u D ‘Hulst moet regie terugpakken over dijk Perkpolder’ Kampvuursessie van MAN.ZIJN in Zaamslag met thema ‘Hou vol!’ 11 Matras, mosselburger en -farm bij Pioniersprijs P/PW\PZ£oM.'.\ CORDEJONGE Al zeven jaar lekt de dijk giftige stoffen Daar leggen de boeren zich niet bij neer. Ook de Stichting Schone Pol der trok donderdag fel van leer te gen de gemeente Hulst en Rijkswa terstaat. Schone Polder is in tegen stelling tot de agrariërs niet in be roep gegaan bij de Raad van State, vanwege de kosten. Volgens de ac tiegroep is het milieu hier de grote verliezer. „Al zeven jaar lekt de dijk giftige stoffen naar het grondwater. Dat zie je nu nog niet, maar over tien jaar wel”, zei woordvoerder Charles Heiszler. Landsadvocaat Edward Brans be nadrukt dat de overheid destijds geen weet had van het gevaar van de vervuilde grond. De problemen kwamen pas aan het licht toen het werk klaar was. De gemeente Hulst denkt er tegenwoordig ook zo over. Ten tijde van het uitvaardigen van de dwangsom vond de gemeente nog dat de nationale overheid wist van de risico’s. Deze opvatting heeft Hulst bijgesteld. Zeeuws-Vlaanderen. Van 16.00- 20.00 uur is camperplaats De Val de plek van ontmoeting rond het thema ‘Hou vol!’ Varend over de Main bij Schweinfurt vertelt bin- nenvaarschipper Willem IJmker van de Protestantse Gemeente Terneuzen enthousiast wat er te gebeuren staat. e kop trok me: Ruig, stoer, buiten: iedere wildeman trekt 29 januari naar zijn mannen beter in ergens over ophouden. Elkaar de volgende dag tegenkomen, weten van wat er is voorgevallen en het daarbij laten. Obstakels In de beschrijving van de obstacle run van Puyenbroeck, waarover Willem sprak, lees ik: ‘Het leven is de run en de obstakels zijn de moeilijkheden en tegenslagen die je moet overwinnen. Sommige zul je met gemak doen en som mige zul je over en over weer op nieuw moeten proberen tot je ze hebt gehaald. Dat zijn de obsta kels waar je het meeste trots op zal zijn en je de meeste voldoe ning uit zal halen in het leven. Hoe moeilijker het obstakel, hoe moeilijker in het leven, des te trotser ben je op wat je volbracht hebt.’ Op internet zie ik glunderende kinderen en trotse ouders die sa men een family run deden. Ik ben me bewust van de waarde van ge zamenlijke herinneringen aan waar je elkaar doorheen hebt ge holpen. Het is jammer dat ik vrouw ben, anders zou ik het ook gaan uitproberen. De boeren vrezen voor vervuiling van hun akkers en gewassen door de dijk waarin teerhoudend asfalt- granulaat is verwerkt. De Staat kreeg er in 2021 van de gemeente Hulst een dwangsom voor van 5 miljoen euro. Er moest een plan van aanpak komen hoe met de ver vuiling om zou worden gegaan. Dit plan ligt er inmiddels, na jaren van onderzoek. Volgens de Staat valt het mee met de vervuiling en zijn er geen risico’s voor de gezondheid. Het is voldoende als de situatie wordt gemonitord en het kwelwa ter op termijn in een gesloten op vangvoorziening komt, aldus het plan. De gemeente Hulst heeft zich akkoord verklaard met dat plan. Volgens de landsadvocaat is vol daan aan de opdracht die aan de dwangsom vast hing. als kerk al langer over bijeenkom sten voor mannen te organiseren in de lijn van 4M karakterweek- enden, die fysiek en geestelijk uitdagend zijn. In 2021 kwam het ervan. Afgelopen september was het thema ‘Zand erover’ en had den we het over vergevingsge zindheid. Het thema wordt aan gejaagd door een spreker. Op 29 januari is dat ds. Jan Verlinde. De kampvuursessie staat open voor iedere man die het aandurft een relatie met God aan te gaan.” „Soms lijkt het leven een ra trace. Het lijkt of we in de maat schappij niet kwetsbaar mogen of kunnen zijn. Van binnen weten we beter. In een veilige setting kun je als mannen onder elkaar jezelf zijn. Je hebt elkaar nodig om verder te komen. Stel dat je niet lekker in je relatie zit of een zwak hebt voor het verkeerde. Dan is het makkelijker om dat als mannen onderling te delen. Je kunt de volgende dag weer door gaan met je leven. Zo’n bijeen komst geeft een boost en dan gaat het beter dan eerder”, motiveert Willem het organiseren van bij eenkomsten alleen voor mannen. Als vrouw in een mannengezin kan ik me er wel wat bij voorstel len. De volwassen mannen bij mij thuis vinden op momenten dat ik over alles zeik, niets begrijp en ook eindeloos zeur. Misschien Aanmoedigen „Het is een ontmoeting met man nen, buiten op een erf bij een schuur die voldoet aan termen als oud en authentiek. Met een thema om de tanden in te zetten en vuurkorven, -drums en man neneten: vlees. Mannen zijn goed in elkaar aanmoedigen om vol te houden. Ik deed weleens mee aan een obstacle run in Puyenbroeck bij Gent. Daar ga je vérder op aan moedigingen en zet je prestaties neer die je niet voor mogelijk hield, doordat je elkaar helpt. Zo iets gebeurt ook bij MAN.ZIJN bijeenkomsten.” „In Terneuzen dachten we er De vijf kandidaten voor de Zeeuwse Pioniersprijs zijn be kend. Het zijn boekingsplatform Allyourz uit Middelburg, Fama- teq uit Yerseke dat machines ontwikkelt, matrassenbedrijf Morningstar Sleeps uit Dom burg, de Zeeuwse mosselburger Seabor uit Ellewoutsdijk en mosselfarm SMF uit Serooskerke (W). De Zeeuwse Connectie - het netwerk van 11.000 Zeeuwen - die de prijs elk jaar uitreikt, maakt zaterdag 4 februari tijdens een bijeenkomst in Middelburg bekend wie de prijs mee naar huis mag nemen. Die bestaat uit een bedrag van 5000 euro en een beeldje van kunstenaar Henk Vierveijzer. Het publiek kan stemmen en bepaalt wie er met de prijs vandoor gaat. Dat kan door te stemmen op één van de kandidaten op de website zeeuwsepioniersprijs.nl. De prijs is in het leven geroe pen om bedrijven, organisaties en instellingen een pluim op de hoed te steken als ze Zeeland op een bijzondere manier op de kaart zetten. De uit Goes afkom stige horecatycoon en multimil jonair Won Yip is dit jaar de spe ciale gast tijdens de uitreiking van De Zeeuwse Pioniersprijs. MONNIKENWERK „Hulst moet de regie terugpak ken over de met thermisch ge reinigde grond vervuilde zeedijk in Perkpolder en niet de oren laten hangen naar grote broer Rijkswaterstaat.” Dit zei advo caat Rogier Hörchner namens een vijftal akkerbouwers don derdag tegen de Raad van State. - Charles Heiszler, Stichting Schone Polder José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Aan melden voor de kampvuur- sessie van MAN.ZIJN kan via de site eventbrite.nl. Zoek op Zaam- slag. Lizenka van Essen Vlissingen Adrie Klinkenberg Hulst GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39