Premier Modi streeft naar wereld waarin niet langer de dienst b De buurlanden r i Bekende Indiërs Religie 10 W- Tweesprong Feitelijk staat India op een twee sprong. Want als de regering góede beslissingen neemt, reiken de mogelijkheden tot in de hemel. Onder de huidige premier, Naren dra Modi, gaat India die uitdaging vol elan aan. Hij is ‘de belichaming van een ambitieus India’, schreef The New York Times onlangs. De economie groeit - met uitzonde ring van coronajaar 2020 - al jaren met 6 tot 8 procent. Omdat de eco nomie van India vrij gesloten is, is het land relatief goed bestand te gen schokken in de wereldecono mie, schreef de Wereldbank in de cember. Dat Modi er alles aan gelegen is de groei op gang te houden, bleek rond de Russische invasie van Oekraïne. Het Westen smeekte India in februari 2022 de inval te veroordelen. Dat plaatste Modi voor een dilemma. Rusland is van oudsher een bondgenoot, onder meer op het gebied van defensie. De VS anderzijds is de belangrijk ste handelspartner. Uiteindelijk onthield India zich bij de Verenigde Naties van stem ming. Het was puur eigenbelang. India kon het zich simpelweg niet permitteren Rusland tegen zich in het harnas te jagen. Betaalbare energie is belangrijker dan een principieel standpunt, liet de rege ring weten. Die energie is nodig om honderden miljoenen inwo ners uit de armoede te tillen. Olie die Rusland niet meer aan Europa kwijt kan, gaat sinds de oorlog in Oekraïne rechtstreeks naar India. Kritiek daarop uit het westen wordt met opvallende flair gepa reerd. India sprak openlijk zijn er gernis uit over het in hun ogen egocentrische wereldbeeld van het Westen. „Als Europa een pro bleem heeft, is dat ineens een pro bleem voor de hele wereld”, zei de minister van Buitenlandse Zaken bijvoorbeeld. „Maar als de wereld een probleem heeft, is dat nooit het probleem van Europa.” Bij conflicten elders in de wereld hoor je het Westen amper, stelt In dia. Nu gaat het mis aan de oost flank van Europa, en moet ieder een plots in de houding springen. Rücksichtslos worden bovendien boycots afgekondigd tegen Rus land, waardoor voedsel- en ener gieprijzen wereldwijd de lucht in gejaagd worden. Waarom moeten Indiërs en mensen elders in Azië en Afrika zo lijden onder de pro blemen op een ander continent? De felle reactie is kenmerkend voor het groeiende Indiase zelfbe wustzijn, zegt Clingendael-expert Okano-Heijmans. „Voor Europa is dat wennen. Wij zijn gewend aan de toon van Japan. Dat land zal nooit zo de vinger op de zere plek leggen. Indiërs wel. Ze houden er niet van om voor het karretje van cennia blijft dat zo. Het is de on vermijdelijke consequentie van de in 1979 ingevoerde eenkindpoli- tiek. India ondernam in het verle den ook pogingen tot geboortebe perking, maar echt van de grond kwamen die nooit, vertelt Vogt. China zal met steeds minder jonge inwoners een groeiend aan tal ouderen moeten onderhouden, een enorme uitdaging. In India is de situatie compleet anders. Maar ook de opdracht van dat land liegt er niet om. Vogt: „De uitdaging is al deze mensen een menswaardig bestaan te bieden. Dat betekent dat er genoeg werk moet zijn, met een fatsoenlijk salaris. Dat al deze mensen onder goede omstandig heden kunnen wonen. Dat de voorzieningen op orde zijn.” Op dit moment is die situatie absoluut nog niet bereikt. Waar de gemiddelde Chinees inmiddels ruim 1000 euro per maand ver dient, moeten Indiërs het doen met een schamele 200 