Advocaten: Nabil B. moet eerder vrij door blunders OM M 1 13 SIGNALEN DAT MOSKOU MET VOORJAARSOFFENSIEF INITIATIEF IN OORLOG WIL HERPAKKEN OORLOG OEKRAÏNE-RUSLAND ANALYSE Topoverleg met de leiders van Belarus, rekrutering van Servische vrijwilligers, het plaatsen van luchtafweer op gebouwen in Moskou en nieuwe troepenopbouw in de regio Loehansk. Door de verziekte verhoudingen konden drie doden niet worden voorkomen Dat Rusland plannen heeft om de komende weken (of maanden) het initiatief te herpakken in de oorlog in Oekraïne, lijdt volgens waarne mers nauwelijks nog twijfel. De doorgaans goed geïnformeerde Amerikaanse denktank Institute for the Study of War (ISW) houdt op termijn rekening met een Rus sisch voorjaarsoffensief om bij voorbeeld de volledige controle te krijgen over de Donbas in Oost- Oekraïne. Daarnaast zou ook weer een aanval vanuit Belarus op Kiev kunnen worden voorbereid waar bij Moskou deze keer zou hebben geleerd van de fouten van de vo rige poging. Hoge functionarissen van het Kremlin zijn de afgelopen dagen in Minsk gezien voor topo verleg met hun Belarussische col lega’s. De Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en zijn evenknie in Belarus Viktor Chre- Ja. Na de mobilisatie van 300.000 man in september vorig jaar zou den binnenkort weer meer troe pen worden opgeroepen. Defen sieminister Sjojgoe presenteerde vorige maand een voorstel om het staande Russische leger tegen 2026 uit te breiden naar 1,5 miljoen sol daten, 400.000 meer dan nu. Tege lijkertijd probeert Rusland verse buitenlandse strijders te werven in onder andere voormalige Oost bloklanden, Duitsland, Afrika en Zuid-Amerika. De Servische pre sident Aleksandar Vucic reageerde omvangrijke liquidatieproces Ma- rengo-proces zetten gisteren me teen de toon. En die is fel. Hun cliënt, kroongetuige Nabil B., is ‘onrechtvaardig en onmense lijk’ behandeld in een proces dat ‘giftig en verziekt’ is. Een proces dat volgens de twee advocaten de ge schiedenis in gaat als een voorbeeld van hoe het niét moet. De verdediging van de kroonge tuige haalde vooral hard uit naar het Openbaar Ministerie (OM). Dat schoot volgens de twee advocaten ernstig tekort in de beveiliging van de naasten van Nabil B. Ondanks herhaalde waarschuwingen dat zijn familieleden in levensgevaar waren, bleef beveiliging uit. In de nin bespraken meer militaire sa menwerking en gezamenlijke ‘strategische afschrikkende maat regelen’. Minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov over legde met president Loekasjenko. in dat verband ziedend op een pro- motievideo van Wagner, de aan president Poetin gelieerde huur lingenorganisatie. De video, met in het Servisch gesproken tekst, toont hoe Serviërs worden ge traind om tegen Oekraïners te vechten. „Waarom roepen jullie Serviërs op zich bij jullie aan te sluiten, terwijl jullie weten dat het verboden is?”, riep Vucic donder dagavond op de Servische natio nale televisie, verwijzend naar de Servische wet die het meevechten in een buitenlands leger verbiedt. Naar verluidt vecht Wagner nu met zo’n 50.000 soldaten mee aan Russische zijde in de oorlog in Oe kraïne. Daaronder dus ook Servi ërs. Dat laatste komt mede doordat Servië en Rusland nog altijd goede banden onderhouden. Lastig daar bij voor Servië is dat het ook nog steeds graag lid van de Europese Unie wil worden. tussentijd maakte het OM in maart 2018 de kroongetuigendeal bekend terwijl de twee hoofdverdachten, Ridouan Taghi en Saïd Razzouki, nog voortvluchtig waren. Een week na de bekendmaking werd Nabils broer Reduan doodge schoten. In 2019 volgde de liquida- Ja, op verschillende militaire en overheidsgebouwen in Moskou is plots luchtafweer neergezet. Ken ners zagen Pantsir-luchtafweer- systemen op gebouwen van het Ministerie van Defensie. Het zou kunnen aangeven dat het Kremlin zich voorbereidt op een mogelijke tegenaanval op de Russische hoofdstad wanneer het zelf een nieuw offensief in Oekraïne start. Oekraïense functionarissen heb ben eerder gezegd dat ze zijn