H <1. w i 7 L SP*": i Ml 7 De derde zaterdag van het jaar is traditiegetrouw Nationale Tulpendag L I1? I 11 1 I M V Nationale Tulpendag wordt vandaag gevierd op het Museumplein in Amsterdam. De schilder Johannes Vermeer heeft dit jaar een centrale rol bij dit feestje. .«s Al V 1 B- B' I 1 Het duurt zesjaar voordat de eerste bloem zichtbaar is Wit met roze Je verwacht dat de bloem blauw met geel is, de overheersende kleuren van het schilderij. Maar het is wit met roze geworden, verwijzend naar de kleur van de parel. Volgens voorzitter Smit is het idee ontstaan door de noodgedwongen verhuizing van de viering. Negen keer vond Nationale Tulpendag plaats op de Dam, maar die plek vond de gemeente niet meer Gratis plukken In de pluktuin mag iedereen gratis twee bossen plukken. De Dutch Pearl zit daar nog niet bij. De ko mende jaren wordt die eerst ver meerderd. De fonkelnieuwe tulp zal pas vanaf 2027 in de handel zijn. ES passend. Daarom is het dit jaar op het Museumplein, achter het Rijksmuseum. Daar zijn vanaf 10 fe bruari ten minste 28 schilderijen van Johannes Vermeer te zien, de groot ste tentoonstelling van het werk van de zeventien- de-eeuwse meester ooit. Vermeers Meisje met de parel inspireert tot de naam van de speciale tulp; de bij behorende pluktuin met ruim 200.000 tulpen krijgt de stijl van het schilderij Dame en dienstbode. Op het Museumplein is ook een schaatsbaan. Olympisch schaatskampioen Irene Schouten - tevens dochter van een tulpenkweker - zal het festijn daarom openen. „Schaatsen, tulpen, Vermeer; allemaal typisch Neder lands.” Volgens Smit is het ontwik kelen van een tulp een lang durig proces. „Eerst moeten planten worden gekruist. Het stuifmeel van de een moet op de stamper van de ander te rechtkomen. Daaruit komen zo’n tweeduizend zaadjes, die geplant worden. Het duurt in totaal zes jaar voordat de eerste bloem zichtbaar is. Vervolgens wordt een schifting gemaakt. Met geluk houd je één goede plant over. De Dutch Pearl stak met kop en schouders boven de rest uit.” De Nationale Tulpen dag markeert de start van het seizoen dat offi cieel tot Moederdag duurt. Ondanks de wis selende energieprijzen gaat het goed met de tulp. „Hij groeit relatief snel”, zegt Smit. „In drie weken is-ie uit de bol. Daar doet een chrysant drie maanden over. Ook kunnen er veel stelen op een vierkante meter staan.” Toch kunnen de telers niet om een prijsverhoging heen. Waar winkelke tens vorig jaar een kleine 2 euro per bosje betaalden, zal dat nu minimaal 2,50 euro zijn. Daarmee is de tulp nog steeds een van de goedkoopste bloe men die te verkrijgen zijn, aldus Smit. In Nederland worden rond de 2 miljard stuks geteeld. 80 procent daarvan gaat naar het buitenland, vooral naar Duitsland. „Daar zijn ze gek op tulpen”, zegt hij. Li 5 raat met Arjan Smit over tulpen en je hoort de passie in zijn stem. Alsof het zijn kinderen zijn; jL[oe rottig het weer ook is, met een bossie tulpen haal je vrolijkheid in huis.” De teler uit West-Friesland is voorzitter van de Nederlandse tul- penkwekers. Samen met zijn circa vierhonderd collega’s viert hij van daag de tulp. Een perfecte tulp is volgens Smit een stevige plant waar het blad strak omheen zit. „Die niet te kort of te lang is, waar alles in verhouding is en de bloem goed tot zijn recht komt.” De nieuwe Tulipa ‘Dutch Pearl’ heeft het volgens hem allemaal. 4 t - A ’J Meesterwerk Johannes Vermeer levert naam van nieuwe tulp - Arjan Smit, voorzitter Nederlandse tul pen kwekers De ‘Dutch Pearl’ verwijst naar het Meisje met de parel. FOTOTPN Nicole Roelands Amsterdam te Schaatsen, tulpen, Vermeer: de Nationale Tulpendag op het Museumplein in Amsterdam wordt dit jaar een typisch Hollands feestje, fotoanp 1 GO ZATERDAG 21 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11