‘Mensen denken vaak: in een kinderboek staat weinig tekst, dat heb je zó geschreven’ [schrijver SPREEKT 36 VI Maxim ilia an Modderman geeft een feestje van JOUKJE AKVELD (48) is uitgeroepen tot Prentenboek van het jaar 2023. Op 25 januari wordt erop scholen, in biblio theken en boekhandels uit voorgelezen tijdens de 20ste editie van De Nationale Voorleesdagen. Jammer dat ik zoveel tijd heb verspild aan niet durven.’ aar heb ik niets aan toe te voegen, dacht Joukje Akveld toen ze tijdens haar studie Nederlands met ‘al die grootheden’ werd geconfronteerd. Denk Mulisch, denk Reve, denk Hermans, denk Wolkers. ‘Hoe meer ik las, hoe meer ik over die grote namen leerde, hoe meer schroom ik voelde zelf te gaan schrijven.’ Tijdens haar studie werkte ze in de Utrechtse Kinderboekwinkel. ‘Ik ben eigenlijk nooit gestopt met het lezen van prentenboeken. Het is een wereld waarin ik graag vertoef.’ Omdat er fantasie voor nodig is, maar ook omdat er humor in kinderboeken zit, op een vernuftige manier, terwijl de taal heel wezenlijk is, en niet heel veel woorden of lange, ingewikkelde zinnen bevat. ‘Mensen denken vaak: in een kinderboek staat weinig tekst, dat heb je zó geschreven. Maar er gaat veel denktijd overheen.’ Het begint vaak met één zinnetje, in dit geval is dat: ‘Maximiliaan Modderman geeft een feestje voor beestjes.’ Het verhaal gaat over een roodharig jongetje met een brilletje en een matrozenkiel dat er een puinhoop van maakt in zijn eentje. Akveld schreef Maximiliaan Modderman geeft een feestje in een paar weken in haar tuinhuis in Amsterdam, Jan Jutte maakte de illustraties. Het is, zo zegt Akveld, een indirecte ode aan Annie M.G. Schmidt. ‘Zij gaf haar hoofdpersonen altijd oer-Hollandse namen, die klinken als een klok, heerlijk allitereren. En dit boek heeft een beetje dezelfde boodschap aan kinderen: je mag eigenzinnig zijn. Je hoeft niet mee te doen met wat iedereen doet, je hoeft geen groeps- dier te zijn om erbij te horen.’ Vorig jaar, terwijl Akveld met een vriendin bij een wijnproeverij was, werd ze gebeld door haar uitgever. ‘Joukje, ik mag het je eindelijk zeggen, je boek is het Prentenboek van het Jaar voor de Nationale Voorleesdagen 2023’. Akveld lacht: ‘Ja, toen is er wel een extra fles opengetrokken.’ Het betekent ook extra aandacht en extra gedrukte boeken, want op scholen, in bibliotheken, op kinderopvang- 2 Uj z- De NATIONALE VOORLEESDAGEN vinden plaats van 25 januari t/m 4 februari. Van Maximiliaan Modderman geeft een feestje, met illustraties van Jan Jutte, verschijnt een speciale mini-editie €5,75 1 g F— a i— UJ U_ X a i LU (Z) Joukje Akveld Jutte maximiliaah MCDDERMAH e^n,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 116