De tunnel werd fouten Intervence r 21 JAN uiteindelijk zelfs opgeblazen kb lil?1 11 2022 ‘Wethouders zijn verantwoordelijk’ 2 LLR Maikel Harte Toos&Henk VANDAAG IS HET INTERNATIONALE KNUFFELDAG COLUMN Ik droomde dat de Belgen Zeeland binnenvielen via de Tractaatweg Zogezegd in deze krant De wethouders die verantwoordelijk zijn voor de fouten met jeugdzorginstelling Intervence, moeten hun excuses aanbieden. Allereerst aan kinderen en ouders die n iet op t ijd de j uiste zorg kregen. Maar ook aan de medewerkers. Iedereen was voor ons en over heel de we reld hadden mensen als profielfoto op Face book de Zeeuwse vlag. We wonnen zelfs het Eurovisie Songfestival. Met het lied Kapitein Rooibos (sorry, het was ook een soort van natte droom). Ondertussen werden door deze oorlog wel de mossels onbe taalbaar, maar kregen we van Prins Dingemanse en Zee- lands Roem allemaal 190 euro op onze rekening gestort en kwam er een mosselpla- fond. Op een gegeven moment werd zelfs de Westerscheldetunnel opgeblazen en ik weet nog dat ik dacht: Ver dorie, zah je oek net zien, wordt die ein delijk gratis, blazen ze hem op. Is Oekraïner word je toch helemaal gek in je loopgraaf. De Russen zijn je land binnengevallen, ze schieten hele steden en dorpen aan flarden, er vallen duizenden burgerdoden en in het Westen blijven ze maar vergaderen om een paar tanks te sturen. Alsjeblieft, help die mensen. Badend in het zweet werd ik wakker. Alsjeblieft, geef die Oekraïners wat ze nodig hebben, voor het te laat is. ber niet hoeveel geld zij het jaar erna, een maand later dus al, zou krijgen van de gemeenten om haar werk te kunnen doen”, zei Mast. Dat zorgde voor onrust onder medewerkers, die mede daarom der meer werken bij de gemeenten, die deskundig personeel uit de drachtgevers aan de jeugdzorg en nu gingen ze zich ook bemoeien met de uitvoering van dat werk. Hooligan opgepakt in Arnemuiden Als apotheose van een ander half jaar durend onderzoek heeft de politie op verschil lende plaatsen in Nederland elf Feyenoord-hooligans opgepakt. Eén van de arrestaties vond plaats in Arnemuiden. De poli tie wil met de actie het geweld dadige deel van de harde kern van Feyenoord aanpakken. De groep wordt onder meer ver dacht van doodsbedreigingen aan het adres van de Rotter damse burgemeester Abouta- leb, belediging en geweldple- ging. »P4 cp personeel overhield en kinderen en ouders niet snel genoeg kon helpen, aldus Mast. „De bestuurscommis sie ging vervolgens klagen over wachtlijsten en ging zich bemoeien met de bedrijfsvoering van Inter vence.” vence. Mast: „Het ging altijd alleen maar over geld en structuren, nooit over de kinderen en de zorg die zij nodig hadden. De jeugdzorg zakte zelfs door de kritische ondergrens heen.” Het onderzoeksrapport is minder scherp in zijn oordeel over de be stuurscommissie dan de Rekenka mer Middelburg. Maar dat komt omdat het rapport is opgesteld na mens elf Rekenkamers en dus zijn er compromissen gesloten, legde Mast uit. Vanuit de hele raadscommissie kwam het signaal dat het niet bij dit rapport kan blijven. Een meerder heid verlangt nu ook dat de betrok ken wethouders verantwoording afleggen, ook omdat de bestuurs commissie - zij het deels met an dere wethouders sinds de verkie zingen van vorig jaar - nog altijd verantwoordelijk is voor de inkoop van jeugdzorg in Zeeland voor de dertien gemeenten. De fouten die bij Intervence zijn gemaakt, mogen niet herhaald worden, vinden zij. Daarom willen zij meer invloed voor de gemeenteraden. De meeste gemeenteraden vellen dezer weken een oordeel over het onderzoek naar Intervence. De ge meenten zijn door het debacle mil joenen duurder uit. Ik wist niet wat ik hoorde, maar heb verder geen aan dacht aan ze ge schonken. Ik heb dus alleen vreselijk gedroomd