Toenemend zelfvertrouwen, mede door bevolkingsgroei 9 IIH 11 Nog even, en India haalt China in als land met de grootste bevolking ter wereld. Het land dat zo vaak over het hoofd wordt gezien, is dit jaar voorzitter van de G20 en presenteert zich als nieuwe supermacht. Daar kunnen we ons maar beter op voorbereiden. IFW 1 Het land waar Vogt nu al zeven jaar werkt. Volgens berekeningen van de Verenigde Naties is het ergens dit voorjaar zover. In internationale media gaat zelfs een concrete da tum rond: 14 april. Op die dag hebben zowel China als India - let u even op -1.425.775.850 inwo ners. Volledig uitgeschreven zijn dat één miljard, vierhonderdvijf- entwintigmiljoen, zevenhon- derdvijfenzeventigduizend en achthonderdvijftig mensen. Ter vergelijking: de nummer drie op de lijst, de Verenigde Sta ten, telt 340 miljoen inwoners. Ook de EU als geheel komt niet verder dan 446 miljoen mensen, en is zo beschouwd een kleintje op het wereldtoneel. Als nieuwe nummer 1 weet In dia de schijnwerpers op dat po dium juist steeds feller op zich ge richt. Dat het land binnenkort China inhaalt, wordt gezien als een wezenlijk markeringspunt, een kentering misschien zelfs. Of, zoals The Guardian het omschrijft, de overgang is voor beide landen een ‘symbolische en psychologi sche verandering’. Dat heeft niet zozeer te maken met de exacte aantallen, of de pre cieze datum waarop China voor bijgestreefd wordt. Demograaf Vogt weet dat het vaststellen van het Indiase inwonersaantal feite lijk niet meer is dan een gok. „De registratie is veel slechter dan bij ons, zeker in plattelandsgebieden worden geboortes en sterfgeval len niet nauwkeurig bijgehouden. Misschien is China vorig jaar al wel ingehaald, of duurt het nog even. Dat weet niemand.” India versus China nemen”, zegt de onderzoeker, die namens Instituut Clingendael het geopolitieke schaakspel nauwge zet volgt. „Alle veranderingen daar raken in een klap zoveel mensen, hebben zoveel impact. Voor zaken als het klimaat en de wereldwijde democratie, ónze toekomst dus, zijn die van cruci aal belang.” In Europa gaat het bijna nooit over India, ziet ook Okano- Heijmans: „Sowieso schrijven de kranten van oudsher niet veel over Azië. Als het continent wel aan bod kwam, ging het tot de ja- ren 80 vooral over Japan, en daarna over China.” De opkomst van China spreekt tot de verbeelding. Maar in de schaduw van de noorderbuur maakte India een vergelijkbare opmars, verhoudingsgewijs nog een stukje sneller zelfs. Het ge boortecijfer is inmiddels gedaald tot op westers niveau, maar omdat de bevolking van India erg jong is zet de groei de komende decennia door. In 2060 zijn er volgens de VN 1,7 miljard Indiërs. Het vergrijzende China maakt ondertussen een omgekeerde be weging, en heeft tegen die tijd nog ‘slechts’ 1,2 miljard inwoners. Sinds vorig jaar sterven er elke dag meer Chinezen dan dat er gebo ren worden, en de komende de Vuist op tafel Veel belangrijker is het signaal dat uitgaat van de wisseling van de wacht. Allereerst voor de mensen in India zelf. Vogt: „Ze voelen zich vaak over het hoofd gezien, zeker in vergelijking met China. Nu kunnen ze niet meer genegeerd worden. Als het land met de meeste inwoners kunnen ze har der met de vuist op tafel slaan.” Daarnaast, zegt Maaike Okano- Heijmans, is het ook een wake- upcall voor ons, argeloze Europea nen, die stiekem erg weinig van India weten. „Ik hoop echt dat mensen het land serieuzer gaan lü et eerste wat Tobias Vogt (45) opviel toen hij begon aan zijn Illi jfl| baan in Manipal, een ■I universiteitsstadje in het zuidwesten van India, was de hoeveelheid mensen. „Echt, het was zo druk op straat. In Duits land en Nederland kom ik ook regelmatig in plattelandsgebie den. Vaak is het dan heel rustig, je ziet een paar oudere mensen en dat is het wel. Maar in India? Jonge mensen, waar je ook keek.” Vogt is een Duitser, die niet al leen in Manipal werkt, maar ook aan de universiteit van Gronin gen. Hij is doctor in de demogra fie. Bevolkingsleer dus. In dat vak gebied springt één verhaal er dit jaar bovenuit. China is namelijk niet langer het land met de meeste inwoners, voor het eerst sinds vele, vele eeuwen. De nieuwe nummer 1? Juist, India. Mi ik Éi®* FOTO GETTY IMAGES SANDER VAN MERSBERGEN 1.6 9 Ind a 1.4 1.2 1 0.8 0.6 0.4 LEES VERDER OP PAGINA 10 9 9 2023 Aantal inwoners (x 1.000.000.000) China 1960 2000 BRON: VERENIGDE NATIES 2040 2080 GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023 I -dg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 57