De ‘natte droom’ van de I «1 A ifc'W 3. 2. t Zz Ti ■a 1 14 ‘Proefreactor Iter zal ons straks belangrijke informatie geven’ 81 1 Het principe van kernfusie Kernfusiereactoren gelden als dé energie- oplossing voor de toekomst, omdat zij naar het voorbeeld van de zon schone en onbeperkte energie leveren. „Maar voor het zover is, moeten we nog flink wat hobbels nemen”, zeggen experts Marco de Baar en Egbert Westerhof. nische Universiteit Eindhoven, noemt het wetenschappelijk ge zien ‘prachtig’ wat de collega’s hebben bereikt. Maar de prestatie moet ‘vanuit energieopwekkend perspectief wel met een korreltje zout worden genomen’. Egbert Westerhof, hoofd van het fusieon- derzoek bij Differ, denkt er net zo over. De invalshoek in de VS is ook anders. „Dat onderzoek richt zich vooral op kernwapens, de zoek tocht naar schone energie is daar van een afgeleide.” in een reactor op aarde moeten uiterst krachtige magnetische vel den voorkomen dat de deeltjes uit de fusiereactor worden geslingerd. Daarom richten de twee kernfu- sie-experts zich vooral op de bouw van de experimentele Iter-reactor blemen met laswerkzaamheden en met de hitteschilden. Maar er is nog geen beslissing genomen over wijziging van de planning”, aldus De Baar. Demo Als het onderzoek met de Iter straks goed verloopt, krijgt de reactor naar verwachting in 2050 een opvolger, de fusie-energiecen- trale Demo. Met de netto-energie- opbrengst van Demo moet elektri- Ijsbolletje Wat is er precies gebeurd in Cali- fornië? „Onderzoekers hebben 192 krachtige lasers gericht op een minuscule capsule met daarin een ijsbolletje met de stoffen deute rium en tritium. De capsule wordt zo heet, dat het intense röntgen straling gaat afgeven. Hierdoor wordt het ijsbolletje samengeperst en tot heel hoge druk gebracht. Dit is nodig om de atoomkernen die elkaar normaliter met hun posi tieve lading afstoten, te laten ver smelten”, legt De Baar uit. „Deze keer leverde het experiment meer energie op dat er met röntgenstra ling werd ingestopt. Maar het is moeilijk voor te stellen dat de gebruikte techniek kan worden toegepast voor continue energie opwekking. Nu wek je met dit experiment eenmalig energie op, maar in een reactor moet dat hon derd keer per seconde gebeuren.” Bovendien draagt het resultaat nauwelijks bij aan hun eigen on derzoek naar een kernfusiereactor die gebruik maakt van magneti sche opsluiting. Sterren als de zon houden hun brandstof bij enorme hitte vast door hun zwaartekracht, in het zuiden van Frankrijk. Iter staat voor International thermonuclear experimental reac tor. Deze kost 20 miljard euro. Europese landen werken daarbij samen met de VS, Japan, Zuid- Korea, China, India en Rusland. „Deze proefreactor zal ons straks belangrijke informatie geven. Als deze proefopstelling met gebruik van magnetische opsluiting lan gere tijd energie kan opwekken, is dat pas echt de grote doorbraak waar iedereen op zit te wachten”, aldus De Baar. Het hart van de re actor, waarvoor in 2007 de eerste spade de grond inging, is de zoge heten ‘tokamak’, een 30 meter hoog apparaat dat wordt gebruikt voor de kernfusie. Het bestaat uit meer dan een miljoen componen ten. Volgens de planning had de re actor rond 2025 klaar moeten zijn. „Dat gaat niet lukken. Er zijn pro- e een noemt het een natte droom. De an- M jM der spreekt van de heilige graal. Een we- reld die dankzij kern fusie put uit een onuitputtelijke bron van schone energie. Een we reld die niet langer afhankelijk is van milieuvijandige energiebron nen als kolen, gas, olie en kern energie (op basis van kernsplit sing) maar van kern/usie, de motor van ons zonnestelsel. Bij de continue versmelting van waterstof tot heliumkernen onder enorm hoge temperatuur (mini maal 100 miljoen graden Celsius) wordt er plasma gevormd en komt er een gigantische hoeveelheid energie vrij. Eén gram versmel- tingsbrandstof bevat net zoveel energie als elf ton kolen. Daarte genover staat dat de reactor geen stikstof en CO2 uit stoot, grond stoffen gebruikt die vrijwel onbe perkt voorradig zijn en nauwelijks radioactief afval heeft. De enige bescheiden hoeveelheid radioac tief afval is afkomstig van inslagen in de binnenwand van de reactor. Met het vooruitzicht op al die voordelen werken wetenschappers al decennialang aan de ontwikke ling van kernfusie. Vaak doen ze dat in relatieve stilte, maar soms flakkert de hoop extra op als er een doorbraak wordt gemeld. Zoals onlangs met de euforische mel ding van het Lawrence Livermore- lab in Californië, waar met een ex periment voor het eerst meer energie is opgewekt dan er werd ingestopt. Marco de Baar, directeur van het NWO Instituut Differ (voor fun damenteel energieonderzoek) en hoogleraar kernfusie aan de Tech- .11 ■,3 7 ill WETENSCHAP Stap voor stap naar dé schone HANS VAN ZON neutron Waterstof atomen deuterium en tritium zijn verzameld in een bolletje ijs. Dit wordt extreem verhit zodat de atoom kernen versmelten. Enorm veel energie komt vrij. Helium- atomen en neutronen blijven over. De kernen versmelten 4 «4 Extreme hitte (vanaf 100 mln°C) en druk proton neutron ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO I rv I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 62