Nieuwste chatbot met kunstmatige intelligentie is een vat vol 12 1 ChatGPT houdt ons bezig. Miljoenen mensen zijn wereldwijd aan de slag met de slimste chatbot ooit. Ze verkennen het revolutionaire zoekprogramma dat alle encyclopedieën van de wereld uit zijn hoofd kent, plus alle relevante stukken op internet. En die dat alles ook nog op de meest gebruiksvriendelijke manier uitserveert. „Qua taal is dit ding echt ongelooflijk goed.” ‘Grootste nadeel is dat hij niet zegt waar hij de antwoorden vandaan heeft’ Opa en oma snappen het, meldt ChatGPT in een vlot getikt verhaaltje Z1 domein van de A.I. (artificiële in telligentie ofwel kunstmatige in telligentie). Zo druk is het, dat de lijn best vaak overbezet is en niet thuis geeft. Het is ook heerlijk om te spelen met een zoekmachine die zich gaandeweg ontpopt tot een gezellige kletskous. Vraag hem om een mop en daar komt ie al. Kon je er niet om lachen en vraag je hem om iets beters, zegt ie eerst: ‘Sorry dat je niet om mijn mop kon lachen. Maar misschien vind je deze wel grappig.’ En dan volgt weer een flauw woordgrapje over waarom een tomaat rood aanloopt als de hij naar de dres sing van de salade gluurt. heeft ook ChatGPT nu al te maken met criminele lieden die er een slaatje uit willen slaan. Onderzoe kers van de gezaghebbende cy- berwaakhond Check Point Rese- ach vonden diverse gevallen waarbij hackers ChatGPT voor criminele karretjes hadden ge spannen met verzoeken om tools te schrijven voor data-ontvreem- ding en andere frauduleuze acti viteiten. OpenAI samengevat in de taal van Jip en Janneke. Als ChatGPT zichzelf aan een kind van 4 kan uitleggen, dan moet een uiteenzetting voor opa en oma ook geen probleem zijn. We vragen het zelf. De bot komt desgevraagd met een verhaal waarin hij enige te verwachten scepsis bij opa en oma meeneemt in zijn tekst. ChatGPT roept daarom de hulp in van ‘een vrien delijke en geduldige jonge vrouw’ die Sara heet en die een bezoekje gaat brengen aan haar wantrou wige grootouders. „ChatGPT is een computerprogramma dat vra gen kan begrijpen en beantwoor den”, legt Sara hen uit. „Het is alsof je met een robot praat die je vragen kan begrijpen en beant woorden. Je kunt hem alles vra gen, opa, net zoals je mij dingen zou vragen.” Opa en oma snap pen het, meldt ChatGPT in een Gezellige kletskous Tussendoor heeft het slimste jon getje van de klas voor deze krant nog even een moderne versie van het Wilhelmus geschreven, inclu sief tekst en muziek, maar daar over later meer. Kortom, hele volksstammen dwalen deze weken rond in het Criminele lieden Dat is allemaal leuk en onschul dig, zoals het overgrote deel van de gebruikers hun vragen en op drachten zullen formuleren met de beste bedoelingen. Maar helaas Regels Niet toevallig gaat de Tweede Ka mer komende week praten over een rapport van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) die anderhalf jaar al geleden wees op de groeiende impact van kunstmatige intelli gentie op het openbare leven. Hoogste tijd om daarvoor regels op te stellen, aldus de WRR. Want er is ook al de nodige kri tiek op ChatGPT: te commercieel, bedrog ermee is misschien nog gemakkelijker dan met de al be staande hulpmiddelen en het kan gevaarlijk en ontwrichtend zijn. Maar laten we - ondanks deze terechte zorgen - toch even luid ‘wow’ roepen voor ChatGPT, want hiermee is een digitale mijlpaal geslagen. Wat de makers van de chatbot - in eerste aanleg mede gefinancierd door Elon Musk en later voor een paar miljard door Microsoft - ons laten zien, zal ver bazing, bewondering en ontzag oproepen. En dit is nog maar het begin. Een nieuwe, nog veel krachtiger versie komt er alweer aan. Die zou straks zomaar eens in het zoekprogramma Bing van Mi crosoft kunnen gaan draaien. Be grijpelijk dat men bij concurrent Google peentjes zweet. Zelfs een door de wereldmedia geraadpleegde zoekmachine-ex pert als Henk van Ess vindt Chat GPT bijzonder. De Nederlander verblijft momenteel een paar we ken in de VS voor een gastdocent schap aan de universiteit van Ari zona, waar het natuurlijk ook over de bot gaat. „Ik was ongelooflijk verbaasd wat hij kan”, zegt hij aan de telefoon. „Ik heb hem wille keurig twintig woorden opgege ven en gevraagd daarmee een ge dicht te schrijven dat niet meer dan drie strofen mocht zijn. Ik dacht: nou heb ik je, maar hij maakt er nog een geweldig ge dicht van ook. Qua taal is dit ding echt ongelooflijk goed. Op het ge bied van actualiteit niet.” Wantrouwig Oké, maar wat doet-ie nou eigenlijk precies? „ChatGPT is een slimme vriend aan wie je van alles kan vragen. Als jij tegen hem zegt wat je lieve lingskleur is en ook andere per soonlijke dingen vertelt, onthoudt hij dat. En als je hem later weer wat vraagt, herinnert hij zich dat misschien en geeft hij je informa tie op maat”, legt Van Ess uit. Het opvoeren van ‘die slimme vriend’ heeft Van Ess niet zelfbe dacht. Toen hem de vraag werd gesteld over de aard van het pro gramma, raadpleegde hij even zijn ChatGPT door te vragen: ‘Leg aan een 4-jarige uit wat Chat GPT is’. Kwam de bot zelf met die slimme vriend dus. Het paradepaardje van het Amerikaanse techbedrijf oor wie erom vraagt, kan ChatGPT keurige opstellen schrijven, ingewikkelde rap- porten handzaam en begrijpelijk samenvatten, uw fa miliegeschiedenis optekenen in de stijl van J.K. Rowling, de suc cesauteur van de Harry Pot ter-reeks. Of zoals deze week ge beurde: liedteksten schrijven in de sombere stijl van Nick Cave, de bekende Australische sin- ger-songwriter. (Nick Cave rea geerde overigens zelf meteen dat het resultaat ‘waardeloos’ was. Maar ja, denk je dan, als hij het wel fantastisch had gevonden, dan hadden we de echte Nick Cave niet meer nodig gehad.) Er zal dus vast eigenbelang meespelen bij negatieve reacties van sommige schrijvers, journa listen of liedjesschrijvers. Want spelen met teksten is nou net waarin deze bot excelleert. En wen er maar aan: de bot wordt al leen maar beter. Omdat hij vergis singen onthoudt, zichzelf con stant verbetert en vervolgens heel creatief omgaat met wat hij heeft bijgeleerd. Generative Pre-trained Transformer of generatieve artifi ciële intelligentie heet dat, en daar gaan we de komende jaren nog heel veel van horen. Vorige week stond in deze krant al dat de uni versitaire wereld zich zorgen maakt of tussen alle gemaakte scripties plagiaat (met behulp van ChatGPT geknutselde werkstuk ken) nog wel te herkennen is. weleens miskleunt BOB VAN HUËT ChatGPT: een fijne vriend die soms ook Henk van Ess, zoekmachine-expert ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 60