euro. De economie is servicegeoriënteerd, een echt grote maakindustrie is er niet. „De ongelijkheid is boven dien enorm”, zegt Vogt. „Een klein deel van de bevolking is ontstel lend rijk geworden, bijvoorbeeld in de techsector. Maar de meeste mensen zitten vast in slechtbe- taalde, onzekere baantjes.” Het risico, zegt de Duitse demo graaf, is dat je een land krijgt waar het gros van de mensen hun leven lang in een sloppenwijk woont. „Op de regering rust echt een grote verantwoordelijkheid. Als ze slechte beslissingen neemt, heeft dat grote consequenties, voor heel veel mensen.” - ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO VERVOLG VAN PAGINA 9 500 km Mumbai Chennai Bangalore c Ravi Shankar (1920-2012) Musicus die Indiase sitarmu- ziek naar het Westen bracht. Werkte onder meer samen met Philip Glass, John Coltrane, Yehudi Menuhin en The Beatles. Vader van Norah Jones. Viswanathan Anand (1969-heden) Oud- we re Id kampioen schaken. Werd in 2013 onttroond door Magnus Carlsen. Nu vicevoorzitter wereld schaakbond Fide. India is een schierei land en grenst dus voornamelijk aan wa ter: in het westen de Indische Oceaan, in het oosten de Golf van Bengalen. Daar ligt met Sri Lanka ook een eerste belang rijke buur, al is er geen directe landsgrens. An dere buurlanden zijn Pakistan, China (voor- Volgens de laatste officiële volkstelling, in 2011, hangt bijna 80 procent van de Indiërs het hindoeïsme aan. De islam vormt met ongeveer 200 miljoen aanhangers (ruim 14 procent van de bevolking) een substantiële minderheid. Daarnaast zijn er ook christenen, sikhs en boeddhisten. Al die 1,4 miljard mensen moeten natuurlijk ergens wo nen. Om een idee te geven: India kent 65 steden die meer inwoners hebben dan Amsterdam, en 63 steden met meer dan een miljoen inwoners. Veel daarvan zijn voor de meeste Nederlanders volkomen onbekend. Ooit gehoord van Lucknow? Malappuram? Thrissur? Ver moedelijk niet. Toch wonen in al deze metropolen meer dan drie miljoen mensen. Grootste steden zijn hoofd stad Delhi (31 miljoen, telling VN), Mumbai (21 miljoen), en Calcutta (15 miljoen). Bangalore (13 miljoen) en Chennai (11 miljoen) completeren de top 5. Salman Rushdie (1947-heden) Brits-Amerikaans schrijver en essayist, geboren in Mumbai. Tegen hem werd in 1989 een fatwa uitge vaardigd na de publi catie van zijn roman De Duivelsverzen. Kalpana Chawla (1962-2003) Astronaute en eerste vrouw uit India in de ruimte. Kwam na haar tweede missie met de rest van de be manning van de space shuttle Colom bia om bij terugkeer in de dampkring. Mahatma Gandhi (1869-1948) Eén van de grondleggers van het moderne India. Streefde naar harmonie tussen hindoes en moslims. In 1948 vermoord. Ceremonieel machtsvertoon van Indiase (kaki uniforms) en Pakistaanse douaniers (in het zwart) bij de wisseling van de wacht, fotoanp namelijk Tibet), Nepal, Bhutan, Myanmar en Bangladesh Met sommige buurlan den is de relatie ge spannen, allereerst met Pakistan. Beide landen maken aanspraak op de Kasjmir-vallei. Sinds de Tweede Wereldoorlog kwam het al viermaal tot een gewapend con flict, ook tussendoor zijn er regelmatig vijan digheden. Ook met China is het niet altijd pais en vree. In 2020 kwam het nog tot geweld in de regio Ladakh, waar China en India een grens delen. Daarbij vielen ook en kele tientallen doden. Sindsdien hebben beide landen militairen gepos teerd bij de grens. Calcutta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 58