‘LEKKERE SPAGHETTI IS DODELIJK’ Aus Greidanus sr. ‘Hartstikke fout, zondigen is heerlijk' ‘Leuk is niet het woord voor hardlopen' ‘Kan ik niet slapen, dan ga ik schilderen' ‘Werk is ook ontspanning' ‘Digitaal ben ik niet sociaal' MEZZ A 47 VI Om de dag hardlopen door de weilanden, dat is bevredigend. Anders zou de spaghetti hem nog fataal worden, of de opperdoezers in goede jus. ETEN drinken ‘Daar let ik wel op. Ik houd van eten, dus is het een strijd. Omdat ik voor de camera verschijn moet ik er goed uitzien, niet te dik worden. Ook qua conditie, zeker als hardloper. Tien kilo zwaarder is toch een rugzakje met tien flessen cola of veertig pakjes boter die je mee draagt, dat is mooi beeldend en geeft motivatie. Want lekkere spaghetti is dodelijk, net als opperdoezers in goede jus. Dat is fout, maar zondigen is ook heerlijk. Dus ik moet streng zijn: geen suiker, niet te veel zetmeel, veel groente. Tot mijn geluk heb ik een vrouw met gezond koken als hobby. Ben niet zo van zoet, eerder zout. Zoals ’s avonds een stukje kaas. Ik drink matig wijn, de tijd van véél drinken is geweest.’ bewegen ‘Hardlopen. Ik jog om de dag door het weiland hier, afwis selend vijf, zeven en tien kilometer. Door weer en wind, ook met regen. Al twintig jaar lang en het hele jaar door. Ik zie de jaargetijden langskomen. Passeer het territorium van veel vogels. Ganzen en uilen, die kleintjes krijgen. Ik ga eigenlijk bij hen langs, zo ervaar ik dat. Een fanaticus ben ik niet, het is gewoon bedoeld om de conditie op peil te houden. Ik ben gezegend dat ik dat nog kan. Veel vrienden van mijn leeftijd hebben alu minium in hun heupen en knieën. Zwemmen doe ik trouwens ook graag.’ slapen ‘Daar ben ik gezegend mee. Ik slaap zo’n zeven tot acht uur, ben een ochtend- én een avondmens. Overdag doe ik geen dutje, dat komt nog wel. Rond twaalf uur lig ik in bed. Toen ik artistiek leider van De Appel was, bedacht ik de meeste dingen ’s nachts. Dan heb je die wonderbaarlijke sfeer van stilte, alsof je alleen op de wereld bent. Als ik niet kan slapen ga ik eruit om een paar uur te lezen, schilderen of tekst te leren. Zo levert slapeloosheid tenminste wat op. De gemiste slaap haal ik later weer in.’ ON TS pannen ‘Schilderen is een serieuze hobby, af en toe heb ik een tentoonstelling. Ik maak vrij werk, met inkt en krijt, en klassieke miniaturen in olieverf. Toen ik regisseerde waren mijn schilderijen een inspiratiebron voor scènes. Ik liet ze ook aan de acteurs en het publiek liet zien. Werk is ook ontspanning. Ik heb van mijn 22ste tot mijn 65ste op het toneel gestaan. Daarnaast geregisseerd en artistiek leider geweest, dan komt er naast crea tiviteit ook beleid en planning bij. Bij De Appel maakte ik voorstellingen van wel twaalf uur, daar was ik zoveel mogelijk bij aanwezig. Voor film doe je per dag slechts twee scènes, daarom heb ik nu specifiek voor film en tv gekozen. In Carré drie stappen naar links om de aandacht te trekken: dat doe je in film alleen met je ogen. Maar de techniek is hetzelfde.’ sch ermti J D ‘Ik kom uit de tijd van de ganzenveer. Ik heb er niks mee dat ze via media je privéleven binnendringen om je aan te zetten tot kopen. Dat je een soort van verslaafd gemaakt wordt om de ditjes en datjes van honderden mensen 24 uur per dag te volgen. Ik heb een smartphone maar zou net zo goed een telefoon uit de jaren zestig kunnen hebben.’ AUS GREIDANUS SR. (72) IS acteur WAS artistiek leider bij De Appel en regisseur TE ZIEN in Fijn weekend, nu in de bioscoop, Judas II op Videoland HEEFT vier kinderen: Aus (47), Pauline en Tessa (46) en Kay (31) WOONT met zijn vrouw in Holysloot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 127