Wat zegt de wetenschap kernfusie Eén glas bier of wijn per dag is goed voor de mens, klopt dat? c O/ Zwanger zonder stress, het kan! We drinken omdat we sociale dieren zijn 15 4 T 1 .W' B' b n' Echt vreemd is dat eerlijk gezegd niet, want er ge beurt ook heel veel in die periode. Voor mijn onder zoek hebben de afgelopen jaren ruim tweeduizend vrouwen meegedaan aan een studie waarin zij vra genlijsten invulden tij dens de zwangerschap en na de bevalling. Op deze manier konden we precies meten wat er gebeurt op gebied van psychologi sche en lichamelijke fac toren tijdens deze peri ode. Ik ben vervolgens aan het rekenen geslagen, ana lyseerde alle tabellen met getallen en keek welke waardes significant waren en toen wist ik: mindful ness zou echt een verschil kunnen maken. De vrou wen met meer mindful- nessvaardigheden hadden de gevolgen van alcoholisme. Van de Mheen: „Toch gaat het niet al leen om zware drinkers. Als je naar de hele maatschappij kijkt, dan levert alcohol juist ook in kleinere hoeveelheden enorm veel schade op. Zo is het risico op bijvoorbeeld slokdarmkanker, maag- en darm kanker en hart- en vaatziekten hoger als je alcohol drinkt.” En dat niet alleen. „Er gebeuren meer verkeersongelukken, doordat mensen die een slok te veel op hebben tóch achter het stuur gaan zitten. Of mensen worden door alcohol agressief, en doen anderen in hun dronkenschap geweld aan”, legt Van de Mheen uit. „En er zijn simpelweg veel meer mensen die allemaal een beetje drinken dan dat er alcoholisten zijn. Bij elkaar opgeteld, hebben al die kleine hoeveelheden grote maatschappe lijke gevolgen.” Zo zitten er heel wat haken en ogen aan alcohol. Toch vinden de meeste mensen het bij gelegenhe den moeilijk om een drankje af te slaan. Vandaar dat dry january voor veel mensen een uitdaging is. „De mens is een sociaal dier”, weet Van de Mheen. „Daarom drinken we graag. Maar wees je deson danks bewust van de schadelijke effecten die het heeft, ook in klei nere hoeveelheden.” Is 2050 een te ambitieuze doelstel ling? „Nee, dat lijkt me niet”, zegt De Baar. „Het is moeilijk, maar ik kan geen enkele reden noemen waarom het niet zou kunnen.” Westerhof: „We hebben collega’s die menen dat het nog veel sneller kan.” Welke rol speelt Nederland in het kernfusieproject? De Baar: „In Twente worden supergeleidende spoelen ontwikkeld die de enorme krachten die vrijkomen kunnen weerstaan. In Eindhoven zijn we heel goed in het ontwikkelen en testen van materialen voor de reactorwand, in het ontwikkelen van complexe regelsystemen voor het plasma.” Westerhof: „Wij doen dit bij Differ in Eindhoven, met onze experimentele opstelling Mag- num-PSI als onderdeel van een groot Europees consortium, Euro- fusion. We werken ook aan ideeën voor het ontwerp van Demo. We zien dat het fusieprogramma we zenlijk aan het veranderen is, van een wetenschappelijk onderzoeks programma op het gebied van kernfusie en plasmafysica naar een technologisch programma voor de bouw van een reactor. Dat vraagt om een grote multidiscipli naire aanpak”, stelt Westerhof. „En om heel goede ingenieurs”, voegt De Baar er met het oog op de komende tijd aan toe. „We moeten hen overhalen zich bij ons aan te sluiten en niet bij bijvoorbeeld ASML of SpaceX. Ook in kernfusie zit een mooie toekomst.” „Hoewel ik zelf voorheen helemaal niet van de yoga, het mediteren of van an dere dingen was die som mige mensen zouden kunnen bestempelen als ‘zweverig’, heb ik de afge lopen vier jaar onderzoek gedaan naar de effecten van mindfulness tijdens de zwangerschap. Mindfulness is een synoniem voor het onbe vangen in het moment zijn en gaat ook over het kunnen loslaten van ge dachten en gevoelens; het zorgt er bijvoorbeeld voor dat je je bewust bent van de dingen om je heen, maar ook voor de dingen binnen in jezelf. In Nederland raken on geveer 175.000 vrouwen jaarlijks zwanger en onge veer 20 procent