‘Dit is verdere verschraling van zorg in Zeeuws-Vlaanderen’ M c - 6 ZorgSaam-ziekenhuis maakt studenten enthousiast voor intensive care 11 Net na corona hadden we evenveel sollicitanten. Nu bloedt het weer dood Nederland kampt met een nijpend tekort aan gespecialiseerde verpleegkundigen. Het ZorgSaam-ziekenhuis in Terneuzen nodigde daarom Zeeuwse mbo- en hbo- studenten Verpleegkunde uit voor een kijkje inde keuken van de ic. Besluit om opvang van ouderen met psychiatrische klachten te stoppen in De Ferleman valt verkeerd bij Sociaal Terneuzen vang van zestien ouderen met psy chiatrische klachten in De Ferle man. De afdeling wordt overgehe veld naar Kloetinge, waar Emergis al twee andere klinische afdelingen voor ouderen heeft. De bewoners moeten meever huizen of kijken of een verhuizing naar een verzorgingscentrum in Zeeuws-Vlaanderen mogelijk is. Dat laatste ziet Wojtal helemaal niet voor zich. „Daar kan absoluut niet de intensieve zorg worden ge boden die deze mensen nodig heb ben. Er wordt de laatste jaren al aan gegeven dat verzorgenden in ver pleeghuizen vaak onvoldoende ge schoold zijn in het omgaan met psychisch kwetsbare ouderen. Zij voelen zich onvoldoende toege rust.” Er is volgens Wojtal voor de cliënten dan ook geen andere optie dan verhuizen. Ook familieleden en andere mantelzorgers zullen on gemak hebben van de verhuizing naar Kloetinge, schat Wojtal in. Wethouder Laszlo van de Voorde was wél op de hoogte van het be sluit van Emergis. Ook hij betreurt het vertrek, al heeft hij van Emergis een wat andere uitleg gehad. „Mij is verteld dat het besluit ook is geno men omdat er steeds meer cliënten met een combinatie van psychiatri sche en somatische (lichamelijke) beperkingen zijn. Emergis is daar in De Ferleman niet goed op toege rust. Om die zorg te borgen is beslo- Ingrid Wojtal van Sociaal Terneu zen bleef deze week tijdens de ver gadering van de raadscommissie Samenleving netjes in haar be woordingen, maar haar ongenoe gen was er niet minder duidelijk om. Begin deze week werd zij verrast door het bericht dat zorgorganisatie Emergis op 1 maart stopt met de op- interessant. Misschien is het iets voor later, als ik meer ervaring heb. Wat ik het allerliefst wil gaan doen? ZZP’er worden. Omdat ik dan de vrijheid heb om veel verschillende dingen te doen. Nee, liever geen vast contract bij een ziekenhuis.” O ja. Voor iedereen die heeft na gedacht over de quizvragen in de eerste alinea. Nee, iemand met een hartinfarct moetje niet altijd reani meren. Iemand met een hartstil stand wél. En kinderen krijgen vijftien borstcompressies. „Maar gelukkig hebben wij het hier nog niet mee gemaakt dat een kind gereanimeerd moest worden", aldus ic-verpleeg- kundige Maxime van Poele gerust stellend tegen de quizzende Scal- da-studenten. Andere tijden „Tijden veranderen. Vroeger zaten we af te wachten wanneer we vaca tures hadden. Nu moeten we men sen binnenhalen", zegt ZorgS- aam-communicatieadviseur René Maas even later op de ziekenhuis- weer dood. Bij elke vacatureronde, werk op de ic is acuut. Dus je moet zo eens in het kwartaal, proberen dynamisch en snel kunnen wer- we twee of drie mensen aan te nemen. De laatste keer was dat er maar één. Daarom gooien we het nu over een an dere boeg. Wat je moet kunnen? Het ZZP’er worden Romy van Gijsel (20) uit Schoondijke, een van de vierdejaars studenten Verpleegkunde van Scalda die hier rondkijkt vandaag, loopt momenteel stage op de psy chiatrische afdeling in een zieken huis in België. „Maar dit vind ik