Stoomreiniging Zeeland: hoe viezer de auto, hoe leuker ‘De hele woning zat onder het bloed. Muren, deuren, kastjes. Ji 11 T 4 ‘Bijna alle auto’s die we na de kerstdagen binnenkrijgen, zijn ondergekotst’ I afval in.” Jaspers werpt een blik in een zojuist afgeleverde personen auto. Het zijvakje van de deuren is volgepropt met halfvolle en lege blikjes en waterflesjes, op de vloer liggen peuken en verpakkingen. Jaspers duikt de auto in met vuil niszak en stofzuiger, ter voorberei ding op het échte werk met de stoommachine. Je zou denken dat mensen de auto eerst even nalopen en het ergste vuil zelf weggooien, maar dat is niet zo. „Wat vind ik er allemaal? Heel veel haar. Nagels, make-up, beschimmeld eten, kapotte eieren, sigarettenpeukjes en -pakjes, zand, Is de eigenaar van een ver vuilde auto of vrachtwa gen er zelf geen gat meer in ziet, komt Stoomreiniging Zee land in beeld. Tussen kerst en oud en nieuw was het weer raak en hadden eigenaren Jeroen Jaspers en Peter Boon hun handen vol: on dergespuugde auto’s. De heren van Stoomreiniging-Zeeland.nl zijn het inmiddels wel gewend. Jaspers: „Dat is elk jaar zo. Van een feestje, van kinderen die teveel ge geten hebben. Negen van de tien auto’s die we tussen kerst en oud en nieuw binnenkrijgen, zijn on dergekotst.” Hij zit er niet mee. Hoe viezer een auto, hoe blijer Jaspers ervan wordt. „Hoe viezer, hoe leuker. We hebben ze het liefst zo smerig mogelijk. Dan heb je pas eer van je werk.” Kots? Hij haalt zijn schou ders op. Verlekkerd: „Taxibusjes waarin mensen ontlasting hebben laten lopen. Dat is pas vies. Maar die penetrante lucht van kattenpis is nog wel het ergst. Die ruik je de rest van de dag.” Vrachtwagens en bedrijfsbusjes waar verschillende bestuurders op rijden, die zijn notoir smerig. „Ze maken lange ritten, ze drinken, ro ken en eten erin, ze gooien er hun poeders, pillen en wietzakjes, me dicijnen, pornoboekjes, cd’s, kle ding, sleutels, pasjes, bonnetjes, flesjes en blikjes.” Maar ook: „Eén keer onder de mat, een paar duizend euro. En o ja: die opblaaspop, onder de be stuurdersstoel van een zeiljacht! Die hebben we netjes aan de kant gelegd en later teruggelegd.” Jasperse vind het nu nogal mee vallen. „Soms zit er zoveel ver vuilde vettigheid op de bekleding dat er schimmel op groeit. Stuur en koppeling zijn soms helemaal plakkerig van het huidvet. Dan moet je eerst met een cleaner aan de gang om het los te weken. Maar als ik er dan met de stoomreiniger overheen geweest ben, weet je niet wat je ziet. Dan komt er een schoon stuur tevoorschijn.” Jaspers richt zijn aandacht op het vintage interieur van een Opel Manta A, dat uit de auto gesloopt is en in deplorabele toestand op de grond ligt. De originele kleur van de stoelen - aubergine - is bijna niet meer te zien door de dikke laag stof, haren en andere viezig heid. Toch denkt de eigenaar, die de Opel Manta in zijn oude glorie wil herstellen, dat er nog eer aan te behalen valt. Jaspers, met kenners blik: „Daar zit vuiligheid van der tig, veertig jaar in. Moet je straks eens zien. Dit krijg ik wel schoon. Eerst het losse vuil, dan flink bor stelen en dan met de stoomreini ger. Wacht maar.” Met stoom kun je bijna alles schoonkrijgen, verzekert hij. Jas pers en zijn collega Boon reinigen ook gebouwen, meubels in en om het huis, caravans, zeilbootjes en grote jachten. Ook ‘ontstickeren’, onder meer van gevels, hoort bij de service. fcSjk.-.-/ - Jeroen Jaspers van Stoomreiniging Zeeland in Goes maakt lachend de smerigste voertuigen schoon: „Dan heb je tenminste eer van je werk!”fotokatjavannoort 4' '4 Jeroen Jaspers, Stoomreiniging Zeeland De autostoel zit onder de viezigheid, fotokatjavan noort ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52