I M ’Dit boek zegt |e mag eigenzinnig zijn, je hoeft geen groepsdier te zijn om erbij te horen’ J AfEZZA 37 VI centra en in boekhandels wordt er op 25 janu ari, als aftrap van die voorleesdagen, uit haar boek voorgelezen. Het is haar negende prentenboek. Haar eerste, Olie wist zeker dat hij geen bril nodig had, verscheen in 2012. Ze is wat je noemt een laatbloeier als het op schrijven aankomt, werkte eerst jaren bij verschillende uitgeve rijen. Ze vertaalde, redigeerde, deed de publi citeit - en oké, ze schreef ook wel, maar dan voor kranten, Het Parool, Trouw, Kidsweek, en tijdschriften als Vrij Nederland, veel over (kinder)boeken. ‘Ik vond het moeilijk om ineens in dat wereldje waar ik al heel lang in werkte, naar voren te stappen en te zeggen: joehoe, hier ben ik, nu heb ik zelf iets gemaakt.’ Maar ze deed het. En het bracht haar veel: goede verkoopcijfers, vertalingen, contracten voor nog meer prenten boeken, en met die boeken won ze twee Zilveren Griffels en Vlag Wimpels. Maar wat ze er vooral aan heeft te danken: vrijheid. ‘Ik heb voor mezelf de perfecte situatie gecreëerd met mijn schrijfwerk. Ik woon nu in Zuid-Afrika met mijn twee katten, in een groot vrijstaand huis - met drie badkamers, het is echt idioot. Ik zit op een heuvel, kijk uit over de oceaan, zie soms walvissen en dolfijnen voorbij komen, en pinguïns op het strand. Ik werk één keer per week in de pinguïn- opvang, dat is heerlijk lijfelijk werk, op je knieën hokken schoonschrobben, kuikens van de grond tillen - uit je hoofd komen, dat is goed voor mij, met al dat geschrijf achter mijn laptop.’ Drie kwartier rijden en ze is in Kaapstad vanuit haar dorp Simon’s Town. ‘Het is zo rustig - ik houd van rust, dat heb ik nodig om te schrijven.’ Ze leerde het land kennen toen ze er doorheen reisde, waar Wij waren hier eerst uit ontstond, een kinderboek over wilde Afrikaanse dieren en de botsing tussen die dieren en de mens. Vorig jaar emigreerde ze, ze was Amsterdam ontgroeid, het werd haar te druk en lawaaiig. Dus: wegwezen. En nu dus: schrijven vanuit de mooiste - haar mooiste, althans - plek op aarde. ‘Ik had nooit kunnen bedenken dat mijn leven zo zou lopen, met boeken maken, contact onderhouden met illustratoren - de leukste mensen op aarde, vind ik, heel bescheiden, maar zo vindingrijk en creatief.’ En blij toe natuurlijk dat ze er toch, zij het rijkelijk laat, aan begonnen is, aan dat geschrijf. ‘Als ik nu terugdenk aan dat gevoel van toen, over die grote schrijvers, denk ik vooral: jammer dat ik zo veel tijd heb verspild aan het niet durven.’ Ik i AsAd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 117