We hebben nu al een ton opgehaald o J 3 Tweedehands kledingwinkel in Goes deelt cheques uit aan goede doelen sgaSBaiHam Boek nu zorgeloos uw vakantie Bruggen en sluisdeuren varen naar Nieuwe Sluis |H JU 0 Inclusief alle entreegelden 0 Inclusief kofferservice 0 AED en gratis wifi 0 Zeer luxe touringcars 0 Binnen onze regio wordt u thuis opgehaald Een nieuwe mijlpaal voor de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen is in zicht: volgende week worden d e twee bruggen en vier sluisdeuren ingevaren en op hun definitieve plek geplaatst. Dat er vraag was naar tweedehands kleding wist Wouke Dorst wel toen ze het initiatief nam voor ‘Deeltwee’ in Goes. „Maar het succes dat we nu hebben, dat had ik niet durven dromen.” De bruggen en deuren verlaten vanaf woensdag de opslaglocatie in de Autrichehaven in West- dorpe per drijvend ponton. Een duwboot en een sleepboot varen dit ponton via het Kanaal Gent-Terneuzen langs de zuide lijke landtong naar de nieuwe zeesluis. Die operatie is geen kleinigheidje; er wordt twee we ken voor uitgetrokken. Een van de hoogtepunten van het invaren is het kantelen van de deuren. De deuren zijn 26 me ter hoog, 62 meter breed, 9 meter diep en 2000 ton zwaar. Ze wor den een voor een in liggende stand vervoerd. Bij de zuidelijke landtong worden ze in verticale stand gekanteld met behulp van een hijsbok. Daarna worden de deuren in de deurkas van de nieuwe sluis geïnstalleerd. Ook de bruggen (86 meter lang, 17 meter breed, 15 meter hoog en 1540 ton zwaar) worden met een ponton vervoerd. Voor dat de bruggen kunnen worden geïnstalleerd, worden ze op de juiste hoogte gebracht en in de goede stand gedraaid. Geïnteresseerden kunnen het in varen van de eerste brug en de eerste twee deuren via een web cam volgen. Wanneer dat precies zal zijn, is nog niet bekend. Een actuele planning wordt door Nieuwe Sluis later via sociale media en op haar website ver meld. Uiteraard is het ook moge lijk om het vervoer langs de route op het kanaal te volgen. De invaaroperatie begint met een van de twee bruggen. De eer ste brug arriveert donderdag in Terneuzen. Deze wordt geïnstal leerd aan de zijde van het buiten hoofd (aan de kant van de Wes- terschelde). Een paar dagen later wordt de eerste deur ingevaren. Deze sluisdeur is bestemd voor een deurkas in het buitenhoofd en wordt een dag later gekanteld en op zijn plek gezet. Weer een paar dagen later volgt de tweede deur voor het buitenhoofd van de sluis. Daarna volgen de twee deuren voor de andere zijde van de sluis (het binnenhoofd). Tot slot volgt de tweede brug, bestemd voor het binnenhoofd. vast. Ze was er gisteren zelf van wege omstandigheden overigens niet bij. De drie goede doelen die geld kregen, zijn Stichting Het Vergeten Kind, International Justice Mission (dat zich wereldwijd inzet tegen moderne slavernij en mensenhan del) en Sheltersuit, een organisatie die producten maakt voor mensen die dakloos zijn en buiten moeten slapen. Minimale hinder De scheepvaart zal weinig hinder van de grote operatie hebben. Zodra de bruggen en sluisdeuren op hun plaatsen liggen, kan een tijdelijke brug over de sluis wor den geplaatst. Daarover kan het wegverkeer rijden als de noorde lijke landtong (inclusief de Mid- densluis) wordt opgeruimd. Weinig te besteden Volgens Dorst is het succes van de tweedehands kledingwinkel, naast de inzet van de vrijwilligers, voor een groot deel te danken aan alle mensen die kleding doneren. Want zonder inbreng valt er niks te ver kopen en te verdienen. Het is vol gens haar altijd druk in de winkel. De klanten vormen een gemêleerd gezelschap. Van mensen die weinig te besteden hebben tot mensen die vooral uit duurzaamheidsoogpunt tweedehands kleding dragen. „En er zijn mensen die echt op zoek zijn naar vintage of pareltjes voor een schappelijk prijsje”, zegt Dorst. Ze noemde organisaties die gisteren een cheque in ontvangst mochten nemen, is Sheltersuit een doel dat ook het komende jaar nog door Deeltwee wordt gesteund. Nieuw zijn de Stichting Kinderen van de Voedselbank, die er onder meer voor zorgt dat kinderen uit minder bedeelde gezinnen af en toe kle ding krijgen en hun verjaardag kunnen vieren, en de Schone Kle ren Campagne, bedoeld om we reldwijd te zorgen voor betere werkomstandigheden voor werk nemers in de kledingindustrie. is zelf ook helemaal gevallen voor tweedehands kleding. „Ik draag ei genlijk zelden meer iets nieuws.” Valt er dan niets meer te wensen? Toch wel. Graag zouden de vrijwil ligers van Deeltwee meer heren- en kinderkleding zien binnenkomen. „Mannen dragen hun kleren vaak tot ze versleten zijn en kinderkle ding wordt vaak doorgegeven bin nen het gezin of de familie”, ver klaart Dorst de wat mindere in breng. Verder hoopt Deeltwee in de toekomst nog vaker partijen kle ding bij mensen thuis te mogen op halen, bijvoorbeeld na een overlij den. „Het is zo zonde als het in con tainer verdwijnt.” Van de ge- schappelijk tintje van vrienden in Maassluis bracht haar op het idee. In de Goese winkel werken bijna 25 vrijwilligers. De hele opbrengst gaat naar goede doelen. Zoals ge zegd had de initiatiefneemster niet verwacht zo snel al zulke mooie bedragen te kunnen uitdelen. „We moesten eerst de inves tering terugverdie nen”, blikt ze terug. „Maar dat was binnen twee maanden al ge beurd. De omzet is vier keer zo hoog als we dachten.” En dus konden na een halfjaar al cheques van 12.500 euro worden overhandigd aan de drie goede doe len. Gisteren, weer een jaar later dus, ontvingen ze alle drie weer een cheque, dit maal van 20.000 euro. „In totaal hebben we in de eerste anderhalf jaar dus al een ton opgehaald”, stelt Dorst tevreden f Het was alsof Gaston Starreveld gistermiddag naar de Goese bin nenstad was gekomen. In twee dehands kledingwinkel Deeltwee aan de Gast- huisstraat werden che- J ques uitgedeeld met 1 flinke bedragen erop: drie keer 20.000 euro. 1 Als iemand dit ander half jaar geleden had voorspeld, had Wouke Dorst (foto inzet) deze persoon waar schijnlijk voor gek verklaard. „Toen we begonnen, hoopte ik dat we misschien na een jaar de eerste kleine bedragen zouden kunnen uitdelen.” Dorst bedacht het plan voor Deeltwee pakweg twee jaar gele den samen met haar man. Een kringloopwinkel met een maat- VL ZATERDAG 21 JANUARI 2023 B B 3 LI 5 PROGRAMMA Van Oeveren Reizen Zierikzee 0111- 414348 of www.vanoeveren.nl Meer informatie is te vinden op deeltweegoes.nl. ■*s Raymond de Frel Terneuzen Rob Paardekam Goes Paul Zurink van Sheltersuit nam gisteren een cheque van 20.000 euro in ontvangst, fotomarcelledavidse ‘‘3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 131