Rondo op Ziggo Sport! [RQNDo] 22 Hij versloeg deze week in Wijk aan Zee ’s werelds beste schaker Magnus Carlsen en is een van de favorieten voor de eindzege van het Tata Steel Chess-toernooi. De Haagse grootmeester Anish Giri (28) vertelt over de mondiale herwaardering voor de schaaksport. ijk live naar dé voetbaltalkshow aar niets onbesproken blijft’ ZIGGO SPORT ANISH GIRI (28) MAAKT ZIJN SPORT STEEDS POPULAIRDER BIJ EEN WAT JONGER PUBLIEK, DANKZIJ INTERVIEW www.ziggosport.nl Elke maandag om 20:30 uur op Ziggo Sport. Dé sportzender van Nederland. laten zien dat zijn wereld niet saai en grijs is. „Dat was schaken na tuurlijk wel, grijs. Tot tien jaar te rug waren de mensen die me bij een toernooi om een foto of hand tekening vroegen allemaal jong toen Bobby Fischer en Boris Spas sky (het WK-gevecht in 1972, op het hoogtepunt van de Koude Oorlog, red.), speelden. Dat duel zorgde toen voor een heel grote boom bij één generatie en daar kwam heel weinig na. Maar het gaat in golfbewegingen en we zit ten nu wel weer op een piek”, Revival Laat Anish Giri dan maar Anish Giri zijn. De in Sint-Petersburg ge boren grootmeester (28) die sinds 2008 voor Nederland uitkomt, kan hier met zijn Georgische vrouw Sopiko Guramishvili en zoontjes Daniel (6) en Michael (1) nog on gestoord een dagje naar Drievliet of het Haagse strand. Dat zijn sport een revival beleeft, merkt hij vooral online, waar hij op de voet gevolgd wordt door schaakfanaten van over de hele wereld. „Belang rijk voor een jonge schaker, die on line presentatie”, vindt hij. „Goed voor de organisatoren en de spon soren, ook. Aandacht via normale media heb je niet onder controle, hier heb ik wel zelf invloed op. En ik vind het ook leuk.” Aangemoedigd door zijn vrouw, zelf ook grootmeester en populair commentator bij schaaktoer nooien, experimenteert Giri nu ook met vlogs. „Alleen nog voor de grap. Die shorts en reels, dat is nu wel de trend, hè. Die gaan hard”, Nu ook te beluisteren als podcast! weet Giri, die laatst door platform Sportnext.nl ‘Twitterkoning van Schakend Nederland’ werd ge noemd. „Maar alleen Nederland, dat vind ik een beetje te beschei den, hoor”, zegt hij lachend. „Ik denk groter. Magnus Carlsen (844.000 volgers) en Viswanathan Anand (647.000) zijn groter op Twitter. Garri Kasparov heeft nog meer volgers. Maar hij is politicus, hè. En een legend van de sport.” Achter zijn inkijkjes, scherpe observaties en grappen op sociale media zit ook een missie. Hij wil merkt Giri. „Natuurlijk door co rona. Veel mensen zaten thuis, op zoek naar online vertier. Het suc ces van The Queen’s Gambit hielp, een heel grote serie op Netflix. Schaken op scholen is internatio naal steeds populairder aan het worden. En de streamers die suc ces hebben, helpen ook. Nu word ik opeens aangesproken door jonge mensen, ook van mijn eigen leeftijd. Wel prettig hoor, dat ik niet alleen meer herkend word door oude mannen.” Wat ironisch genoeg ook gehol pen heeft is de vete tussen Magnus Carlsen en Hans Niemann, de jonge Amerikaan die door de Noorse wereldkampioen als vals speler is gebrandmerkt. Dat ver haal ging er wereldwijd in als koek, zeker toen werd gesugge reerd dat Niemann tijdens partijen communicatie zou ontvangen via trillingen met anale seksspeeltjes. „Dat viel me toch een beetje tegen van de wereld”, zegt Giri, die af en toe ook best moet gniffelen om de ‘gossip’ die naar buiten komt sinds het ‘drama-momentje’van Carl- hess Influencer. Anish Giri zou het zo op zijn vi- sitekaartje kun- nen zetten. Zijn schaakavontu- ren deelt hij met 263.000 Twitter-volgers, 178.000 fans op YouTube en 160.000 op Instagram. Vanuit zijn Haagse stu deerkamer streamt hij zijn online- partijen op een veelbekeken Twitch-kanaal. Zijn sport zit zeker online al een paar jaar in de lift, vertelt hij vol enthousiasme. Maar op de vraag of schaken daarmee ook al een beetje mainstream aan het worden is, valt hij in de bar van Hotel De Zeeduin in Wijk aan Zee voor het eerst even stil. Dan, plotseling fel: „Mainstream? Natuurlijk niet! Ik ken Nick Schilder (zanger van Nick Simon en fervent schaker, red.) heel goed. Als ik in Volendam bij hem op bezoek ben, kijken de mensen echt alleen maar naar Nick. Dat is héél lastig hè, om Nick Schilder te zijn, elke stap die hij daar zet wordt hij weer om een foto gevraagd. Gaan mijn vrouw en ik shoppen in Den Haag dan word ik ook wel eens aangespro ken. Maar Nick is echt wel van een ander niveau. Dié is mainstream.” il i IyfC/6 Schaken to get Tekst Arjan Schouten speelt heel erg hard ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO i- I. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22