van hen ervaart stressklachten. bijvoorbeeld minder de pressieve klachten tijdens de zwangerschap. Ook keken ze positiever terug op de bevalling, ook als ze bijvoorbeeld een keizer snee hebben gehad. Deze groep gaf de baby ook va ker borstvoeding en hield dat vervolgens ook langer vol. Door het volgen van een mindfulnesscursus tij dens de zwangerschap zouden deze vaardighe den kunnen verbeteren. Dus ja, ik zou vrouwen zeker aanraden om zich te verdiepen in mindfulness als ze zwanger willen worden en vooral te kij ken wat voor hen werkt. Zoek wat bij je past en geloof me: het is echt niet ‘zweverig’.” citeit voor het net worden opge wekt. Voor het zover is, zullen er belangrijke resultaten moeten worden geboekt. De Baar: „Aller eerst moet je met extreem hoge temperaturen plasma vormen. Bovendien moet het apparaat waarin je plasma maakt bestand zijn tegen de hoge temperaturen.” En dan zijn er nog de vele techno logische vraagstukken. „Hoe con troleer je met sensoren en realtime informatie de toestand van het plasma? Bovendien zul je de reac tor moeten onderhouden”, vult de hoogleraar aan. „Je kunt niet een mannetje naar binnen sturen. De condities in de reactor zijn on draaglijk voor de mens. Dat moet dus gebeuren met robots. Al die technologie wordt nu ontwikkeld voor Iter.” Als vanaf 2050 kernfusie elektri citeit kan opwekken, is het ook de vraag of de markt er klaar voor is. Westerhof: „We weten niet hoe de energiemarkt er dan uit zal zien. Als de energieproducenten er brood in zien, zal er een industrie moeten komen die kernfusiereac- toren bouwt. Die is er nog niet. Het gaat dus niet alleen om weten schappelijke en technologische oplossingen, ook om sociaalecono- mische. Dat zijn allemaal hobbels die we moeten nemen.” p\ ee”, luidt het afgemeten antwoord van gezond- I wl heidswetenschapper Dike van de Mheen (Universiteit Tilburg). „Die conclusie kun je helaas niet zomaar trekken. In de groep die helemaal niets drinkt, zitten namelijk relatief veel men sen die bijvoorbeeld chronisch ziek zijn en daarom niet drinken. En door hun ziekte komen die mensen eerder te overlijden.” Dat heeft effect op de statistieken. „Als je alleen naar gezonde mensen zou kijken, dan neemt het sterfterisico wel degelijk toe met ieder glas dat je drinkt.” Alcohol is onder meer slecht voor het brein. „Al bij een tot drie standaardglazen alcohol kunnen er veranderingen optreden in de hersenen”, zegt Van de Mheen. De effecten van die glazen zijn niet bij iedereen even groot. „Jongeren zijn kwetsbaarder. Hun hersenen zijn tot ongeveer hun 25ste volop in ontwikkeling. En die ontwikke ling wordt verstoord door het drinken van alcohol.” Er zijn ook verschillen tussen mannen en vrouwen. „Vrouwen zijn gemiddeld kleiner, en hebben relatief minder vocht in hun li chaam. Als ze drinken, stijgt de hoeveelheid alcohol in het lichaam daardoor sneller dan bij mannen. Vrouwen hebben er dus eerder last van.” Bij de schadelijke gevolgen van drank denken we vaak vooral aan 5^ r’ J ’■W> energie FOTO JORIS VAN GENNIP ANNE VALK n - Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewScïentiSt Sommige mensen zien ‘dry january’ als ideale ontslakking. Anderen stellen dat een borrel juist goed is voor de gezondheid. Uit onderzoek zou blijken dat je langer leeft met één glas per dag. Klopt dat wel? Wekelijks vertelt een wetenschapper over haar eurekamoment. Deze keer Lianne Hulsbosch (36), promovenda medische en klinische psychologie bij Tilburg University. Kijk op de site bij /wetenschap Ambitieus Kernfusiereactor Iter in aanbouw in Saint-Paul les Du rance in het zuiden van Frankrijk. Hier werken Europese landen met de VS, Rusland, Zuid-Korea, Japan, India en China samen aan de energie van de toe komst. Maar de weg is nog lang. FOTOAFP ■1 I UNIVERSITEIT VAN NEDERLAND en met UZSS™ ^*1 - .i S,B 1 GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 63