Angela Bat "’A AW X. B Mijn hart huilde erom dat Eva NPO verruilde voor RTL 24 1 KOMIEKEN GAAN UITDAGING AAN IN NEDERLANDSE Quote van de dag TELEVISIE KIJKT TV Het is een simpel, maar wereldwijd succesvol concept: zet tien komieken samen, die zes uur lang niet mogen lachen. Onder anderen Tineke Schouten en Henry van Loon doen mee aan LOL last one laughing. Is Interpolis nog een maatschappelijk verant woorde opvolger zoekt voor zijn schokkende telefoonreclame bijvoorbeeld om in beeld te brengen hoe een alcoholverslaving vaak generaties lang doorwerkt dan zou het moeiteloos een dipje van Jinek van donderdagavond kunnen nemen. Daar zat André Hazes, die ‘voor het eerst’ zijn ver haal deed. Veel nieuwswaarde was er niet, maar er moeten nu eenmaal nog wat kaartjes verkocht wor den voor de jaarlijkse Hazes-hoogmis in Ziggo Dome. Bovendien zendt RTL’s Videoland een van de concerten uit, wat ook wat publiciteit behoefde. Zo staat er op Videoland ook een documentaire over het ventje, die een keer of vijftien ter sprake kwam in het interview. Kortom, het was zo’n avond dat mijn hart er weer eens om huilde dat Eva de NPO heeft verruild voor RTL. André lijkt me geen onaardige kerel. Integendeel, ik kon alleen maar medelijden voor hem voelen. Niet vanwege zijn geworstel met drank en drugs, maar omdat je je ergste vijand nog niet toewenst om met de achternaam Hazes op te groeien in een compleet disfunctioneel gezin: Met een alcoholistische vader die desondanks als held wordt vereerd in Nederland. En een moeder die het tot haar levenswerk heeft ge maakt om het sprookje tot de laatste drup uit te mel ken en niet schroomt om daar zelfs de relatie met haar kinderen voor op te offeren. Zelfs al heb je dan voor je eigen gezondheid alle banden verbroken, je ontkomt er niet aan om op de nationale televisie vragen te beantwoorden over de zoveelste strapatsen van je moeder en zus. En Eva hield zich nog in, ongetwijfeld tot groot verdriet van de showbizzrubrieken en juicekanalen. Ik gun het hem zo om die showbizzwereld de rug toe te kunnen keren en van het anonieme burger- mansleven te genieten met Monique en zoontje in Berkel. Sterker nog, dat gun ik ons allemaal. Hij zal heus menen wat hij allemaal zei over clean blijven, maar hoe vaak moeten we dat nog aanhoren? Wat ik André toewens, is zo’n cluppie als ik de zelfde avond zag in de zDoc Blijven Gaan: een groep Rotterdamse oudjes die elkaar kennen van de sport school, niet de deur bij elkaar platlopen maar toch van onschatbare waarde zijn in eikaars leven. De een ge bruikt de sportschool om de eenzaamheid te verdrij ven, de ander om zijn eigen sterfelijkheid te bezwe ren. Het levert schrijnende, maar tegelijk prachtige in kijkjes op bij échte mensen, met een welhaast poëti sche voice-over van Wilfried de Jong. En dan loopt er nog een schat van een trainer rond, die zijn klantjes thuis bezoekt als hij hen te lang niet ziet. Maar voor wie die sportschool óók een reddingsboei was ge weest, zag ik tot mijn ontroering aan het einde van de documentaire. André vertelde bij Jinek dat hij bij een terugval in zijn verslavingen de spotlights gedag zou zeggen en een sportschool wilde beginnen. Ik vind het een briljant idee. Marghadi gewond Onderzoek naar Gibbs en publiek dat niet lacht? Dat is een kras op de ziel van een cabaretier/co median, vertelt Henry van Loon (40). Zijn collega Tineke Schouten Ik wist dat ik het lastig zou krijgen toen ik Bas Hoeflaak zag Bas Hoeflaak (Droog brood, Sluip schutters) ervoor naar Zweden, waar het speciaal voor het programma