die nacht. Ik droomde dat de Belgen Zeeland bin nenvielen. Een hele stoet aan tanks en militairen kwam via de Tractaatweg de grens over. Ze wil den direct doorsto ten naar onze hoofdstad Middelburg die ge bukt ging onder een regen van raketten. Onze Zelinksky was Jo-Annes de Bat die vanuit een Middelburgse bunker (de par keergarage aan de Kousteensedijk) ons met videoboodschappen moed insprak. „De man die ooit arbiter was, maar nu zijn volk leidt”, zeiden ze op de Belgische televisie. Dat vindt een meerderheid van de gemeenteraad van Middelburg. „Er is iets heel ernstigs gebeurd en vooralsnog lijkt het erop dat de wethouders die verantwoordelijk Je moet er toch niet aan denken dat ons dat over komt. Ik heb daar laatst over ge droomd. Echt bizar. De aanleiding was een etentje met mijn vrouw. Naast ons in het restaurant zat een tafeltje met twee Belgen en ik hoor die ene Belg tegen die andere zeg gen: „Als ge nu kijkt naar de geschiedenis, de cultuur en het dialect van de streek zou-de dan niet kunnen zeggen dat wat de Krim is voor Rusland; dat dit Zeeuws- Vlaanderen is voor België? En de eilanden gelijk de Bevelanden, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland; is dat niet een soort van Donbas? Hun dialect lijkt erg op het West-Vlaams en inmiddels hebben veel eth- nische Belgen er al een woning, weliswaar voor vakanties, maar toch.” niet willen nemen”, zegt Caroline Diepeveen van GroenLinks/PvdA. En dat moet wel gebeuren, vin den enkele partijen die samen een meerderheid vormen in Middel burg. Christenunie en GL/PvdA hebben een voorstel gemaakt waarin de bestuurscommissie wordt verzocht excuses aan te bie- ander werk zochten. Zij gingen on- den. „We moeten werken aan her stel van de relatie met de kinderen, de ouders en het personeel”, zegt jeugdzorg aantrokken om hun be- Clement Remijnse (CU), die het leid voor de jeugdzorg te kunnen voorstel heeft opgesteld. Daaronder vormgeven en uitvoeren. Het ge staan de handtekeningen van zijn volg was dat Intervence te weinig partij, GL/PvdA, D66, CDA en SP. Zij hebben samen 18 van de 29 raadszetels. Volgende week don derdag wordt over het voorstel ge stemd. Een onderzoeksrapport door de Rekenkamers van elf gemeenten toont volgens deze partijen duide lijk aan dat de bestuurscommissie Kritische ondergrens grote fouten heeft gemaakt en haar Dat mochten de wethouders eigen- bevoegdheden ver heeft overschre- lijk niet. Zij waren immers de op- den. Ofwel: de wethouders zijn hun boekje te buiten gegaan. Anne Mast van de Rekenkamer Middelburg vatte het onlangs voor Mast: „Bovendien werd door de ge- de Middelburgse raadscommissie meenten besloten een deel van de maatschappelijke zaken heel scherp jeugdzorg bij Intervence weg te ha- samen. „De gemeenten hebben len. En die zorg gingen de gemeen- vanaf het begin in 2015 te weinig ten zelf aanbieden.” De bestuurs- betaald voor de jeugdzorg die Inter- commissie liet zich naar buiten toe vence bood. Bovendien betaalden ook nog eens zeer negatief uit over ze te laat. Intervence wist in decem- directie en personeel van Inter- h' Ij ZEELAND9 DAG HUIS’ ZEELAND 10 ARNEMUIDEN Paul Kusters A Internet: toosenhenk.nl We vochten moedig en keihard terug. - Marry Kwekel zet hulpdienst voor auto mobilisten op in Goes „Ik heb hier acht jaar met plezier ge woond, ik ga het dorp wel missen.” - Cindy de Caluwé verkoopt haar huis in Zaamslag GROENE HULP OP DE WEG „De ambitie om te groeien is er, maar het is geen doel op zich.” MAANDA® WORDT HET ZOEK EEN ®OEC»E AfeVOCAATfeA® Maurits Sep Middelburg BUURVROUW J.' waren, hun verantwoordelijkheid A Werknemers van Intervence voerden in december 2020 actie op de Markt in Middelburg, archieffoto dirk- jan gjeltema ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2