Leiderschapscrisis bij Ajax, deel 212 18 Voor het eerst in zijn loopbaan staat Justin Bijlow (24) in de Kuip onder de lat bij een klassieker mét publiek. De keeper van Feyenoord, die het principe aanhangt van ‘geen woorden maar daden’, is er klaar voor. JUSTIN BIJLOW DOET NIET AAN GROOTSPRAAK VOOR INTERVIEW COLUMN Heel Ajax staat aan de vooravond van alweer een nieuw tijdperk Berghuis doet mee Ook dat maakt de Klassieker van morgen tot zo’n meeslepende sleutelwedstrijd. Niet alleen Schreuder wankelt, heel Ajax staat aan de voor avond van alweer een nieuw tijdperk, zoals dat nu eenmaal gaat na een handvol vette jaren. De rvc is al half uiteengevallen. De directeur ziet zijn rug dekking stilaan verdampen. De trainer zit weer vast aan die directeur. Een technisch directeur is er niet, althans, die is tijdelijk vervangen door twee ‘juniors’. Het geld dat er tot voor kort nog in over vloed was, blijkt plots toch niet zo eindeloos aan de bomen te groeien. Bij Ajax wordt straks weer een ‘commissie’ op gericht die het allemaal moet gaan oplossen, pre cies zoals het vroeger ging en zoals het altijd zal blijven gaan. Net zolang tot Ajax weer de beste is, gewoon zoals het hoort. Daarna begint alles weer van voren af aan. Bijlow: „Dingen die in de toe komst zouden kunnen gaan ge beuren. Waarom zou je daarover praten? Dat vind ik niet nodig.” „Bijvoorbeeld. Of een wedstrijd die eraan komt. Of hoe we ervoor zouden kunnen staan aan het einde van het seizoen. Filosofe ren over titelkansen. Ik ben ie mand die niet ver vooruitkijkt. En nu een grote mond hebben over iets wat zou kunnen gebeu ren, dat vind ik zinloos. Laat het eerst maar gebeuren.” duels lukt, wordt het een mooi einde. Maar het is pas januari.” landse spelers hadden en dat is nu anders. Maar dat feit heeft geen negatieve invloed op de ma nier waarop wij wedstrijden aan pakken en door blijven gaan tot de laatste minuten. Neem FC Utrecht-uit. In die wedstrijd kwamen we in het kampioenssei- zoen in blessuretijd terug van een 3-1 achterstand door goals van Nicolai Jorgensen en Michiel Kramer. Deze maand bleven we ook gaan tot de laatste snik. We maakten kort voor tijd de i-i en het gevoel na afloop was dat we hadden gewonnen als de wed strijd vijf minuten langer had ge duurd. We geven nooit op.” Sjoerd Mossou „Eigenlijk niet. Op de club is het ook geen item. Zondag zijn we op de helft van de competitie.” et ging deze week vrij veel over Daley MM Blind. Ook over Alfred Schreuder trouwens, Hl H de trainer van Ajax die morgen voor zijn laatste kans strijdt in de Kuip, en die van Blind de ene oorveeg na de andere kreeg. Het gekke is: in het theaterstuk van Ajax zijn ze hoofdrolspelers, maar net zo goed figuranten. Ze vormen samen de metafoor van een groter verhaal. Blind en Schreuder zijn de twee kleuters die hevig ruziën op een schoolplein, bovenal omdat er geen kleuter juf is die ze op tijd bij de oren wist te pak ken. Sterker nog, op de hele school is het inmiddels een chaos, want de schooldirecteur zit ergens on der zijn bureau te smeken dat het allemaal over waait. Het complete schoolgebouw is een ordeloze, tuchteloze, chagrijnige bende geworden. Ajax zit - alweer, of nog steeds - gevangen in een klassieke leiderschapscrisis. Heel lang werd dat ge camoufleerd door Erik ten Hag, de briljante leraar van groep 8, die complete klassen naar het gymna sium wist te stuwen. Maar pal achter hem, in de gangen, was het al veel langer een zooitje. Of het nu om het drama rond Abdelhak Nouri ging, of om Quincy Promes, om een coronavlucht uit Portugal, of om de pie- melfoto’s van Mare Overmars: steeds opnieuw ontbrak het bij Ajax aan zichtbaar leiderschap, aan communicatie, aan moraal ook. Vrijwel alles wat iets afweek van het voetbal zelf, ontspoorde. Dat is niet heel ingewikkeld verklaarbaar. Direc teur Edwin van der Sar is bovenal een oud-voet- baller, niet per se een direc teur van een beursgeno teerde onderneming. Bij een club die almaar groter werd, met méér geld, perso neel, ambities en impact, wordt zo’n baan eerder moeilijker dan makkelijker. Je zou verwachten dat een raad van commissarissen dan wel ingrijpt, maar Ajax is nu eenmaal veel meer dan een voetbalclub of een voet- balbedrijf. Het is óók een politieke partij, een cultu- reel-maatschappelijk instituut, een bolwerk van emoties en machtsstrijdjes. Belangen lopen kriskras door elkaar, kongsi’s vormen zich, mensen zoeken rugdekking, ze fluis teren en ze konkelen: het is in Amsterdam nooit anders geweest, altijd op een net iets grotere schaal dan bij de rest. Hooguit verdween dat volkstheater soms tijdelijk naar de achtergrond, bovenal omdat er op het veld gewonnen werd. M V) ‘Zeggen wat je denkt? Nee, zo denk ik er VOETBAL VOETBAL Kasanwirjo naarde Kuip Steven Berg huis kent geen twijfel over de wedstrijd te gen Feyen oord, heeft hij Ajax-trainer Alfred Schreu der laten we ten. Berghuis speelt voor het eerst sinds zijn overgang van Feyenoord naar Ajax de Klassieker in Rotterdam met publiek. Hij is net her steld van griep. Schreu der: „Ik heb hem gespro ken, hij voelt zich goed.” Neraysho Kasanwirjo gaat van FC Groningen naar Feyen oord. De Rot terdammers betalen 1,5 mil joen euro voor de 20-jarige speler, die voor 4,5 jaar tekent. „Hij kan als rechts back of rech ter centrum- verdediger spelen. En op links”, zegt trainer Arne Slot. „Het is ook een inves tering voor de toekomst.” Als je voor dit interview één on derwerp mocht noemen waar je het liefst aan voorbij zou gaan, wat zou dat dan zijn? Bedoel je dan een eventuele transfer? @SjoerdMossou Mikos Gouka Rotterdam Maar heb je op straat of privé niet veel mensen die over dat soort zaken willen praten met de keeper van Feyenoord? O Terwijl heel Rotterdam het heeft over de koppositie, de kansen op een landstitel en dé kans om Ajax op acht punten te zetten. „Wij denken wedstrijden te kun nen winnen door heel hard te wer ken. Door de dingen te doen waar wij goed in zijn. Als dat de res terende Kun je wel een vergelijking ma ken tussen het huidige Feyen oord en de ploeg die in 2017 de landstitel veroverde? Jij maakte toen deel uit van de selectie. „Het verschil is dat wij toen een vrijwel volledig elftal met Neder- met over’ ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18