in gerichte huis staat. Schouten, veruit de meest ervaren cabaretier van het tiental, zegt: „Ik ben best een beetje eenzaam in dit vak. Al veertig jaar ga ik artiestenin gang in, artiesteningang uit. En er zijn niet veel programma’s waaraan ik meedoe. Maar stomtoevallig reed de violist uit mijn orkest op een dag met me mee naar een optreden en begon ze over dit format. Zij had de Australische variant gezien en moest er zo hard om lachen. De volgende dag kwam de aanvraag voor de Ne derlandse versie binnen bij het ma nagement. Toen dacht ik: het moet zo zijn, ik doe mee. Er waren jongens in het huis die elkaar al beter kenden. Ik wist vooraf wel dat ik vooral om som mige mannen echt zou moeten la chen. Met name Ruben, Bas en Henry hebben iets grappigs over zich, dat ik onweerstaanbaar vind. Lulligheid troef, de onderkoeldheid, het relativeringsvermogen; daar houd ik enorm van.” Wraakengel Van Loon: „Ik dacht dat het gemakke lijker zou zijn dan dat het was. Ik ben van nature niet heel goedlachs, zoals Ruben en Roué dat bijvoorbeeld veel meer zijn. Zij zijn ook een wapen kwijt, want zij vertellen hun grappen zoals mijn broer dat ook doet: met, ha, heel veel haha, gelach, hahahaha ertussendoor, zodat je bij de clou wel, hahahahahaha, mee moet lachen. Dat wapen waren ze nu kwijt, maar toch bleken juist zij hun lach wel goed te kunnen inhouden. Ik wist dat ik het heel lastig zou krijgen toen ik Bas zag tussen de deelnemers. Hij is mijn ne- (68) voegt toe: „Het ligt nooit aan het publiek, nooit! Dus het daagt mij al leen maar uit, om nog scherper te zijn.” Van Loon en Schouten overkomt het nog maar zelden dat in een zaal de collectieve lach uitblijft. Daarom was het voor hen ook heel spannend om deel te nemen aan LOL last one laughing. Het idee daarvan is simpel en wereldwijd succesvol: stop profes sionele grappenmakers in een huis dat volhangt met camera’s, en laat hen proberen zes uur lang niet te la chen om hun collega’s. Ieder van hen mag voorwerpen meenemen naar het huis, waar in de woonkamer een podium met een gong staat. Slaat een van de komieken op de gong, dan is de rest verplicht om zonder lach naar de collega’s te kijken. „Collega’s moeten lachen, en die doen dat vervolgens niet; ik zou het niet durven, dit is te angstaanjagend, pure horror”, oordeelt Philippe Geu bels (41), die samen met een andere Vlaming Jeroom Snelders de Nederlandse versie van LOL last one laughing presenteert. Die Nederlandse versie is vanaf vrijdag te zien bij streamingdienst Prime Video. Van Loon en Schouten vlogen, net als collega’s Stefano Kei zers, Nienke Plas, Rayen Panday, Ru ben van der Meer, Soundos el Ah madi, Alex Ploeg, Roué Verveer en Het is een stemming. Het is zó Hollands, en ik vind het heerlijk In het huis zie je dat spontane grappen gevaarlijker zijn tl t Niet lachen om Jeroen Schmale -Doutzen Kroes ge niet op de fiets van het Friese sneeuw landschap, zegt ze op Instagram. TELEVISIE Journalist Mus tafa Marghadi (39), correspon dent van de NOS in Zuidoost-Azië, is gewond ge raakt bij een au- to-ongeluk op Java. Marghadi raakte behoorlijk gewond aan zijn gezicht. Hij wordt verzorgd in het ziekenhuis. TELEVISIE De ombudsman van de NPO, Margot Smit, gaat onderzoek doen naar de uitlating van presentator Natasja Gibbs in Op1 dat Israël een ‘apartheids- regime’ voert. Dat leverde ruim achthonderd klachten op. - Philippe Geubels, presentator - Henry van Loon, cabaretier E ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO IJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24