u Nederland stuurt delen van Patriot en raketten stilte in incidenten en connecties 5 We komen jullie halen. Bij je gezin, of bij je moeder. Stop ermee Paradepaardje De Patriot is het paradepaardje on der luchtafweergeschut. Het sys teem kan doelen tot een hoogte van ongeveer 20 kilometer en een af stand van 60 kilometer uit de lucht schieten. Oekraïne vroeg er al eer der om, om het land te kunnen ver dedigen tegen aanvallen met dro nes en raketten. Lange tijd leek het uitgesloten dat de Westerse landen aan de oproep van president Volo- dimir Zelenski gehoor zouden ge ven. Na de raketaanval op een flat gebouw in Dnipro, waarbij op 14 januari tientallen Oekraïners om het leven kwamen, kwam de leve ring in een stroomversnelling. Wakker schudden De teamleider hoopt dat de arres tatie van elf man veel anderen wakker schudt. „Ze voelen al dat we er meer op zitten dan voor heen. Zo hebben we voorkomen dat ze een demonstratie gingen verstoren. Een groep was op weg om een groep demonstranten te belagen, maar toen ze doorhadden dat de politie er aan kwam, draai den ze om. We horen ook dat ze op hun hoede zijn, dat het daarom de laatste tijd kalm is. Ze voelen dat we aan het werk zijn.” En dat zullen deze arrestaties Nederland levert behalve de lan- ceerinrichtingen ook ‘een aantal ra ketten’ en helpt mee met de trai ning die voor Oekraïense militairen nodig is om het luchtafweerge schut te bedienen. Dat schrijft minister Kajsa Ollon- gren van Defensie aan de Tweede Kamer. Een hele Patriotbatterij be staat uit een radar, een vuurlei- dingscentrale en tot zes lanceerin- richtingen. Daarvan krijgt Oekra- ine dus maar een beperkt deel. Ne derland levert daarmee puzzel- stukken, waarmee samen met de Amerikaanse en Duitse bijdrage een volledige batterij samengesteld moet worden. Op die manier kan het volgens Ollongren een ‘belang rijke bijdrage leveren aan de Oe kraïense zelfverdediging’. De raketten die de Patriot afvuurt zijn kostbaar. Elke PAC-3-raket kost zo’n 4 miljoen euro, een PAC-2-ra- ket zo’n 2 miljoen euro. Welk type raket en hoeveel Nederland daar van levert, kan een woordvoerder van Defensie niet zeggen. Nederland beschikt zelf over vier volledige Patriot-systemen, waar van er een als reserve achter de hand wordt gehouden. Om de lan- ceerinrichtingen die nu worden weggegeven te vervangen, heeft Nederland afspraken gemaakt met de Amerikanen over versnelde ver vanging van het Amerikaanse wa pensysteem. voor niet heel grote vergrijpen, maar die wel een grote impact hadden, steeds met als tweede doel: informatie inwinnen. Zo viel steeds weer een puzzelstukje op z’n plek. We wilden de groep écht in kaart brengen.” Dat valt niet mee, want het ge welddadige deel van de harde kern van Feyenoord is een fluïde groep, die opereert onder verschillende namen: RJK, FIIIR, SCF, De Noord zijde. Lang niet iedereen die één van die namen gebruikt, is ook ge welddadig. En wie de ene dag bij de ene groep hoort, kan later in eens bij een andere horen. Maar dat betekent niet dat ieder een die namen zomaar mag ge bruiken, zeggen de onderzoekers. „Je moet het verdienen om een shirt van RJK te mogen dragen. Daar moet je iets voor doen. En als je dat weigert, dan volgt er geweld. En als je iets flikt uit naam van RJK, dan mag je je als FIIIR gaan bestempelen. Maar het is moeilijk om in kaart te brengen. Het zijn geen clubjes met een lidmaat schapskaart, natuurlijk.” zou ook betrokken zijn bij de be kladding van het huis van Simons, en de leider van de groep zou ach ter de brandstichting bij de sport school van Roze Kameraden-voor- man Paul van Dorst zitten. Volgens de politie zijn het ‘ogen schijnlijk normale jongens’, vaak zonder strafblad. Qua opleiding is het een gemêleerd gezelschap. „Ze hebben allemaal een normaal le ven”, zegt een van de rechercheurs. „Maar bij Feyenoord gaan ze los.” onderstrepen, zegt de teamleider. „Onze boodschap is: we weten wie jullie zijn, en jullie zijn niet onaan tastbaar. We komen jullie halen. Bij je gezin, of bij je moeder. Stop ermee. Het schaadt de club, maar ook je eigen carrière, alles. Het blijft niet onbestraft.” De vraag is welke straffen de elf - mits ze schuldig worden bevon den - zullen krijgen. Want de enige persoon die tot nu toe is ver oordeeld voor een ‘RJK-feit’, een man die kwetsende leuzen en RJK op het kantoor van het COC spoot, kreeg een taakstraf. Wegens ver nieling. „Zulke teksten spuiten is meer dan vernieling”, zegt een van de rechercheurs. „Een raadslid thuis opzoeken en die daad ook nog op eisen: dat is intimidatie, ondermij ning van de democratie zelfs. En voor de slachtoffers is het al hele maal veel meer dan vernieling: het zorgt voor zoveel angst, zij kijken nog steeds over hun schouder, zijn constant op hun hoede. En hun partners ook. Ook daarom zetten we hier zo hard op in.” Het onderzoeksteam groef diep in de groepen. „Op elke mogelijke manier”, zegt de teamleider. „We hebben alles uit de kast gehaald. We hebben heel diep moeten gra ven om dingen voor elkaar te krij gen. We hebben goed samenge werkt met buitenlandse collega’s, met name in Tirana. Al die puzzel stukjes vegen we nu bij elkaar.” Een belangrijk puzzelstuk vormden camerabeelden uit Tira na, waar het zwaar beledigende spandoek met ook een doodsbe dreiging richting burgemeester Aboutaleb van Rotterdam werd getoond. De meeste van de elf ver dachten worden beticht van be trokkenheid bij dat doek. Een deel 68-RX-KN V. - Leider onderzoeksteam Fans van Feyenoord bekogelen de politie met stenen en vuurwerk rond de laatste training voor de klasieker, anderhalf jaar geleden. FOTO ANP Nederland stuurt geen volledig Patriot-luchtafweersysteem naar Oekraïne. Wel gaan er twee Patriot-lanceerinrichtingen naar het land, dat ook van de Verenig de Staten en Duitsland Patriots krijgt. Een Patriot-luchtafweer systeem. FOTO ANP Hanneke Keultjes Den Haag Het bekladde huis van wethouder Simons (links); het besmeurde kantoor van het COC (midden); ongeregeldheden rond een training van Feyenoord (de personen op de foto staan niet in relatie tot het verhaal), foto 'sanp, media tv, GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5