ook daar deze week niet over los. Van de Voorde kreeg al wel een tipje van de sluier omhoog. „Er wordt gedacht aan een tussenoplossing voor jon geren die tussen zwaar begeleid wonen en zelfstandig wonen val len. Hier kunnen ze dan worden ge holpen op weg naar zelfstandig heid. Daar ben ik blij mee. Maar dat neemt niet weg dat ik het jammer vind dat de zorg voor ouderen ver dwijnt, maar wij hebben niet de ‘doorzettingsmacht’ om Emergis Het besluit heeft geen gevolgen ken. Het is technisch ook, je moet met machines kunnen omgaan. En het zijn de meest kwets bare mensen die hier te rechtkomen. Het gaat over leven en dood. Dus daar komt verantwoordelijk- heid bij kijken. Waarom ik er ooit voor koos? Ik krijg een adrenalinekick van de ic.” ten deze zorg voor ouderen te con centreren in Kloetinge.” Emergis deed dit na een positief op andere gedachten te brengen, besluit van de cliëntenraad, onder nemingsraad en de familieraad. De voor het naburige werkleerbedrijf zorgorganisatie onderzoekt nog Blokpunt en de beschermde woon- wat te doen met de vrijgekomen vorm aan de Roerstraat 4. ruimtes. Veel meer liet Emergis - Raymond de Fr el Hoeveel borstcompressies geef je bij een kinderreanimatie? Moet ie mand met een hartinfarct altijd ge reanimeerd worden? Aan het einde van hun kennismaking met de in tensive care trakteren ic-verpleeg- kundigen Maxime van Poele (25) uit Terneuzen en Marieke Diele- man (22) uit Breskens de Scal- da-studenten Verpleegkunde op een ic-quiz. Kan meteen hun stressbesten digheid - geen onbelangrijke eigen schap op de intensive care - een bé- tje getest worden. Want ze krijgen weinig tijd om te antwoorden en vanwege het gebrekkige bereik in het ziekenhuis gooit de app waarin ze de vragen moeten beantwoor den hen er af en toe uit. En dat ge beurt natuurlijk altijd nét bij een vraag waarop je het antwoord weet. Ervaren ic-verpleegkundige Paula Scherbeijn legt de Scalda-stu- gang. Want iedereen die niet onder denten wat uit over ic-apparatuur. een steen leeft, zal het niet zijn ont- Dat gebeurt rond een bed met gaan: de zorg staat onder grote druk daarin een pop. De reanimatiekar in Nederland. Niet in de laatste komt ter sprake, uitgerust om een plaats vanwege een groot tekort aan patiënt in kritieke toestand te be- gespecialiseerde verpleegkundi- handelen. En de Lucas, een mecha- gen. Werken in een ziekenhuis - nisch hartmassageapparaat. Een ‘zwaar, slecht betaald, onregelma- van de leerlingen wordt - vrijwillig tig’ - kampt met een matig imago, gelukkig - aangesloten op een ECG. Daar heeft de kortstondige helden- Bloeddruk en hartslag zijn in orde, status van ziekenhuispersoneel in „Ik was toch even bang dat ik hier coronatijd blijkbaar niet zoveel aan moest blijven", grapt ze opgelucht, veranderd. „Net na de corona hadden we evenveel sollicitanten", zegt Evy Grofsmid (31), die behalve ic-ver- pleegkundige bij ZorgSaam ook praktijkopleider is. „Nu bloedt het I ZATERDAG 21 JANUARI 2023 VL Kijk, hier kun je dus werken Student Esther van Rie blijft ondanks het masker vriendelijk lachen terwijl verpleegkundige Paula Scherbeijn uitleg geeft, foto frank peters «F TERNEUZEN Het besluit van Emergis om te stoppen met de opvang van ou deren met psychiatrische klach ten in De Ferleman in Terneuzen is verkeerd gevallen bij opposi tiepartij Sociaal Terneuzen. „Dit is een verdere verschraling van de zorg in Zeeuws-Vlaanderen.” - Evy Grofsmid, ic-verpleegkundige Mario Wisse Terneuzen ■t >-*5%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 130