Luisterlezen stimuleert boeken lezen, maar vervangt het niet I Even wegdromen bij een boek, terwijl je het huishouden doet of met je ogen dicht op de bank ligt. Dat kan met een luisterhoek en dat maakt het steeds populairder. Maar het heeft ook nadelen. De voors en tegens op een rij. Multitasken STEEDS POPULAIRDER Nostalgie Ontspanning Taalontwikkeling B V< B ‘Luisterlezen is een beetje als netf lixen, maar het voelt nuttiger’ Verhalen aanhoren zit in onze natuur. Daarom werken deze boe ken volgens De Jager erg ontspan nend. „We luisteren al naar verhalen sinds we rechtop kunnen staan. Le zen zijn we pas veel later gaan doen. Door te luisteren verlies je jezelf in een verhaal. Het is een vorm van es capisme. Mensen kunnen tientallen luisterhoeken verslinden per maand, omdat het zo ontspannend werkt. Het kan zelfs als je met je ogen dicht in bed ligt. Het is een beetje als net- flixen, maar het voelt nuttiger.” vaardigheid, maar kan voor andere gezinsleden net zo fijn zijn. Heerlijk toch, om als volwassene even terug te gaan naar vroeger, naar het moment dat je voor het slapen gaan een ver haaltje te horen kreeg. „Als je naar een boek luistert, ga je weer even terug naar die tijd”, vindt De Jager. „Het is ook best intiem, zo’n stem in je oor. Je zit min of meer sa men met iemand die precies de juiste toon heeft en je meezuigt in het ver haal. Het voorgelezen verhaal moet zo goed zijn dat je de stem vergeet. Daarom gebruiken wij professionele stemacteurs. Populaire boeken zoals Stofzuigen met een boek in je hand is niet handig, maar het huishou den doen terwijl je naar een ver haal luistert, kan natuurlijk wel. Als je het druk hebt met andere zaken en niet aan lezen toekomt, kan luisterlezen een goede oplossing zijn, vindt Ruth de Jager van Story tel. „J e hebt je handen vrij en je hoeft alleen maar i' te luisteren. Dat kan dus bijna al- tijd.” Volgens Niels Bakker, onderzoeker bij Stichting Lezen, is dat voor volwassenen een vaak genoemde reden om voor een dergelijk boek te kiezen. „Het kan gedaan worden tijdens andere activiteiten, zoals autorijden, koken, schoonmaken of sporten.” leer je nieuwe woorden. Ook leer je in beide gevallen woorden beter be grijpen. Bij kinderen kan een voorge lezen tekst bovendien ondersteu nend werken bij het leren lezen, als ze tegelijkertijd ook meelezen.” De Jager kan dat beamen. „Niet alle kinderen zijn even makkelijke lezers. Zo is mijn dochter dyslectisch. Een boek lezen terwijl ze er- naar luistert, maakt het voor haar een stuk makkelijker. Het beste is als je ouders je voorle- zen, want dan zit je lekker bij elkaar. Maar in de auto naar een boek luisteren is ook beter dan netflix op de iPad aanzetten. Boeken laten wat aan de fantasie en beeldvorming over en dat is goed voor de ontwikke ling van kinderen.” ZATERDAG 21 JANUARI 2023 PC LAAT JE EENS VOORLEZEN DOOR EEN LUISTERBOEK SANDRA MOERLAND Taalvaardigheid blijven we ons le ven lang ontwikkelen. Luisterhoe ken kunnen daarbij helpen, weet Bakker. „Bij zowel luisteren als lezen Een verhaal laten voorlezen heeft tal van voordelen voor kinderen, zoals de ontwikkeling van hun taal- De populariteit van luisterhoeken is de afgelopen jaren flink gestegen. Zo luisterde volgens onderzoek door KvB Boekwerk en GfK in 2016 9 procent van de volwassenen wel eens naar een luisterhoek. In 2022 luisterde 22 procent van de volwassenen wel eens naar een audioboek. Lezen blijft vooralsnog de voorkeur hebben. In 2021 werden 5,4 miljoen e-books uitgeleend door bibliotheken tegenover 1,9 miljoen luisterhoeken Ei ei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 66