Gianni de W. chanteerde meisjes al op zijn 16de M M 10 B 3 EXPERTS: JONGEREN DOEN HET TOCH, DUS PRAAT MET ZE OVER SEXTING SEXTORTION Sexting kan escaleren met een vreemde, maar ook met jeex-vriendje Je hoeft je nooit voor sexting te schamen hoewel sexting net zo goed kan es caleren gaan met je ex-vriendje.” Dus is het belangrijk voor ou ders om met hun kind aan de keu kentafel te praten over sexting, vindt Yuri Ohlrichs, seksuoloog bij de NWS (Nederlandse Weten schappelijke Vereniging voor Sek suologie) en expert seksuele vor ming bij Rutgers (expertisecen trum seksualiteit). „Vraag eens aan je kind wat het van sexting vindt als het onderwerp in het nieuws komt. ‘Hoe zou jij dat aanpakken of hoe kun je dit voorkomen?’ Zulke gesprekken voer je het beste geregeld en terloops, bijvoorbeeld in de auto. Doe niet aan rampen bestrijding, maar focus je op ple zierige beleving en momenten. Het moet geen groot, afschrikwek kend ding worden.” Victim Blaming Gerkens vindt het ook een brug te ver om voorwaarden te stellen aan een kind bij de uitvoering van sex ting. „Dan komt gelijk victim bla ming in zicht als het wél misgaat, ondanks eventuele voorzorgs maatregelen. ‘Hoe heb jij zo stom kunnen zijn!’, krijgen ze dan van hun omgeving te horen. Terwijl er zoveel fout kan lopen tijdens sex ting: bijvoorbeeld je zet je hoofd niet op de beelden, maar je bent toch herkenbaar aan je lichaam.” Volgens haar is er feitelijk niks mis met het maken van en met één persoon delen van beelden met seksuele inhoud. „Het gaat erom ze niet te verspreiden”, stelt ze. Mocht er sprake zijn van sex- tortion, dan komt al snel een strafrechtelijk traject in beeld. Gerkens: „Als dat je overkomt, stop al het contact wat je hebt met de afperser nadat je bewijs hebt verzameld van deze misstand. En al naar gelang de casus, doe aan gifte bij de politie. Zeker als het een vreemde betreft. Verder: neem bij voorkeur een volwassene in je omgeving of een hulpverlener in vertrouwen.” Om jongeren met een verstan delijke beperking te informeren over sexting en te waarschuwen voor sextortion is er een speciale website in het leven geroepen. Steffie, het virtuele figuurtje op de website, vertelt in makkelijke taal waarop moet worden gelet bij on line flirten en als een jongere een bericht over seks aan iemand wil sturen. „We proberen te zorgen dat seksualiteit een normaal on derwerp is om over te praten. Zo doen we aan preventie”, zegt An- nemarie Faassen, GZ-psycholoog bij Ipse de Bruggen, een instelling die zorg levert aan mensen met een verstandelijke beperking. De jonge it-specialist uit Etten-Leur benaderde onder valse naam vanach ter zijn computer meisjes door het hele land, wist ze zover te krijgen dat ze hem naaktfoto’s stuurden en zette ze daarna voor het blok. Of ze moesten nog veel meer compromitterende af beeldingen van zichzelf sturen, óf hij zou de naaktfoto's online zetten. Wie is deze Gianni de W. die, nadat hij door de politie was gearresteerd, verklaarde dat hij ervan genoot dat hij met zijn chantagepraktijken controle had over de meisjes? Hij blijkt al al ja- ren bezig met zijn afpersingspraktij ken. In 2014 wordt De W. - nog maar 16 jaar oud - al gewaarschuwd door de politie. Die krijgt hem in het vizier als een melding binnenkomt van een meisje dat zegt gedwongen te zijn naaktfoto’s naar De W. te sturen, die dan nog onder zijn eigen naam ope reert. Het meisje doet geen aangifte. De W. belooft beterschap. Maar als er in 2022 opnieuw meldingen bij de po litie binnenkomen van minderjarige meisjes die worden afgeperst, wordt duidelijk dat de spijtbetuiging uit 2014 maar van korte duur was. In oktober vorig jaar wordt De W. aangehouden, sindsdien zit hij vast. Op zijn computer vinden recher cheurs vijftig mappen met verschil lende meisjesnamen, in sommige submapjes staan duizenden afbeel dingen van een slachtoffer. Welke straf hem boven het hoofd hangt, blijft voorlopig onduidelijk. Het recherche onderzoek naar de handel en wandel van de jonge it’er, die nog minstens negentig dagen vast blijft zitten, gaat nog door. Ontdekken Jongeren gebruiken volgens Ohl richs online toepassingen tegen woordig mede om hun seksuele beleving naar buiten te brengen, het is een nieuwe manier om hun eigen seksualiteit te ontdekken. „Dat is ook helemaal niet slecht, maar het is wel belangrijk dat je el kaar respecteert en vertrouwt.” Moeten ouders, gezien het risico op afpersing of uitlekken van de beelden, hun kind afraden om aan sexting te doen? De experts vin den van niet. Ohlrichs (Rutgers): „Het gaat alleen fout als beelden tegen je zin worden verspreid.” Toch heeft hij een paar praktische tips. „Maak er geen pornovoorstel- ling van. Houd het zoveel mogelijk anoniem. En als het fout gaat, heeft iemand misbruik gemaakt van jouw vertrouwen; dat moet de invalshoek van het kind zijn. Het kan mislopen, maar je hoeft je nooit voor sexting te schamen.” Sexting, het online versturen van foto’s of video's van jezelf met seksuele inhoud, is tegenwoordig doodnormaal onder de jeugd. Maar het kan ook volledig misgaan, als dit vermaak leidt tot afpersing of openbaarmakingen van de beelden. onderdag kwam weer eens naar buiten hoe B IB sexting kan uit- draaien op sextortion, het afpersen van (jonge) mensen met seksuele beel den. Een 24-jarige man uit Et ten-Leur wordt ervan verdacht ruim honderd meisjes te hebben gechanteerd met hun naaktfoto’s. De vraag rijst: hoe ingeburgerd is sexting onder de jeugd? Voor pubers is dit een normaal onder deel van hun sociale en seksuele ontwikkeling, oordelen experts op het gebied van seksualiteit en jon geren. Zij plaatsen hun hele leven online, het is niet gek dat ze op dit vlak ook gemakkelijk iets delen. Sexting vindt plaats onder mensen van alle leeftijden”, ver telt Arda Gerkens van het Experti sebureau Online Kindermisbruik. „Maar vooral voor jongvolwasse nen kan het een leuke, eigentijdse manier zijn van spannend seksu eel contact binnen of buiten een relatie. Heel vaak gaat het goed en dan hoor je er niks over. Maar doe het niet met een wildvreemde, want dan kan het fout gaan. Al- Ft? Voor de jeugd hoort sexting erbij, maar het kan te ver gaan Jongeren die aan sex ting doen, is volgens ex perts dood normaal. Het wordt gevaar lijk als ze er mee worden gechanteerd. FOTO ANP Foto's op sociale media tonen een vriendelijk lachende jongeman. Een doorsnee twintiger die op Facebook onschuldige selfies deelt. Het is amper voor te stellen dat deze Gianni de W. meer dan honderd meisjes online afperste met naaktfoto's. - Arda Gerkens Expertisebureau On line kindermisbruik - Yuri Ohlrichs, seksuoloog NWS Gerlach Hochstenbach Etten-Leur Edwin van der Aa Rotterdam GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3