Zorgstroom zaait onrust met aanpak M Opgeklopte eiwitten lopen bij harde regen in stroompjes van de bomen af z—O Frans wil wellicht Zeeuwse ketting teruggeven aan nabestaanden A A.Q 6 Vervanging alleen op verzoek Een schuimspoor onder aan een eik in De Manteling, foto marijke lieman We proberen iedereen van de juiste hulp te voorzien Een brief die Zorgstroom begin dit jaar naar cliënten op Walcheren stuurde heeft gezorgd voor verontwaardiging bij cliënten, maar ook bij bestuurders. De bomen schuimen! Niks om van te schrikken zegt Marijke Lieman van Staatsbosbeheer. Het zijn in feite opgeklopte eiwitten die bij een flinke regenbui wegspoelen. Maar betrekkelijk zeldzaam is het verschijnsel wel. De moeder van Frans kreeg de ket ting van Nico, die zij kent van de dagbesteding. Omdat zij Zeeuws is en net als zijn overleden vrouw Ti- nie heet, zag hij mogelijkheden om het sieraad via haar weer terug te la ten keren naar Zeeland en zo de wens van zijn overleden vrouw in vervulling te laten gaan. In de brief staat te lezen dat er bij ziekte alleen nog voor vervangende hulp in de huishouding wordt ge zorgd als cliënten dat zelf aangeven. Met name in Vlissingen zorgde dat voor verontwaardigde reacties om dat veel cliënten het daar sinds de invoering van een nieuw Wmo-be- leid al met minder uren moeten doen. Ook verantwoordelijk wet houder Albert Vader liet donder dagavond tijdens een commissie vergadering weten geschrokken te zijn van het schrijven. „Ik ben er door verrast en vind het een slecht signaal naar onze inwoners. Het be stuur van Zorgstroom heeft er niet voldoende bij stilgestaan dat dit heel gevoelig ligt in Vlissingen en ik vind dat ze ons als gemeente daarin hadden moeten meenemen. Ik wil laten onderzoeken of dit juridisch gezien wel passend is binnen de contractafspraken die zijn gemaakt, zoals de belofte dat ze voldoende capaciteit in huis hadden om al onze inwoners te voorzien van een ketting achter bij Nico, die het ver haal met Frans en zijn moeder deelde in de hoop dat zij konden helpen de bloedkoralen te laten te rugkeren naar Zeeland. Wanneer je op zoek gaat, is de kans groot dat je geen schui mende bomen vindt. „Je moet echt een beetje geluk hebben én van een wandeling in de plen zende regen houden. Want alleen dan treedt dit verschijnsel op”, vertelt de boswachter. Dat kan elk moment van het jaar gebeuren. Zelf stuitte ze pas op een eik in De Manteling op Walcheren waar waaronder eiwitten. Door harde regen ontstaat er schuim. Het ziet er uit als een klodder zeepsop. Zo voelt het ook een beetje aan. En het is net als bij het sopje thuis: als je het lang genoeg laat staan, verdwijnen de bellen weer.” Een van de stoffen, de zogeheten saponinen, maken de schuim extra stevig, waardoor het relatief lang aan de voet van de boom blijft liggen. Juwelier Piet Minderhoud, van de gelijkna mige juwelier in Westkapelle ver moedt sterk dat de ketting geen binding heeft met Zeeland Frans hoopt toch dat er mensen zijn die het verhaal herkennen: „Ik wil er graag voor zorgen dat het snoer terugkomt bij de nabestaan den.” Wie tips heeft, kan mailen naar f.dereeper@zeelandnet.nl. Klodder zeepsop Het schuim is niet schadelijk voor mens, dier of natuur, verzekert de boswachter. „Op de stam zitten allerlei stoffen, Alleen bij veel regen treedt dit verschijnsel op schoon en leefbaar huis.” Ook in Middelburg kregen raads leden verontruste telefoontjes van inwoners. Voor de Lokale Partij Middelburg (LPM) was dat aanlei ding om het college op te roepen om daar actie op te ondernemen. ‘Vindt het college het acceptabel dat cliënten moeten aantonen dat ze echt niet met minder uren toe kunnen dan in de beschikking is vastgelegd? En mag Zorgstroom daar wel over oordelen?’ Enorme krapte Bestuurder van Zorgstroom Ruben Leijnse vindt het begrijpelijk dat er commotie is ontstaan omdat de boodschap in de brief niet goed is overgebracht. „Deze maatregel voe ren we alleen in bij kortdurende af wezigheid van een medewerker. Dan heb ik het over één of hooguit twee dagen. Onze ervaring leert dat klanten het niet altijd nodig vinden voor die ene keer iemand anders te laten komen dan de vaste hulp die ze hebben. Omdat ze geen zin heb ben in een ander gezicht of omdat ze zelf helemaal niet thuis zijn. Dit in combinatie met de enorme krapte op de arbeidsmarkt deed ons besluiten om dit voortaan om te draaien. Dus in plaats van stan daard hulp invliegen als mensen niets van zich lieten horen, dat al leen nog te doen als klanten daar zelf om vragen.” Dat er sprake zou zijn van schen ding van contractafspraken in Vlis singen, zoals Vader voor mogelijk houdt, klopt volgens Leijnse niet. „Daar is geen sprake van. We heb ben naar eer en geweten gehandeld om iedereen van de juiste hulp te voorzien. Achteraf gezien hadden we daar ook de gemeenten over moeten inlichten. Dat had beter ge moeten.” een lang schuimspoor in een watervalletje van de boom afliep en even onderaan de stam op de bodem bleef liggen. „Bij beuken zie je het ook wel vaker. Die hebben ook een redelijk gladde bast. Hoe gladder de bast, hoe beter. Het water moet goed van de boom af kunnen regenen.” Frans: „Het verhaal gaat dat deze ketting toebehoorde aan een vrouw die tijdens de Watersnoodramp in 1953 is verdronken. Mogelijk heette zij Van der Bult. Haar man her trouwde met iemand die haar echt genoot op dezelfde manier was ver loren en de twee verhuisden naar Geleen in Limburg. Daar ging hij aan de slag in de steenkolenmijnen. De twee kinderen uit zijn eerste huwelijk verhuisden niet mee, maar bleven achter bij familie van hun moeder in Middelburg. De ketting kwam in bezit van zijn nieuwe vrouw, die hem later doorgaf aan goede vriendin Tinie, omdat die zoveel voor haar bete kende. Toen zij overleed bleef de Zeealgen Ook op het strand laat dit natuurverschijnsel zich zien, maar dan wat regelmatiger, vertelt Lieman. „Bij harde wind worden de eiwitten uit de zee-algen opgeklopt. Dan krijg je van die grote schuimvlokken op het strand.” Een boswandeling in de regen is volgens haar sowieso aan te raden. „Lekker rustig en dan laten veel dieren zich zien.” V. - Slav Si VLISSINGEN - Wendy de Jong De bloedkoralen ketting, foto lexde meester Vlissinger Frans de Reeper heeft sinds afgelopen kerst een bloedkoralen ketting in bezit. Hij kreeg het snoer van zijn moeder in Maastricht met de opdracht het te doen terugkeren naar Zeeland. Dat gebeurde, maar nu wil hij dolgraag weten aan welke familie het toebehoort. - Ruben Leijnse, bestuurder Zorgstroom - Marijke Lieman, Staatsbosbeheer Wendy de Jong Vlissingen Marcel Modde Burgh-Haamstede ZATERDAG 21 JANUARI 2023 PM Ui te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34