NDERNEMER SgJ|S SSSE S S isS I Belang van Vertrouwen Stem op je favoriete Droomstarter: Angela of Jeffrey? o It 'Het is een trigger om iets met het verdriet te doen' deondernemer.nl Eigen kledingmerk als mentale missie voor Merlijn (24) en Vlinder (17) Kamerling Er vallen met de oprichting van het streetwearbedrijf veel persoonlijke puzzel stukjes voor broer en zus Kamerling op hun plaats. Moeder Isa legt uit dat beide kinderen geïnteresseerd waren in kleding. „Eerst probeerde Merlijn met vrienden een bedrijf te beginnen. Dat ging niet door. Logisch, want werken met collega’s die je vertrouwt gaat veel prettiger dan werken met collega’s waarbij je dat minder doet. Vertrouwen is het resultaat van gedrag en wordt gevormd door de dingen die iemand zegt en doet. Het tegenovergestelde is niet wantrouwen, maar controle. Hoe meer je de behoefte hebt om iemand te controleren, hoe minder vertrou wen er is in die relatie. In de meeste Vlinder wil dat Limitless zo duurzaam mogelijk produceert. „Maar dat kost ook geld en helemaal duurzaam gaat nooit lukken. De stof is wel honderd procent organic cotton” benadrukt de jonge ondernemer die in de podcast eveneens vertelt over het productieproces en de Ik zei: ‘Moet je het niet met Vlinder gaan doen? Die is zo lekker bezig thuis met allerlei creatieve dingen’. Uiteindelijk zijn ze samen begonnen.” „Het is heel verdrietig dat iemand in alle eenzaamheid besluit dat hij het leven niet meer aan kan. Maar ik denk dat het De eerste manier is medewerkers onder druk zetten om maximaal te presteren. Het management bepaalt de taken en bewaakt en controleert alle processen. Het niet halen van doelen is reden voor meer druk en meer controle. Als resultaten uit blijven volgt straf of wordt het dienst verband beëindigd. Er is in dit soort organisaties weinig ruimte organisaties is erg veel vastgelegd zoals het organogram, rollen, taken, processen en procedures. Wat niet is vastgelegd is het gewenst gedrag in de organisatie. En dat is precies waar het meestal mis gaat. Zwart-wit gezegd zijn er twee manieren om een organisatie opti maal te laten presteren. Anderzijds kun je ook de nadruk leggen op gedrag en prettig samen werken. De leiding laat zien dat het de medewerkers vertrouwt door iedereen precies zoveel verant woordelijkheid te geven als dat ie mand aankan. Iedereen heeft de ruimte om vanuit zijn of haar eigen professionaliteit zelf de eigen rol op timaal uit te voeren. Het manage- voor mensen die niet meekunnen of nog in een rol moeten groeien. Het nadeel? Er is weinig vertrou wen en samenwerken gaat stroef. Microsabotage en het voortdurend moeten onderhandelen over kleinig heden is een vast onderdeel van het dagelijks werk. Bovendien heeft bijna niemand er plezier in. ment helpt en ondersteunt. Het zelf invullen van je werk geeft veel meer arbeidsvreugde dan te moeten passen in een dwingende structuur. Ook zorgen menselijk gedrag en vertrouwen als uitgangs punt ervoor dat er minder wrijving en weerstand is in een organisatie. De kwaliteit van het werk is beter, processen gaan sneller en het resultaat van het bedrijf is hoger. Bovendien is het werk leuker en willen mensen graag bij dit soort bedrijven werken. O voor de kinderen een trigger is geweest om iets met dat verdriet te doen. Dat het zinvol wordt.” Naast broer en zus zijn Merlijn en Vlinder Kamerling ook zakenpartners. Als oprichters van Limitless presenteren zij hun streetwearmerk met coole designs en een belangrijke boodschap: meer aandacht voor mentale gezondheid. inspiratie voor de collectie, „hi de toekomst hopen we steeds duurzamer te worden.” De missie van Limitless komt subtiel terug in het design, maar