Reeks Griekspoor ten einde: ‘Titel vieren en even rust’ 21 Duel met Duitsland is dé kans voor deze bijzondere Oranje-generatie Wij schakelen snel. Dat rennen maakt het voor tegenstanders ongemakkelijk Denderen de Nederlandse handballers door op het WK en verslaan ze vandaag ook de favoriete Duitsers? Een plaats in de kwartfinales staat op het spel. „De druk ligt volledig bij hen? Sill j Iwife HANDBAL WK IN POLEN EN ZWEDEN lander die grote successen vi dat team ook graag een tempo hanteert. Die ene kans, eind tweede set. Toen Stefanos Tsitsipas even aan het rommelen was en uit het niets een setpunt cadeau deed. Daar zal Tallon Griekspoor nog wel eens aan terugdenken. Al zal hij ook snel be seffen dat hij terecht van de Griekse wereldtopper verloor. En dat hij uit de eerste weken van dit jaar vooral pluspunten meeneemt. Het was even een ander decor kunnen spelen bij de tegenaanval wordt het voor ons lastig”, besef cirkelspeler Paul Drux. gezien.” Hij liet zijn ploeg in aan loop naar het toernooi twee kee Enorm snel Het respect voor de tegenstander is groot in het Duitse kamp. „De ont wikkeling van Nederland is de laat ste jaren enorm snel gegaan”, stelt keeper Andreas Wolff vast. „Met Vermorzeld De druk ligt duidelijk bij Duits land, grootmacht in het mondial* handbal. Al dateert de laatst* hoofdprijs uit 2016 (Europees kam voor Griekspoor dan woensdag in de tweede ronde. Toen: een buiten baan, laat op de avond, koud en winderig, amper toeschouwers. Nu: de Rod Laver Arena, ’s middags, blauwe lucht, veel fans in het sta dion. Australiërs, Grieken, maar ook de nodige Nederlanders. wereld, in Melbourne als derde ge plaatst en dit seizoen nog ongesla gen. Toch opende Griekspoor onbe vangen. Hij serveerde goed en do mineerde de eerste games. Maar al snel kwam de klad erin. Tsitsipas strafte mindere keuzes hard af: 6-2. In de tweede set bleef Griekspoor met wat moeite bij. Tsitsipas be hield soepel zijn service, tot 5-6, toen hij plots een paar fouten maakte en zelfs een setpunt tegen kreeg. De Nederlander moest ho pen dat die mindere fase zou voort duren, maar Tsitsipas won in set 3 zijn opslagbeurten snel en eenvou dig. Griekspoor had geen antwoord. „Jammer dat ik eind tweede set niet ietsje meer kon doen. Het was Goede vraag. Ze spelen snel, heel snel. Het betekent dat wij heel veel moeten lopen, maar daar zijn we op ingesteld.” Rennen en vliegen, sprinten en scoren. Dat is het handelsmerk van het Nederlandse handbalteam. Een eigenschap die uniek te noemen is op het wereldkampioenschap, waar de meeste ploegen het moeten heb ben van powerhandbal, van grote kerels met brede schouders. „We mogen tegen Nederland niet veel fouten maken in de aanval. Want als zij in hun hoge tempo Luc Steins hebben ze een sterke spelbepaler. En coach Staffan Ols son oogt soeverein. Hij valt wel een beetje te vergelijken met onze coach Alfred Gislason. Straalt rust uit, is ervaren. Een grote naam in de handbalwereld.” Lukas Mertens, clubgenoot van Smits bij Magdeburg, weet don dersgoed wat Duitsland te wachten staat. „Wat Nederland moet doen om van ons te kunnen winnen? Ander kaliber „Laat maar komen”, zei Griekspoor na zijn zege op landgenoot Botic van de Zandschulp in de tweede ronde. Hij blaakte van het zelfver trouwen na zijn sterke start van het jaar, met winst van het ATP-toer- nooi van Pune. Maar uiteraard is Tsitsipas een tegenstander van een ander kaliber. Nummer vier van de Tijdens het interviewuurtje van Oranje kan iedereen een-op-een praten met een international naar keuze, in de bar van het spelersho- tel. „Duitsland heeft, net als Noor wegen, een brede selectie met veel variatie”, zegt Kay Smits. Hij kan het weten, want Smits speelt al ja ren in Duitsland. Hij stapt na dit seizoen over van Magdeburg naar Flensburg, van de ene topclub naar de andere. „Ze hebben verjongd en zijn tot nu toe tijdens het toer nooi goed in vorm. Maar niemand speelt graag tegen ons, omdat wij zo snel schakelen. Dat rennen maakt het voor tegenstanders ongemak kelijk.” De persbijeenkomst van de Duit sers, de dag voor de wedstrijd, is wel even wat anders dan het samenzijn bij Oranje. Vijf camera’s staan op gesteld, ruim dertig journalisten willen alles weten, de wedstrijden worden op de openbare zenders ARD en ZDF uitgezonden en door vijf miljoen mensen bekeken. Er wordt in de sessie heel veel gespro ken en weinig gezegd. goed speelt. Donderdag were Argentinië nog vermorzeld met 39-19. Nederland moet óf Duitsland óf Noorwegen passeren in deze groep om de kwartfinale te ha len. Omdat het duel met de Noren dinsdag nipt werd verlo ren (26-27), is de wedstrijd van vanavond voor Oranje de laatste kans om hun droom te laten uitko men. Zo’n mogelijkheid komt ei voor deze unieke lichting mis schien wel nooit meer. bank zit bij de nationale ploeg denkt er zo over. „Nederland i sterk, met veel jongens die in d< ook bij 1-1 moeilijk geworden, hoor. Al breng je hem misschien iets meer aan het wankelen. Daarna ben ik blijven vechten”, zei Griekspoor na afloop. Hij had ook moeite met de omstandigheden. „Twaalf dagen heb ik op de buitenbanen gespeeld en getraind. Het center court is vijf keer zo traag. Ook speelt Tsitsipas veel met een boog. Ik worstelde daardoor soms met mijn timing.” Griekspoor gaat nu terug naar huis om nog even de titel van Pune te vieren. „Dat was toch iets unieks. Ik pak even rust ook. Maar daarna ga ik alleen maar harder werken om mijn doelen te bereiken. Deze we ken motiveren me alleen maar.” len”, zegt de bondscoach. „Onz* verdediging moet op orde zijn kwalificatietoernooi - is in wice het minimale doel. GROEP3 - VANDAAG, 20.30 UUR NEDERLAND-DUITSLAND TV VIAPLAY - Kay Smits TENNIS 'Ni emand speelt graag tegen ons’ Vol vertrouwen begon Tallon Griekspoor op de Australian Open gisteren aan zijn derde- rondepartij. Maar de Griek Ste fanos Tsitsipas maakte een einde aan zijn knappe zegereeks dit jaar: 6-2,7-6, 6-3. Kay Smits in actie in de wed strijd tegen Qatar, die Oranje donderdag met 32-30 won. FOTOREUTERSX ATallon Griekspoor verloor in de derde ronde, fotoanp Herman Nijman Katowice - Rik Spekenbrink GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023 3 3 3 5 Qatar 3 3 Vandaag 20.30 uur Nederland - Duitsland Maandag 18.00 uur Nederland - Ser vie 2 Noorwegen 3 Nederland gespeeld pt (v-t) Duitsland 3 6 (104-79) 6 (90-75) 4 (87-76) 2 (95-89) 0 (81-97) 6 Argentinië 3 0 (59-100) Nummer 1 en 2 naar kwartfinales

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21