een mum van tijd klaar. Zo wordt je achtertuin een rijk lopend buffet voor vogels. 7 25 i HUISARTSENPOST Rutger Verhoeff beschrijft wekelijks wat hij in zijn praktijk meemaakt. VOGELRECEPTEN ‘Vet en zaden zijn belangrijk, maar vogels zijn ook dol op meelwormen’ derdaad een jonge knaap/ knipoogt me vrouw Heetsen. Ik vind het een mooi einde van hun dia loog. ‘Kom, laat me uw longen eens beluis teren.’ Niet veel later bezegel ik hun weekendje weg met een antibioticakuur of volgens Rogier: het andere goede spul. We sluiten een deal: na de kuur wil ik haar terugzien. Echter, eerder dan afgespro ken zitten ze weer tegen over me. Dit keer niet voor mevrouw. ‘Ik hoest zo’, begint Rogier. De veelbetekenende blik van mevrouw Heetsen op haar toyboy zegt genoeg. ‘En dat is nou een jonge knaap.’ Houdbaarheid Het gesmolten vet kun je in de leukste vormen gieten. Koekjesvormen op een bakplaat, een oud theekopje en siliconen taartvormen, bijvoorbeeld. Zet het in de koelkast om te stollen en het kan zo je mout”, vertelt Woortman. „Vet en zaad jes zijn belangrijk, maar vogels zijn ook dol op meelwormpjes”, tipt Scheurkogel. „Maar weinig zaden zijn fout. Als je een zakje strooivoer koopt, zit daar alles in wat voor verschillende vogelsoorten ge schikt is.” tuin in. Met deze temperaturen kun je de snacks gerust laten liggen of hangen tot ze op zijn, maar let er wel op dat je geen ongewenste gasten aantrekt. „Ratten en muizen vinden het ook lekker. Zet het op een picknicktafel of voederplateau, daar komen ze minder makkelijk bij”, vertelt Woortman. „Het belangrijkste is datje structureel wat voor de vogels doet. En draag dan gelijk ook bij aan de burgerwetenschap door mee te doen met de jaarlijkse tuin- vogeltelling op 27,28 en 29 januari”, zegt Scheurkogel. Kokosvet Dierlijk vet is waar vogels met de winterkou behoefte aan hebben. „Ossenwit, gefilterd rundvet is heel ge schikt. Pak geen gebruikt frituurvet. Stukjes kroket zijn dan weer niet goed voor een vogel”, legt hij uit. „Ook kokos vet is gezond voor vogels. Je kunt het overal kopen en het is makkelijk te ge bruiken”, vult Floor Woortman van OERRR, onderdeel van Natuurmonu menten, aan. Het enige wat je hoeft te doen, is het vet smelten in een pannetje en het aan vullen met lekkers. „Denk aan rozijn tjes, gemengd vogelzaad dat je bij het tuincentrum kunt krijgen en haver- ‘Doorgaans zijn we een perfect stel: ik snurken zij is doof’ ‘Ach, die paar windjes.’ ‘De dokter wil vast wel weten of je rookt.’ ‘Kom nou, dat ene jointje dat we samen roken in het weekend.’ Ze kijkt me ondeugend aan. ‘Hij kent het goede spul.’ ‘Dokter, deze jongedame is behoorlijk eigenwijs. Ze komt hier niet zo snel, maar nu is het echt nodig.’ ‘We willen over een week een weekendje weg naar Antwerpen. Liefde kent geen grenzen.’ ‘Gezondheid helaas wel. Die van mij is die van een jonge knaap,’ zegt Rogier terwijl hij zichzelf op de borst slaat.’ ‘Ja, deze pensioengerechtigde man is in- n de winter kunnen wilde vogels wel wat hulp gebruiken, zegt Mare Scheur kogel van de Vogelbescherming. „Al is het nooit bittere noodzaak. Je hoeft niet bang te zijn dat de vogels de win ter niet doorkomen, want ze hebben wel voor hetere vuren gestaan. Maar een steuntje in de rug is wel kom, vooral als het koud is of als er sneeuw ligt. Daarnaast doe je het ook voor jezelf, want wat is er leuker dan vogels in je tuin?” Kant-en-klare vet bollen vind je zelfs in supermarkten, maar zelf maken is veel leuker en zo gepiept. „En dan vermijd je meteen de kans dat vogels verstrikt raken in de plastic netjes, of dat het plastic in de na tuur belandt”, vindt Scheurkogel. oor me heb ik de 87-jarige mevrouw V bejaarde lijf. Ze maakt van haar hart geen moordkuil. Dat is duidelijk. ‘Dit is mijn toyboy.’ De onbekende man aan haar arm drukt haar stevig tegen zich aan. ‘Wat een grap- penmaakster is ze, hè? Ik ben gewoon haar vriend Rogier, weliswaar twintig jaar jonger.’ ‘Normaal is ze wel wat kwieker, zegt hij er meteen achteraan. ‘Ze kent geen rem.’ Na deze openheid weet ik gelijk wat voor een vlees ik in de kuip heb. Hij neemt plaats op een stoel, terwijl zij uitpuft in de hoek. ‘U mag best komen zitten hoor, u 'A heeft geen straf, zeg ik met een lach tegen mevrouw. Haar reactie is gevat: ‘U weet niet welke misdaad ik heb begaan.’ Heetsen. ‘Ik hoest de longen uit mijn De reactie van Rogier: ‘Ik sla je zo in de boeien.’ Als ze eenmaal zit, legt me vrouw Heetsen haar hoofd liefdevol op zijn schouder. Een flinke dialoog volgt. ‘Hij slaapt niet meer door mij.’ Ja, ze hoest de hele nacht door,’ voegt hij eraan toe. Doorgaans zijn we een perfect stel: ik snurk en zij is doof.’ ‘En hij is beweeglijk. En ik stokstijf.’ ‘En de lucht, niet te vergeten. Bij elke hoestbui volgt een scheetsalvo.’ wl Snacken in de tuin SANDRA MOERLAND In de winter hebben vogels behoefte aan dierlijk vet. fotosoerrr Appelsnack Vooral merels zijn gek op appels. Snijd een appel doormidden en haal het klokhuis eruit. Snijd er een vormpje uit. Meng vogelzaad met vogel pindakaas en vul daarmee het vormpje op. Bevestig een touw aan het steeltje van de appel en hang hem in de tuin. Sinaasappelbakje Halveer een sinaasappel en lepel het vruchtvlees eruit. Prik vier satéprik kers met een breed uit einde, zodat de vogels erop kunnen landen, dwars door een van de helften. Prik in de andere helft een gat in de boven kant. Bevestig een stukje touw aan elke satéprik ker en steek de uiteinden door het gat van de bo venste helft van de si naasappel. Vul de onder ste helft met vogelzaad. Dennenappelsnack Vogels zijn gek op pinda kaas, maar dan wel de variant speciaal voor vogels. Mensen-pinda- kaas bevat zout en dat is voor vogels niet goed. Presenteer de pindakaas op een leuke manier door een paar flinke, droge dennenappels te zoeken. Knoop er een touwtje omheen, smeer er zoveel mogelijk pindakaas in en op en rol de dennenappel door het vogelzaad. Ophangen en klaar. BRON:OERRR LU o'/ O o De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan de patiënten z 1 GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023 l X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 73