be gonnen met het testen van lange- afstanddrones die tot 1000 kilo meter kunnen vliegen, waardoor Moskou binnen bereik komt. Eer der al waren er ‘mysterieuze ex plosies’ met zulke drones op de Krim en op de zwaarbewaakte Russische vliegbasis Engels. Hij zou daar volgens Amerikaanse media president Volodimir Zelen ski onder meer hebben ingelicht over wat Rusland de komende we ken en maanden militair van plan zou zijn. Burns geniet veel aanzien bij de Oekraïners omdat hij vorig jaar precieze inlichtingen deelde over het Russische aanvalsplan. Oekraïne zou zelf ook denken aan aanvallen op nog altijd door Rus land bezette gebieden. Met name rond de stad Zaporizja in het zuid oosten van Oekraïne zou naar ver wachting in de komende maanden weer een grote Oekraïense tegen aanval kunnen beginnen. Westerse landen hebben nog geen besluit genomen over de levering van zware tanks aan Oekraïne, bleek na afloop van overleg in het Duitse Ramstein, waar vijftig bondgenoten van Kiev bijeen wa ren. De Poolse minister van De fensie Mariusz Blaszczak maakte dat bekend. Wel worden andere zware wapens geleverd. De Duitse minister van Defensie Boris Pisto rius zei eerder al eerst consensus te willen over de voor- en nadelen van het leveren van Leopard 2- tanks, waar Kiev al lange tijd om vraagt. Polen en Finland hebben die al aangeboden, maar omdat ze in Duitsland zijn gemaakt moet Berlijn toestemming geven. Pisto rius ontkende dat Berlijn de leve ring in zijn eentje blokkeert. tie van zijn advocaat Derk Wier- sum. Weer twee jaar later was het land opnieuw in schok, toen Peter R. de Vries, vertrouwenspersoon van Nabil B., werd neergeschoten. „De verhouding tussen Nabil B. en het OM waren totaal verziekt. Mede daardoor konden deze drie doden niet worden voorkomen”, zei advo caat Peter Schouten. De liquidaties zorgden voor een enorm schuldgevoel bij Nabil B. Schouten: „Kan iemand zich een voorstelling maken van wat het be tekent als je moet leven met het ge voel dat iedereen die je aanraakt de dood vindt?” Een last die hij boven dien in zijn eentje moet dragen, omdat hij al zes jaar lang uit veilig- heidsoverwegingen op geheime lo caties zit opgesloten. „Het is een soort luxe isolatiecel, waar geen verse lucht naar binnen komt. De vereenzaming is een groot pro bleem”, aldus Schouten. B. stapte begin 2017 naar de poli tie en sloot een deal met justitie. Zijn verklaringen vormen, samen met ontsleutelde berichten, het be langrijkste bewijsmateriaal in de zaak. In totaal legde Nabil B. 98 ver klaringen af. „Hij is geen heilige, hij is niet onschuldig, maar hij is wel eerlijk”, aldus advocaat Onno de Jong. Schouten vraagt om coulance voor B. omdat ‘deze ellende geen kroongetuige mag overkomen’. „Eigenlijk had advocaat Derk Wier- sum hier moeten staan. Eigenlijk had Nabils broer Reduan op de pu blieke tribune moeten zitten. En ei genlijk had Peter R. de Vries naast hem moeten zitten om hem en ons te steunen.” De eerste zinnen van het pleidooi van advocaten Onno de Jong en Peter Schouten in het Nieuwe aanval of niet: wat zijn de Russen van plan? AMSTERDAM - Peter Schouten, advocaat Kroongetuige Nabil B. leefde zes jaar in permanente angst over zijn veiligheid. Mede door de ‘to taal verziekte’ verhouding met justitie konden zijn broer, advo caat en vertrouwenspersoon worden vermoord, zeggen zijn advocaten. Het moet leiden tot een lagere straf. De vraag is natuurlijk wat de Russen precies van plan zijn. - Chiel Timmermans Bob van Huët Rotterdam/Kiev CIA-directeur William J. Burns blijkt vorige week in het geheim naar Kiev te zijn gereisd. Waarom? Wat heeft het overleg van Oekraïnes bondgenoten gis teren in Duitsland opgele verd? Klopt het dat er zichtbare maatregelen worden geno men in Moskou? Is Rusland bezig meer strijders te werven? In het Duitse Ramstein vergaderde gisteren de door de VS geleide ‘Oekraïne Contactgroep’, waar de internationale militaire steun voor Oekraïne wordt gecoördineerd, fotoanp GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13