n u Verbod op varend ontgassen nu echt dichtbij 2 Politie doet invallen in Breskens en Nieuwvliet Eén tik en de voordeur van het huis in Breskens springt open. In nog geen vijf seconden staan de agenten in de slaapkamers. Hoe de politie verdachten van hun bed licht. „Onze kracht zit hem in de overrompeling.” Wil zoeken een Clavis PZC.NL Auto over de kop: man gewond Iemand moet niet de gelegenheid krijgen om te vluchten of bewijsmiddelen weg te maken Mensen met ‘smerige’ banen Man gepakt voor mishandeling Een 41-jarige man uit de ge meente Hulst is donderdag avond aangehouden. Hij zou in het gebouw (waarin zowel hij als de slachtoffers gezamenlijk wonen) kort daarvoor meerdere mensen hebben mishandeld en bedreigd. Zijn medebewoners waarschuwden de politie. De man reageerde agressief op de politiemensen. Hij gaf zich pas over toen zij hun stroomstoot- wapen op hem richtten. Onder weg naar het politiebureau be ledigde hij de agenten. De ver dachte bleek onder invloed van in ieder geval alcohol. Na een nacht in de cel is hij gisteren verhoord. Neventaak De Ondersteuningsgroep (OG) van de politie wordt binnen de eenheid Zeeland-West-Brabant gevormd door zo’n veertig ‘blauwe’ agenten van de basisteams. Hun rol als OG- lid is voor die agenten een ‘neven taak’ naast hun dagelijkse werk zaamheden en ze worden opgeroe pen voor risicovolle en complexe arrestaties. Binnen Zeeland-West- Brabant wordt de OG jaarlijks zo’n 200 keer ingezet om verdachten - meestal thuis - in te rekenen. „Dan heb je het niet over gevallen waarbij vooraf wordt ingeschat dat genheid krijgen om na te denken en het in zijn hoofd te halen om te vluchten of bewijsmiddelen weg te maken.” Uit ervaring weet Jaap dat het in de meeste gevallen gesmeerd loopt, maar het team is altijd voorbereid op verrassingen. „We zijn weleens een huis binnengegaan, waarvan de voordeur was gebarricadeerd. De bewoners gebruikten de deur hele maal niet meer en hadden er een kast voor gezet. We hebben altijd een tweede of derde plan om bin nen te komen.” Het is de ochtend van twee inval len. „We rijden vandaag naar het einde van de wereld.” In het trai ningscentrum van de politie in Vlissingen-Oost luistert een groep agenten naar wat Jaap te vertellen heeft. Het is 4.30 uur, nog anderhalf uur te gaan. Met zeker twintig col lega’s bereidt de commandant drie op elkaar afgestemde arrestaties voor in Zeeuws-Vlaanderen. Eén in Nieuwvliet, twee in Breskens. Het trio, dat vandaag wordt opgepakt, komt voor in een lopend onderzoek en wordt verdacht van afpersing en bedreiging, ook met een mes. De drie (17 en 23 jaar) zijn bekenden van de politie. Jaap coördineert de ‘instap’ in Breskens, die voor de leden van de Ondersteuningsgroep (OG) veel weg heeft van een routineklus. Doelwit is een rijtjeshuis in een rustige straat, een doorzonwoning met zowel beneden als boven een kamerindeling die veel voorkomt. Tijdens de briefing zoomt Jaap in op alle details: wie wonen er, hoe breed is de voordeur, hoe kan er ge zaagd worden en wie zal welke ruimte ‘schonen’. Niets mag aan het toeval worden overgelaten. „Ons doel is om een verdachte te overrompelen. Het liefst binnen 7 a 8 seconden nadat we binnen zijn”, vertelt Jaap. „Dat betekent dat we naast iemands bed willen staan, terwijl hij nog niet goed wakker is. Dat diegene zich afvraagt wat er ge beurt en dan te horen krijgt dat we van de politie zijn en hij is aange houden. Iemand moet niet de gele- Stroperig Adri van ’t West- einde van Groen- Links, de partij die de kwestie als eerste aankaartte, zei blij te zijn dat er iets gaat gebeuren. „Maar het is wel frustrerend dat zoiets zo strope rig is. Het gaat wel over de gezondheid van mensen en schade aan het mi lieu.” rend ontgassen nog ratificeren. Dat ge beurt eind dit jaar, waarna het langver wachte verbod me dio 2024 ingaat. In tussen gaat een lan delijke stuurgroep kijken naar de beste plekken om