•z~' u 4 J f. Af A. 1 4 Syndroom van Down belemmert Claudia niet in haar jacht op betaalde baan 0 0 'i\_A r'b I I ■C V o Olivier Aertssen (18) maakt grote stappen bij Ajax en primeur voor kinder opvangorganisatie Ki beo, want op de loonlijst is de 29-jarige Claudia Hillebrand de Claudia Hillebrand uit Zierikzee heeft het syndroom van Down. Drie weken terug ging haar droom in vervulling: een betaalde baan bij Kibeo alsgroepshulpinde kinderopvang. „Ik ben superblij, want ik heb nu het gevoel dat ik er echt bij hoor.” 1 Deftuyter Daar mis behoefte aan een betaalde baan. Het liefst in de kinderopvang” vertelt ze. Een betaalde baan zou Claudia meer eigenwaarde geven, zegt Loes Mertens, haar banenjager bij uitke ringsorganisatie UWV. Vanwege Claudia’s ervaring als vrijwilliger in kinderopvang lag het voor de hand bij Kibeo aan te kloppen. Mer tens: „Toen ze hoorde dat ze op ge sprek mocht komen, zat Claudia te stuiteren op haar stoel.” Tijdens het sollicitatiegesprek deed Kibeo direct boter bij de vis. Per 1 januari mocht ze aan de slag. Om haar te verwelkomen, stuurde kinderopvang, met name op Schou- wen-Duiveland. Claudia neemt als groepshulp werk uit handen van de pedagogisch medewerkers, zodat die meer toekomen aan hun eigen lijke werk. Het is een win-win situ atie. Claudia heeft een betaalde baan en het team krijgt ondersteu ning.” Nu was Claudia geen onbekende voor Kibeo. Acht jaar lang deed ze vrijwilligerswerk in de Kibeo-ves- tiging in Burgh-Haamstede. Daar ging ze heen met de taxi. „Ik was ook al jaren vrijwilligster bij een kringloop- en ruilwinkel in Zierik zee. Maar ik kreeg op den duur wel F a Ik vind het leuk om met kinderen te werken Hillebrand de medewerker met het syndroom van Down. Maar daarvan is weinig te merken in het lokaal waar een dozijn peuters deze donderdagoch tend rond dartelt. Ze hangen aan haar broekspijpen. „Ik hou heel veel van kinderen. Ik vind het leuk om met ze te werken en ze te helpen. Ik merk ook dat ze mij aardig vinden”, zegt Claudia. Vier ochtenden in de week, in to taal zestien uur, stroopt ze haar mouwen op. Ze ondersteunt zowel de baby- als de peutergroep. „Wat ik als groepshulp doe? Best veel. Ik speel met de kinderen, zowel in het lokaal, de gymzaal als buiten als het goed weer is. Ik lees ze ook voor. Verder ruim ik de vaatwasser in en uit, dek de tafel voor de lunch, ser veer ik drankjes en help ik met schoonmaken, bijvoorbeeld van het speelgoed. Ook begeleid ik kin deren als ze naar de wc moeten.” 1" Personeelstekorten Voor Kibeo komt Claudia als geroe pen, zegt vestigingsmanager Ca rolien Verwest. „We hebben enorme personeelstekorten in de gaat het hartstikke goed. We zijn heel erg tevreden. We vinden dat ze de groep meerwaarde geeft.” Werkgevers, kijk met de huidige personeelstekorten zeker ook naar uitkeringsgerechtigden zoals jong gehandicapten (Wajong) en men sen met een iets minder arbeids vermogen (WIA), is de boodschap van Mertens en Verwest. „Ga het gesprek aan, want zie hoe goed het bij ons uitpakt” zegt Verwest. Claudia’s contract loopt een jaar. Daarna kijken beide partijen ver der. Mocht er onverhoopt iets misgaan, dan kan ze altijd te rugvallen op haar Wajong-uitke- ring, want die blijft haar leven lang geldig. Wat ze nu in de kin deropvang ver dient, wordt verrekend met haar uitkering. Claudia gaat het echter niet om de centen, maar veel meer om het gevoel dat nu zelf haar kostje ver dient. „Ik heb nu ook echt het ge voel dat ik bij het team hoor. Ik ben één van de acht. Ja, ik ben superblij met deze baan. En zeker ook trots dat het eindelijk gelukt is.” Kibeo de nieuwkomer een uit de kluiten gewassen boeket. Claudia was precies de groepshulp die we zochten. Het hele team wilde erg graag met haar in zee. Voor Claudia is het prettig dat onze vestiging niet te groot is. Daar zou ze misschien te veel prikkels van krijgen. Een baan voor haar moet wel passend zijn. Gelukkig heeft Kibeo daar rekening mee gehouden en kon ze bij ons aan het werk.” Eigenlijk is deze locatie te klein voor een groepshulp, maar voor Claudia beter te overzien dan een grotere ves tiging, krijgt ze schien te veel prikkels. Een baan voor haar moet wel pas send zijn. Ge lukkig maakte Kibeo een uit zondering voor Claudia en mocht ze bij ons aan het werk”, blikt vesti gingsmanager Verwest terug. Voor mensen met het syndroon van Down is duidelijkheid belang rijk. Haar takenpakket is per dag duidelijk omschreven. Verwest: „Als ze precies weet wat haar pro gramma en haar verantwoordelijk heden zijn, loopt het prima. En als ze dingen niet begrijpt, moet ze ons aan de jas trekken. Maar tot nu toe I O I I o ll zaterdag 21 januari 2023 pzc.nl Zeeland HALVARINE ■1 Claudia helpt Odar (links) en Abby met verven. Zie ook pzc.nl/play Claudia Hillebrand werkt in de kinderopvang bij Kibeo in Zierikzee. Links op de foto vestigingsmanager Carolien Verwest. fotos mariekemandemaker SPORT 12 Frank Balkenende Zierikzee Is®? - Claudia Hillebrand, groepshulp Kibeo I I 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29