wordt uitgemaakt door China en de VS "4 11 i a Klimaat De economie De politiek ÜB r 1 Partner op wereldtoneel Dat is ook in ons belang, zegt Okano-Heijmans. Europa wordt niet alleen verhoudingsgewijs steeds kleiner, sinds Trump weet het ook dat het niet meer automa tisch op rugdekking van de VS hoeft te rekenen. We moeten daarom leren ons tot India te ver houden, als mogelijke partner op het wereldtoneel. „Dat zal niet al tijd meevallen. Hoe Modi sinds zijn aantreden met moslims, mensenrechten en journalisten omgaat, daar kun je je vraagtekens bij zetten.” Tegelijk is India een democratie, de grootste ter wereld, en kan het daarmee in de Aziatische regio te genwicht bieden aan het autori taire China. Ook liggen er econo mische kansen voor Europese be drijven. Maar, misschien het aller belangrijkste: India is ondertus sen veel te groot om te negeren. Dat feit wordt in september kracht bijgezet, als het land voor het eerst in de geschiedenis gast heer van de Gzo-top wordt, de in formele top van de grootste in dustrielanden ter wereld. Geheel in lijn met zijn wereldbeeld wil India dat de leden in New Delhi ‘als één familie’ bijeenkomen. Premier Rutte is uitgenodigd, maar naar de komst van een ander staatshoofd wordt met veel meer belangstelling uitgekeken: ook Poetin staat op de gastenlijst. De Indiase hoop is dat de grote mogendheden - onder aanvoe ring van India natuurlijk - een uitweg vinden uit de conflicten die zoveel onrust geven. Premier Modi gebruikt het prestigieuze evenement ook als platform voor zijn herverkiezingscampagne. De slogan: ‘Grote verantwoordelijk heid, grotere ambities.’ 2023 kan zomaar het tijdperk van India inluiden - en van de één miljard, vierhonderdvij fentwin- tigmiljoen, zevenhonderdvijfen- zeventigduizend en achthonderd- vijftig Indiërs. het Westen gespannen te worden en zeggen dat ook. Ze spreken bo vendien fantastisch Engels.” Van oudsher was India nooit een bondgenoot. Echt wederzijds vertrouwen was er niet. An dersom was India ook nooit heel erg bezig met het buitenland. Okano-Heijmans: „Het land was heel erg naar binnen gericht. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zat qua omvang op het ni- veautje-Singapore. Pas onder Modi is dat veranderd.” De premier zag hoe noorder buur China zijn economische voorspoed omzette in invloed en macht - in Azië, in Afrika, in Eu ropa. India is zich rot geschrok ken, zegt Okano-Heijmans. Als het niet compleet overvleugeld wilde worden, moest het zelf de boer op. Sindsdien streeft het land naar een wereld waarin niet twee blokken (de VS en China) het voor het zeggen hebben, maar waar de macht over meerdere ‘po len’ verdeeld is. Veel meer dan vroeger gaat India de samenwer king met andere landen aan. y ’W' a? 11 ITT ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO Het Bruto Nationaal Product van India be droeg in 2021 vol gens de Wereldbank 3,2 biljoen (3200 mil jard) dollar. Ter verge lijking: Nederland zit rond de 1 biljoen, China op bijna 18 bil joen en de VS op 23 biljoen. Ook Japan en Duitsland hebben een grotere economie dan India. Het gemiddelde maandinkomen in In dia bedraagt nog geen India bestaat uit 36 staten en regio’s, die een zekere mate van autonomie heb ben. Het land is een parle mentaire democratie. Minis ter-president is sinds 2014 Narendra Modi (72). Hij is van de Bharatiya Janata partij, een rechts-nationa- listische hindoepartij. Volgend jaar zijn er verkie zingen, waarbij Modi een gooi doet naar een derde In alle steden, zoals hier in Mumbai, schurkt extreme rijkdom aan tegen diepe armoe, fotogettyimages De noordelijke delen van India hebben een subtropisch klimaat, in het zuiden is het klimaat tropisch. Ge middeld is het een graad of 30, het hele jaar door. Vorig jaar zuchtte India net als buurland Pakistan on der een extreme hitte golf. Temperaturen liepen in april op tot Grote foto: yoga door de bemanning van vliegdekschip Vikramaditya. Onder, van links af: de Ganges is de hei lige rivier, premier Modi, geflankeerd door Vladimir Poetin en Xi Jinping, heilige koe in New Delhi. - OTO'S AFP. GETTY IMAGES 45 of zelfs bijna 50 graden. Daarmee was het niet alleen veel heter dan normaal, de hitte kwam ook veel eerder. Dat leidde ook tot mislukte oogsten. Volgens niet-gouver- nementele organisatie Carbon Tracker is de aan pak van klimaat verandering in India ‘zwaar onvoldoende’. Anil Kapoor (1956-heden) Acteur en regisseur. Speelde in meer dan honderd films. Anish Kapoor (1954-heden) Beeld houwer met de Britse nationaliteit, geboren in Mumbai. Zijn werk is te zien in de groot ste musea voor mo derne kunst: in Neder land in De Pont in Tilburg. Priyanka Chopra (1982-heden) Actrice en zangeres. Brak in 2000 door als Miss World. Heeft sinds dien gespeeld in vele tientallen films. Tennisduo Paes en Bhupati Tennisduo dat in de jaren 90 grandslamti- tels won en enige tijd de wereldranglijst in het dubbelspel aanvoerde. Indira Gandhi (1917-1984) Eerste vrouwelijke premier. Geen familie van Mahatma Gandhi. Ver moord door lijfwacht. Bhagwan Sri Rajneesh (1931-1990) Goeroe en oprichter van de beweging die zijn ei gen naam droeg. Be zat op het hoogtepunt van zijn roem meer dan 90 Rolls Royces. *5»-' i 200 dollar. Wereldwijd staat het land daar mee rond de 140ste plaats. Wel groeit de economie in India al jaren hard, met zo’n 6 tot 8 procent per jaar. Daardoor zijn de afgelopen vijftien jaar liefst 415 miljoen men sen aan de armoede ontsnapt, berekende de universiteit van Ox ford. Ruim 16 procent van de mensen leeft desondanks nog on der de armoedegrens. termijn als regeringsleider. Hij oogst sinds zijn aantre den lof voor de manier waarop hij India doet op stomen in de vaart der vol keren. Kritiek is er ook, vooral op autocratische neigingen die Modi en zijn partij volgens critici heb ben. Er is sprake van groei ende repressie richting de moslims en andere religi euze minderheden. s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 59