Je legende is terug We snoeien niet per se voor de plant, waarom dan wel? 19 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA ,,Jk y •^30' Laagdrempelig F Nadelen oek nu en ontvang een gratis programmaboek. Nu vanaf 32,90. anaf februari te zien in de Nederlandse theaters! iestel nu op pzc.nl/lesmiserables N en aangrijpend en tijdloos verhaal over vriendschap, vrijheid i liefde. Met o.a. Milan van Waardenburg en Freek Bartels. ‘Als het lezen van boeken in de toekomst helemaal vervangen raakt door luisteren, is dat een verlies’ die van Harry Potter kun je bij ons zelfs luisteren in drie verschillende stemmen, zodat je een voorlezer kunt vinden die het beste bij je past.” De meeste mensen deugen TOP 10 VANSTORYTEL IN 2022 APPSEN ABONNEMENTEN Waarom snoeien we überhaupt? Dat gebeurt meestal om de bloei te bevorderen, om de oogst te vergro ten, of omdat een boom te groot is geworden. En een enkele maal omdat we een buxusstruikje in de vorm van een kip of pauw willen snoeien. Heesters en sierbomen kun je, wat snoeien betreft, in twee groepen verdelen: de vroeg- bloeiende (vóór de langste dag) en de laatbloeiende. Vroege bloeiers, zoals bijvoor beeld de forsythia en de ri- bes hebben hun bloem knoppen al voor de win ter aangelegd. Vandaar hun vroege bloei. Zou je dergelijke struiken in het najaar of in de winter snoeien, dan Laatbloeiers snoei je dus k in de wintermaanden, maar er is één uitzonde ring. En dat zijn struiken die niet gegarandeerd winterhard zijn, zoals tuinfuchsia’s, vlin- derstruiken, en k sommige rozen. De A snoei van deze W categorie kun je beter tot het voor- F jaar uitstellen. Wij hebben voordeel van snoeien, niet de boom of struik „Het voornaamste nadeel is dat de lezer niet werkt aan de ontwikkeling van de leesvaardigheid”, vindt Bak ker. „Onder ‘taligheid’ scharen we vaak vier processen: luisteren, lezen, spreken en schrijven. Luisteren en lezen slaan op de opname van taal, spreken en schrijven op het uiten in taal. Audioboeken helpen bij het ont wikkelen van luisteren en spreken, maar niet bij lezen en schrijven. Spelling pikje natuurlijk niet op bij een luisterhoek.” Terwijl luisterhoeken bij tieners en jongvolwassenen zeer in trek zijn, weet de onderzoeker. „Uit onderzoek blijkt dat digitale media leerlingen op de basisschool en middelbare school stimuleren om te lezen. Luis terhoeken vallen daar ook onder.” Een verrijking in het boekenland- schap, vinden ze bij Stichting Lezen. Maar het moet het lezen niet volledig gaan overnemen. Bakker: „Als het le zen van boeken in de toekomst hele maal vervangen raakt door luisteren, is dat een verlies. Met name op het gebied van taalvaardigheid, zoals spelling. Maar we zien natuurlijk wel liever een luisterhoek dan helemaal geen boek.” Ook maakt het veel boeken laagdrempe- liger”, meent De I Jager. „Een lijvig boek zoals Een Klein Leven van Hanya Yanagihara of Sapiens van Yuval Noah Harari pakje misschien niet snel op als fysiek boek, maar de drempel wordt lager als je naar het boek kunt luisteren.” Laatbloeiers snoei je ook na de bloei, maar bij deze bomen en strui ken valt de snoeitijd in de winter, in december, januari of februari. Het doet er niet zoveel toe, zolang je maar niet tot laat in de winter wacht want dan is de groei allang weer begon nen. De sapstroom - het trans port van vocht en voedings- stoffen in een boom of struik - komt vroeg op gang. Hetzelfde verhaal geldt voor klimplanten, j zoals de clematis. Vroege bloeiers, zoals Clematis montana, snoei je na de bloei in mei en latere bloeiers in de winter. Als je een laatbloei ende clematis koopt, dan lees je op het etiket dat je in het vroege voor jaar moet snoeien. Nonsens: een cle matis heeft veel deugden, maar een van zijn ondeugden is dat hij ’s win ters hardnekkig zijn oude verdorde blad vasthoudt. Dat is geen mooi ge zicht. Wie zich geen winter lang wil ergeren kan dus beter in het najaar snoeien. Tenzij het een soort is die mooie zaadpluizen maakt waarvan je ook ’s winters kunt genieten. knip je wel het grootste deel van de bloemknoppen weg. Snoei ze dus di rect na de bloei. f\ at d°en we m de Z\ tuin in januari? Niks, zou ik zeg- gen. Moet er dan V V niet gesnoeid? Tja, wat moet ik antwoorden? Over snoeien bestaan evenveel waarheden als misvattingen. Dat maakt het geen gemakkelijk onderwerp. De grootste misvatting is dat snoeien moet, dat snoeien goed zou zijn voor bomen en struiken. Alsof die zouden profiteren van systemati sche amputatie. Dat is natuurlijk on zin. Bomen en struiken zijn levende wezens en bij het afhakken van lede maten hebben zij geen voordeel. Snoeien past in óns straatje. Wij hebben er voordeel van, niet de boom of struik. Tuinieren is niets anders dan de baas spelen over de natuur. Een tweede misvat- ting is dat snoeien op een precies tijdstip hoort te gebeuren, bij voorbeeld op de tweede za terdag na Driekoningen om drie uur ’s middags. Natuurlijk is voor al les in de tuin een optimale tijd, maar die tijd kan aardig worden opgerekt. «ia» -J-.. 1 Syringa patula ‘Miss Kim k. SCAN SHOP Harry Potter door J.K. Rowling De zeven zussen door Lucinda Riley Daar waar de rivier kreeften zingen door Delia Owens Ik ga leven door Lale Gül Roadtrip door Suzanne Vermeer door Rutger Bregman De nachtroos door Jennifer Donnely n De gunst door Nicci French De ontvoering van Alfred Heineken door Peter R. de Vries Sapiens door Yuval Noah Harari luisterhoeken. Een abonnement kost 8,99 euro per maand. Story tel biedt zo’n 500.000 boeken aan, waarvan 2000 ex clusief bij Storytel. Een abonnement kost 12,99 euro per maand. Nextory, waar je zowel e-books als luisterhoeken vindt, kost 11,99 euro per maand. BookBeat telt meer dan 700.000 Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. (D LU O 1 o o Luisterlozen heeft dus zeker zo z’n voordelen, maar kleven er ook nadelen aan? Een boek of e-reader hebben we niet altijd op zak, maar onze tele foon tegenwoordig wel. Dat maakt dat je haast altijd en overal je luisterhoek erbij kunt pakken. Rod lm o, waar ook podcasts te vin den zijn, kost 4,99 euro per maand. Bij de online Bibliotheek kun je luisterhoeken lenen als je een bibliotheekabon- nement hebt. Dat kost 42 euro per jaar. PC ZATERDAG 21 JANUARI 2023 Syringa meyeri ‘Palibin’ Kh wf J Syringa microphylla ‘Superba’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67