zeker niet onopvallend. Vlinder: „Zo is er een shirt, dat heet chaotic mind. Het design bestaat uit wazige ge zichten en drukke beelden die weergeven hoe je je soms kunt voelen wanneer je mentale problemen hebt. Of als je niet zo lekker in je vel zit.” De 17-jarige ondernemer is duidelijk: de belangrijke boodschap, de missie, mag geen commerciële tooi zijn om meer kleding te verkopen. Hoe broer en zus dat in de gaten houden, hoor je in de podcast Ook is Vlinder open over hoe de marketing professioneel wordt aangepakt. FinBuddy entale gezondheid be- IW /B spreekbaar maken. Daar I W H draait het om bij kleding- I H merk Limitless, legt .A. Vlinder Kamerling uit in de nieuwste aflevering van de podcast De Jonge Ondernemer. „Je ziet zoveel gevallen die struggelen met hun mentale problemen of zelfs een eind aan het leven maken. Ook jongeren. Wij hebben het idee dat er meer over deze problemen gepraat moet worden.” De dochter van actrice Isa Hoes en acteur Antonie Kamerling - die in 2010 een einde maakte aan zijn leven - vindt dan ook dat mentale problemen geen taboe meer mogen zijn. volgons op EIEHE> Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tipsen inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl Broer en zus Kamerling Bedrijven met een hoge mate van vertrouwen presteren tot wel 400 procent beter dan bedrijven waarin vertrouwen geen aandacht heeft. Dat laten onderzoeken door organisaties zoals Deloitte, PWC en Gartner duidelijk zien. Missie is subtiel maar niet onopvallend Druk uitoefenen op prestaties Belang van goed samenwerken Onze podcastserie Droomstart nadert de finale. De vakjury en websitebezoekers bepalen samen wie Droomstart wint. Wordt het Angela’s vegan skincare-lijn Food for Skin of Jeffreys fintech-app FinBuddy? De Droomstarters maken kans op 15.000 euro aan media waarde op deondernemer.nl (DPG Media), een halfjaar rijden in een Hyundai ION IQ 5, iPhone 14 namens Mobiel.nl en boekhoudsoftware van Visma/ Yuki. Scan de code en stem! Gedurende het tweede seizoen van podcast- serie Droomstart pitchten in vier afleveringen elke keer twee ondernemers hun business- con cept voor de vakjury. Die bestaat uit onderne mers Kelly Weekersen Barry van Ruiven, commercieel directeur André Dolsma van Q red its en De Ondernemer-directeur Gerard van den Broek. Na twee nieuwe rondes waarin de deelnemers een superpitch hielden, bleven er twee startende ondernemers over. De vakjury en het publiek bepalen nu gezamenlijk wie de ultieme Droomstart krijgt! Food for Skin Angela Ursem wil samen met haar zus Cathy de cosmeticawereld opschudden met een verzorgingslijn die niet alleen goed is voor de huid, maar ook voor de natuur. Met Food for Skin is veel gebeurd sinds de eerste aflevering. „Zo zijn we met hulp van een expert diep in de materie gedoken om met Food for Skin nog meer op te vallen op de cosmeticamarkt” Benieuwd naar het hele verhaal van Vlinder en Merlijn? Scan de QR- code en luister De Jonge Ondernemer Jan van der Spoel is auteur en trainer over vertrouwen in leiderschap en organisaties. Benieuwd hoe jij het vertrouwen in je organisatie vergroot? Lees zijn 6 steppen via deondernemer.nl/vertrouwen Jeffrey van Dams startup FinBuddy wil je finan ciën leuker en makkelijker maken. FinBuddy schrijft alle vaste lasten op dezelfde dag af van je rekening, net na ontvangst van bijvoor beeld je salaris. Zo houd je (nog) beter overzicht op je financiën die maand. Hoe het Jeffrey is vergaan? „Zeer goed. Ik ben bijvoorbeeld uitgenodigd bij het LEF-event. Daar kon ik sparren met topondernemers." ‘Er moet meer over mentale problemen gepraat worden’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 17