Danny Deckers leidt asielopvang in Middelburg 6 Verjaardagsfeestjes worden minder gezellig zodra Danny Deckers vertelt dat hij in de asielopvang werkt. „Ik ben geboren in België en opgegroeid in Duitsland. Dat heeft me geholpen over grenzen en nationaliteiten heen te kijken en de mens zelf te zien.” ‘Een rustige dag is er eigenlijk nooit. De waan van de dag regeert’ inds de grote brand van 17 decem ber is het stil in het asielzoekers centrum van Middelburg. Nog een stuk of zestig vluchtelingen ver blijven er, de andere 230 zijn Zie je nog wel eens een vluchteling van toen? „Toevallig kwam ik er laatst eentje tegen bij het tuincentrum. ‘Hé mister Danny’, riep ze. De verbinding met de bewoners is belangrijk in ons werk. Dat ze zomaar weer weg kunnen gaan, maakt het innerlijk wel ingewikkeld. De meerderheid krijgt geen vergunning. Daar heb ik voor mezelf een weg in gevonden. Ik beslis niet of ze mogen blijven of weg moeten. Dus als ze weg moeten, stopt het verblijf hier. Dat je met de ene vluchteling op menselijk vlak „Klopt. De BSD behoorde tot de NAVO in het toenmalige West-Duitsland, als tegen- dat ze in Nederland waren beland. Doodeng. Toch klopt het beeld niet dat het allemaal on gelukkige jongeren zijn. Er zijn ook veel licht puntjes. Vluchtelingen maken er ondanks hun problemen het beste van.” dere. Het werd drukker, met minder uren en meer administratie. Ik verloor voor mijn ge voel het zicht op de mensen.” een betere klik hebt dan met de andere, dat kan. Maar ik behandel iedereen gelijk. Wat ik voor de één doe, doe ik ook voor die drie honderd anderen die hier wonen.” Raak je niet teleurgesteld door mensen die misbruik maken van het systeem? „Nee dat niet. Ik blijf zoeken naar een op lossing. En soms heb ik ook wel begrip voor hun situatie. Ze komen met de beste be doelingen, maar krijgen nergens asiel, wor den overal uitgekotst, en tegenover hun fa milie thuis moeten ze de schijn ophouden dat het goed met ze gaat.” „Ik waarschuw nieuwe collega’s wel al tijd. Dat ze erop voorbereid moeten zijn dat de verjaardagsfeestjes het eerste jaar nadat ze bij het COA komen werken een stuk minder gezellig zijn. Ik krijg ze nog steeds hoor, de negatieve reacties. ‘Dus jij haalt die mensen allemaal hierheen!’ Of: Dank zij jou heeft mijn zoon geen huis.’ Nee, dat ligt niet aan mij, vluchtelingen komen toch wel. Oorlogen, natuurrampen, armoede, verkiezingen, die hebben allemaal invloed. Dat maakt mijn werk zo complex. De we reldpolitiek is overal voelbaar.” „Je moet het breder trekken: je hebt men sen die geen misbruik maken van ons sys teem en mensen die dat wel doen. Die laat- sten komen vaker in beeld. Terwijl hier ook veel vluchtelingen wonen die vrijwilligers werk doen. In de speeltuin, op de zorgboer derij, bij het Repair Café, in de gemeen- schapstuin. Ik heb een tijd last gehad van de imagoschade die ontstaat door vluchte lingen die misbruik maken van het sys teem. Wij doen er alles aan om de overlast te voorkomen, maar uiteindelijk moet je erkennen dat je niet overal verantwoorde lijk voor bent. Het is daardoor rustiger in mijn hoofd.” „Nou, het COA belde mij, voor de opvang van alleenstaande minderjarige vluchtelingen in Middelburg. Ik dacht, ik probeer het drie maanden. En zie, we zijn alweer zestien jaar verder.” „Ik kom uit België en kreeg tijdens mijn studie orthopedagogiek in Antwerpen een vriendin netje. Zij kwam uit Vlissingen. We zeiden: wie het eerst een baan vindt, daar gaan we wonen. Dat werd dus Zeeland. Dat vond ik prima. Ne derland was op dat moment voor mensen in de zorg echt een gidsland. In de behandelin gen, de huisvesting en de techniek lag Neder land ver voor op België.” „Maar dat veranderde. Toen ik begon, was één schriftelijke overdracht in de avond vol doende. Later moest ik allerlei verantwoordin gen invullen. Ik snap het achteraf ook wel. De zorg werd te duur en reguleren was nodig. Maar het ging van het ene uiterste naar het an- „Ik vind het belangrijk dat ik ertoe doe voor mensen. Dat ik, als ik naar huis ga, weet dat ik ze heb kunnen helpen, en dat we samen heb ben gelachen. Omgekeerd vormde het werken met minderjarige vluchtelingen een verrijking van mijn leven. De verhalen die ik hoorde, de vrijheid in mijn werk.” Maar niet voor Danny Deckers, locatie-ma- nager van het azc bij het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). Zijn agenda zit deze hele week ramvol. De afspraak voor het inter view paste er nog net in - en eigenlijk ook weer niet. „We hadden afgelopen weekeinde een ernstig incident in de asielopvang in Vlis singen. Het team daar kan mijn steun gebrui ken.” En precies deze week keren de eerste 27 vluchtelingen terug in een deel van het ge bouw. „Een rustige dag? Nee, die is er eigenlijk nooit. Voor mij regeert de waan van de dag.” „Nee. Er ging een wereld voor me open. Ik hoorde verhalen over hoe ze maanden, soms jaren onderweg waren geweest, niet wetend En dus moet je flexibel en creatief zijn. „Absoluut. Maar dat moest ik als woonbegelei der voor alleenstaande minderjarige vluchte lingen ook al. En daarvoor in de gehandicap tenzorg ook. Ik heb zeventien jaar gewerkt bij het Gors, van 1989 tot 2007. Eerst in Goes en daarna in Vlissingen. Ook toen moest ik mee in de waan van de dag. Humor was daar ook belangrijk. In de asielopvang is het precies zo.” „Hoe ik ‘s ochtends binnenstap, heeft in vloed op hoe de bewoners zich de rest van die dag voelen. Natuurlijk mag ik best eens een slechte dag hebben. Dat snappen ze wel. Maar ik kan niet steeds met tegenzin binnenkomen. Dus toen ik merkte dat ik met tegenzin naar mijn werk ging, ben ik gestopt in de zorg.” MAURITS SEP ‘Vluchtelingen hebben mijn leven verrijkt’ Dat heb je als kind al ervaren, toch? Je bent opgegroeid in Duitsland, waar je va der was gelegerd bij de Belgische Strijd krachten in Duitsland. Een direct gevolg van de Tweede Wereldoorlog. Wordt dat niet lastiger, met het onder scheid tussen ‘echte vluchtelingen’ en ‘veiligelanders’? Waarom koos je voor de asielopvang? Waar kwam die tegenzin vandaan? Waarom ben je gebleven? s noodgedwongen vertrokken naar andere op vangcentra. En met hen verdween de leven digheid. Stil, bijna saai, lijkt het er. Dat waren vast niet allemaal leuke verhalen om te horen. Kinderen, ver van huis, gevlucht, zonder ouders. ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54