Genieten van het leven, dat moet natuurlijk niet in de wachtstand staan F Nederlandse landbouwsector in 14 Anne-Marije Buckens COLUMN Nederland deed gisteren op de Grüne Woche in Berlijn - 's werelds grootste landbouwbeurs - zijn uiterste best om zich te presenteren als toonaangevend landbouwland. Maar achter de schermen rommelt het. En dan moest minister Ademaook nog met spoed terug naar Den Haag. Het is even slikken als je je plannen moet aanpassen terwijl je pensioen al in zicht is Met pensioen gaan is niet zalig makend. Het leven is nu, vandaag, op dit moment. Niet over vijf, tien of 25 jaar. Genieten van het leven zou niet in de wachtstand moeten staan totdat de overheid besluit dat je kunt stoppen met werken. Je toekomst laten bepalen door een wet die zegt dat je langer moet doorwerken, staat gelijk aan je ge luk in handen van de overheid leg gen. Het verhogen van de pensioen leeftijd betekent niet dat je tot aan dat moment door móét werken. Je zult als je eerder wil stoppen met werken alleen een financieel brug getje moeten bouwen tussen je laatste salaris en je eerste AOW- uitkering. En dat bruggetje vraagt om een plan van aanpak, creativi teit, durf en wat geluk. En tijd. En die tijd heb je niet altijd meer als je vlak voor je pensioen wordt ver rast met een dergelijke wetswijzi ging. Bij dit soort nieuws moet ik altijd denken aan metselaar Frank (68). Heer en meester in afwijken van het levensstramien dat ons alle maal al op heel jonge leeftijd wordt aangemeten. Frank begon op zijn 14de een eigen koeriersbe drijf toen het op school niet wilde vlotten. Na nog een aantal om zwervingen werd hij metselaar. Toen de pensioenleeftijd in Ne derland werd verhoogd en Frank merkte dat hij steeds moeilijker de steiger op- en af kwam, besloot hij om zich om te scholen. Hij begon een praktijkschool voor jongeren die op school moei lijk kunnen meekomen. Frank ver telde onlangs dat hij zijn school nog een tijdje voortzet. „Ik laat mijn toekomst toch niet bepalen door volksvertegenwoordigers die elke vier jaar opnieuw gekozen worden?” zei Frank. „Je bent ver antwoordelijk voor je eigen leven en dat moet je bij de kladden grij pen. En pensioen? Dat is toch iets voor oude mensen?” Veel banen geschrapt ‘Staking niet schadelijk’ laat verscheen hij nog op een door de provincie Gelderland georgani seerde borrel op de Potsdamer Platz, maar daarna moest de minister met spoed terug naar Den Haag. „Weer gedonder met derogatie”, zoals LTO-voorman Sjaak van der Tak het verwoordde, verwijzend naar de Nederlandse uitzonderingspositie voor het uitrijden van méér mest dan andere Europese landen. Gek plaatje En dus is het een gek plaatje, met Frau Antje. De opening van het Ne derlandse paviljoen is traditoneel het échte startschot voor de Grüne Woche. Zo geeft Duitsland, traditi oneel de grootste importeur van onze landbouwproducten, ons land de eer die het als een van de belang rijkste spelers in de wereldwijde agrarische productie en handel toe komt. Maar Adema is er dus niet, terwijl Eurocommissaris Woj ciechowski, uitgerekend degene die hem op de vingers tikte, wél in de schijnwerpers staat. Het zegt veel over landbouwland Nederland anno 2023. Enerzijds boeken we jaar in jaar uit records met de exportcijfers, anderzijds staat de sector in eigen „Dit is geen leven!” schreeuwen de tegenstanders. „Je hele leven hard werken en dan direct het be jaardenhuis in!” „Ik heb nog zo veel plannen, ik wil reizen, van mijn kleinkinderen genieten, mijn hobby’s oppakken!” „En wat denk je van mijn versleten knieën! Wie zit er nog te wachten op een loodgieter van 64 die met veel gekreun en gesteun onder de gootsteen vandaan komt gekro pen?” Met als klap op de vuurpijl: „Ik wil van het leven genieten.” Van het leven genieten, dat zet mij altijd aan het denken. Dat is iets wat we natuurlijk allemaal willen. Maar kan dat dan pas als je met pensioen bent? U heeft vast en zeker ook genoeg voorbeelden van mensen die hun pensioen nooit hebben gehaald. Of juist van mensen die maar heel kort van hun pensioen hebben kunnen ge nieten. resident Macron wil de pen- sioenleeftijd in Frankrijk verhogen van 62 naar 64 jaar. Veel Fransen van boven de 50 zitten daar niet op te wachten, zoals veel Nederlanders dat ook niet zaten toen de verhoging van de pensioenleeftijd in Nederland speelde. De weerstand is begrijpelijk. Het is even slikken als je jouw plannen noodgedwongen moet aanpassen met de finishlijn van je loopbaan in zicht. Als je aan het aftellen bent tot aan je pensioen en er ko men opeens twee extra extra jaren op de arbeidsmarkt bij, dan is dat geen feest. Zo dicht bij je pensioen heb je ook vaak geen tijd meer om te sparen voor een ander plan van aanpak. Weerstand alom. lü et contrast tussen wat J|b er voor en achter de schermen gebeurt, kan Ml IM soms enorm zijn. Het is ■I een stralend gezelschap dat zich vrijdagochtend in alle vroegte in de Berlijnse Messe verza melt op een houten bruggetje in het Nederlandse paviljoen op de Grüne Woche, de grootste landbouwbeurs ter wereld. Het is een en al vrolijkheid: Frau Antje staat in het midden met een plank vol blokjes kaas en wordt ge flankeerd door de Duitse minister van Landbouw Cem Özdemir, de Nederlandse minister van Natuur en Stikstof Christianne van der Wal en de Poolse Eurocommissaris voor Landbouw, Janusz Wojciechowski. Dweilorkest Kleintje Pils speelt Tul pen uit Amsterdam, hoe kneuterig wil je het hebben. Iedereen lacht. Je zou bijna vergeten dat een be langrijk persoon ontbreekt: Piet Adema, de Nederlandse minister van Landbouw. Donderdagavond tL - @annemarije50 betoveren PARIJS o Frau Antje blijft publiek in Duitsland Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. MOUNTAIN VIEW Het moederbe drijf van Google, Alphabet, gaat wereldwijd zo’n 12.000 banen schrappen. Dat schrijft topman Sundar Pichai in een e-mail aan het personeel. Het aantal staat gelijk aan zo’n 6 procent van het personeels bestand. Alpha bet meldde het afgelopen na jaar last te heb ben gehad van tragere groei. De stakingen tegen het ver hogen van de pensioenleeftijd in Frankrijk heb ben geen gevol gen voor de Franse econo mie, aldus mi nister van Fi nanciën Bruno Le Maire. Ruim een miljoen mensen demon streerden don derdag. Voor 31 januari zijn weer protesten aangekondigd. Chris van Marsbergen Berlijn Bezoekers passe ren een poster op de openings dag van de Grüne Woche. fotoaff ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 14