Proef met app die carpoolen makkelijker moet maken 3 zS- VLISSINGEN Waarom alleen naar de HZ rijden of naar je werk? Is het niet veel voordeliger, gezelliger én ook nog eens beter voor het milieu om te carpoolen? In Vlissingen gaf gedeputeerde Harry van der Maas gisteren het startsein voor een proef met de nabogo-app, die het samen rijden makkelijker moet maken. Waarom zou ik gaan carpoolen? Ik vind het wel prima om in m’n eentje naar mijn werk of naar school te rijden. Niemand dwingt je, maar carpoo len heeft in een dunbevolkte pro vincie als Zeeland - waar niet op elke straathoek een bushalte of een was bijvoorbeeld vorige maand het geval in Biervliet, waar melders een ‘actieve schutter’ hadden gezien. Als de briefing in het trainings centrum erop zit, hijst iedereen zich in hun uniform. Kogelwerende vesten gaan om en schilden ver dwijnen in de onopvallende poli tiewagens. Op de parkeerplaats klinkt het gebrul van een motor. Het is een laatste test van de ket tingzaag, die alleen wordt gebruikt Gedeputeerde Harry van der Maas gaf het startsein voor een proef met de nabogo-app gebied waar niet overal om de ha verklap een bus stopt en waar het in de zomermaanden nogal chao tisch is met vakantieverkeer. J De Ondersteuningsgroep (OG) van de politie wordt gevormd door ‘blauwe’ agenten van de basisteams, foto politie stormen het huis in. In nog geen vijf seconden duiken ze op in de slaapkamers. „Politie! Handen om hoog!” Buiten blijft het opvallend donker en stil. De inval is buren volledig ontgaan. Binnen tien mi nuten worden de jonge verdachten geboeid afgevoerd en hebben re chercheurs vrij baan vooreen door- zoeking. De instap in Nieuwvliet, een paar kilometer verderop, verloopt net iets anders, omdat de verdachte niet direct meewerkt en tegenstribbelt. Maar ook hij wordt uiteindelijk naar het politiecellencomplex van Torentijd in Middelburg gebracht. „Als ik zeg dat het een abc’tje is klinkt dat misschien wat populair”, zegt Jaap als hij is teruggekeerd op het trainingscentrum in de Vlis- singse haven. „Maar soms komen we bij villa’s of landelijk gelegen huizen en dat vraagt een andere manier van bin nenkomen dan bij een doorzonwo ning. Het was vandaag een inzet zonder vertraging, precies zoals we hadden bedacht.” Wanneer is de proef geslaagd? Provincie en nabogo zijn tevreden als er in de spits elk kwartier vijf tot tien carpoolroutes worden aange boden. Gedurende de tweejarige proef zou het om 6ooo carpoolrit- ten gaan. Klanten van nabogo zijn niet de automobilisten, maar pro vincies die willen dat het makkelij ker wordt om van A naar B te gaan. - Ab van der Sluis Opvallend donker en stil Dan: een korte klap van de Halma- tro Door Blaster. „Politie!” De hou ten voordeur is open en de agenten Overrompeling Rustig, maar supersnel, zo doen le den van de Ondersteuningsgroep het graag. Jaap: „Onze kracht zit hem in de overrompeling. Over het algemeen kunnen onze klanten wel rekenen. Door met zes man binnen te komen, tonen we overmacht en laten ze het vaak wel uit hun hoofd om te vluchten ofiets anders te pro beren.” Heel incidenteel komt er tijdens zo’n aanhouding geweld aan te pas. Jaap: „Dat we als politie geweld mo gen gebruiken is nogal wat. Je hebt met mensen te maken en moet daar dus altijd goed over nadenken. Vaak komen we binnen bij personen, die niet goed overzien wat hun eigen acties teweegbrengen. Die mensen moeten wij dan tegen zichzelf in bescherming nemen. Als collega’s van de reguliere basisteams deze inzetten zouden doen, dan is in veel gevallen het bewijs weg of raken collega’s en verdachten gewond. De OG is hét middel om dat te voorko men.” er levensgevaar dreigt”, zegt Jaap. Op die momenten wordt opge schaald naar het Arrestatieteam (AT), en als de situatie erom vraagt nog een stap verder naar de Dienst Speciale Interventies (DSI). Dat Hoe werkt de app eigenlijk? Als je chauffeur bent en je biedt een rit aan, dan wordt in de app een route gemaakt, zoals deze ook in Google Maps zou worden gemaakt. Je ziet dan in één oogopslag ver schillende plaatsen waar je iemand zou kunnen ophalen en samen zou kunnen rijden, zonder om te hoe ven rijden. Naast carpoolritten laat de app ook opties met het openbaar vervoer zien. Wat kan, is een deel met de bus doen en de rest carpoo len. Let op: het is een proef. De fo cus ligt op Tholen en Walcheren. Voor Tholen is gekozen omdat er al een proef met de app loopt in aan grenzende West-Brabantse ge meenten. En Veere is een landelijk Klinkt mooi. Heeft iemand er al ervaring mee? Jazeker. Nabogo is bedacht in De nemarken. Meer dan dertig ge meenten doen daar inmiddels mee, maar ook bedrijven promoten de als deHDBgo (de hydraulische ope ner, red) niet afdoende blijkt. „Vroeger gebruikten we een me chanisch apparaat, dat werkte op basis van spierkracht”, legt Jaap uit. „Maar omdat je in huizen tegen woordig steeds vaker sterkere voor deuren ziet, houdt het met spier kracht een keer op.” Het is even na 5.00 uur als de zwaar uitgeruste agenten in trein tjes van vier wagens naar de Wes- terscheldetunnel rijden. De ploe gen houden elkaar voortdurend op de hoogte, want het is de bedoeling om op hetzelfde tijdstip binnen te vallen. Drie kwartier later sluipen in Breskens negen agenten via een donkere brandgang richting de wo ning van de verdachten. app. Mensen die bij Lego werken krijgen van hun baas een vergoe ding als ze gebruikmaken van de app. Daar zit een logica achter; als er meer personen in één auto zitten, heb je ook minder parkeerplaatsen nodig bij je bedrijf. treinstation te vinden is - toch heel wat voordelen. Als je de chauffeur bent en je neemt iemand mee, dan krijg je een kleine vergoeding van tien cent per gereden kilometer. Dat bedrag hoefje niet zelfte innen. Het wordt digitaal verrekend met je account. De eerste tien kilometer zijn gratis en worden door nabogo aan de bestuurder vergoed. Eén van de organisaties die de proef toe juicht en wil promoten is de HZ in Vlissingen. Dankzij een bijdrage van de provincie kan de hogeschool eenmalig een voucher aanbieden ter waarde van 20 euro aan studen ten en personeel. Daar kun je dus meteen al gratis 200 kilometer mee rijden. Z’ PC ZATERDAG 21 JANUARI 2023 agenten in de slaapkamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31