ontgas- singsinstallaties neer te zetten, zoals er nu al in Terneu- zen en Antwerpen staan. Het onderscheid tussen dicht- en dunbevolkte gebie den bestaat nog, al dus Van der Velde, maar volgens hem werken binnen vaartschippers steeds efficiënter om lozingen in de buitenlucht te voor komen. „Zo worden ontgassingsmo- menten beperkt.” Al acht jaar lang keert het onderwerp regelmatig terug in debatten van Pro vinciale Staten: het varend ontgassen van binnenvaart schepen. Zeeland is een geliefde plek om stoffen als benzeen de lucht in te pom pen als een ruim leeggemaakt moet worden voor een nieuwe lading. In 2017 stelde de pro vincie een verbod in, maar dat was niet te handhaven. Ster ker nog, toenmalig minister Cora van Nieuwenhuizen vond dat binnen vaartschepen niet mochten ontgassen in dichtbevolkte ge bieden, maar wel op de Zeeuwse wate ren. Gedeputeerde Dick van der Velde (WD, milieu) had gisteren goed nieuws voor de Sta ten. Alleen Zwitser land moet een Euro pees verbod op va- ZATERDAG 21 JANUARI 2023 PC 'S-GRAVENPOLDER In vijf tellen staan - Jaap, commandant HULST c zijn wij? WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl A%.WAA* Oneens Meer info? www.davis.ee Slang waarmee dampen uit het ruim van een binnenvaartschip kunnen wor den geblazen, fotodingenamol Zeeland is nog steeds het afval putje als het gaat om binnenvaart schepen die scha delijke dampen uit hun tanks blazen, maar een Euro pees verbod komt er nu echt aan. Nieuwe stelling: Ik zou ook wel meer willen carpoolen Gisteren: In de natuur hoor je je te ge dragen (2921 reacties) - Ernst Jan Rozendaal Bij een eenzijdig ongeluk in de polder bij ’s-Gra- venpolder is gis termiddag een automobilist ge wond geraakt. De man be landde door on bekende oor zaak met de auto in de berm en reed tegen een boom aan. Door de klap sloeg de auto vervolgens over de kop en kwam onderaan de dijk tot stilstand. Het ongeval ge beurde om 12.10 uur op de Lens- hoekdijk. De po litie en de ambu lance kwamen met spoed ter plaatse. Het slachtoffer is onderzocht door het ambulance personeel en daarna meege nomen naar het ziekenhuis. VLISSINGEN Ze halen de gek ste dingen uit het riool, schra pen duiven poep van kerkmuren en maken zwaar vervuilde huizen schoon. Som mige onderne mers doen klus sen waar ande ren hun neus voor ophalen. Zoals Richard Nowak, die ge specialiseerd is in riooltechniek. Hij verbaast zich nergens meer over en prijst zich gelukkig met zijn neus, die niet meer op timaal werkt. Verslaggever Ondine van der Vleuten sprak drie onderne mers en vertelt daarover in de nieuwste afleve ring van de pod cast deze week: pzc.nl/podcast. Ben jij communicatief vaardig, kun jij snel scha kelen en staat klanten service bij jou hoog in het vaandel? Zie jij het als een uitdaging om huurders zo goed mogelijk te helpen bij vragen of klachten? Ben jij oplossingsgericht en minimaal 15 uur per week beschikbaar? Dan is de functie van Me dewerker Klant Contact Centrum (KCC)je op het lijf geschreven. Medewerker KCC m/v 15-20 uur per week Leden van de Ondersteunings groep verlaten het huis in Bres kens nadat de verdachten zijn afgevoerd, fotoeldridgepentury Clavis is een woningcorporatie met 2500 ver- huureenheden InTerneuzen. Wij richten ons op mensen met onvoldoende kansen op de woningmarkt. Met ons onder nemingsplan Woongeluk staat de klant centraal in alles wat we doen. Coördinator l&A m/v 36 uur per week an Eens Eldridge Pentury Breskens ClaVIS werkt am woongeiuk. Ben jij iemand die weet wat er speelt op het gebied van ICTen technologie? Die daar een heldere visie op heeft en deze uitdraagt met overtuiging en daadkracht? Die de transformatie naar een wendbare en proactieve l&A-organisatie in goede banen kan leiden? Die een bijdrage levert aan het verbeteren en behouden van datakwaliteit? Klinkt bekend? Dan ben jij de Coördinator l&A die wij zoeken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30