I u r 5 4 AffiZZA VI pensioenadviseur hebben die hen op die voordelen kan wijzen. Ook groeien grotere pensioenvermogens nu eenmaal harder dan kleinere pensioenvermogens omdat het om meer geld gaat. Daarmee wordt de ongelijkheid tussen hogere en lagere inkomens nóg groter, schrijft hij. ‘En mensen met hoge inkomens worden gemiddeld genomen jaren ouder dan mensen met lage inkomens, wat betekent dat zij veel langer kunnen genieten van hun pensioenuitkering.’ Wat daar nog bij komt, is dat door de fiscale subsidie van pensioen en het eigen huis ouderen te lang in een grote eigen woning blijven wonen. Dat belemmert de doorstroming op de woningmarkt. ‘Nee, dat doe ik ook niet. Maar de manier waarop we naar pensioen kijken komt voort uit de tijd dat we onze oude dag nog echt vreesden. Maar het lijkt nog steeds alsof we die oude dag nog belangrijker vinden dan het geven van een goede start aan de jeugd.’ De uitleg: bezit, of dat nu wel of niet is doorgegeven door ouders, creëert een enorme ongelijkheid in levens kansen. Geef iedereen een ton en het verbetert de positie van iedere jonge Nederlander. ‘Het zorgt er ook voor dat niemand meer kan zeggen dat de overheid niets meer voor hem of haar doet.’ Het geld komt wel met een paar voorwaardes, je mag het niet voor alles gebruiken. ‘Wel voor het kopen van een huis, niet voor de aanschaf van een Ferrari.’ ‘Ik meen dit bloedserieus! Je ziet dat sommige families generatie op generatie bezig zijn om elke maand te overleven. Laten we dan iedere jongere een goede start geven. Het kost zo’n 22 miljard, maar dat kunnen we al voor een groot deel betalen door de fiscale voordelen op pensioenen [voorstel 3, red.] af te schaffen. Je moet jongeren dan al wel goed op school onderwijzen hoe geld werkt.’ ‘Dat is populistische chantage. De angst dat een kleine groep mensen iets krijgt waar ze geen recht op hebben, terwijl het om een maatregel gaat die voor veel mensen wel goed is. Maatwerk blijkt vaak te ingewikkeld voor de overheid, dan moet het maar one size fits all’ De uitleg: de verplichte maatschappelijke diensttijd moet ervoor zorgen dat Nederlandse jongeren een breder netwerk en ‘sociaal kapitaal’ opbouwen. ‘Olivier en Ahmed samen op een stapelbed,’ zegt Schimmelpen- ninck. Dat zou de kansengelijkheid én de samenleving ten goede moeten komen. ‘Ik denk dat het de enige manier is om mensen nog uit hun eigen bubbel te krijgen en met elkaar in contact te brengen. Veel haat tegen de ander ontstaat doordat mensen elkaar niet ontmoeten.’ ‘Haha, ach, dan kan ook de boomer iets uit dit boekje halen waar hij zich goed bij voelt. Het gaat om de klas sieke pubervraag: wat heb ik er aan dat ik dit moet leren? Nou, je móét gewoon geschiedenis leren, omdat het belangrijk is. Ook al vind je het niet leuk.’ Je werd deze maand door de JOVD, de jongerenafdeling van de WD, uitgeroepen tot Liberaal van het Jaar. Wie je voorstellen leest, denkt eerder aan deSP’ervan het jaar. ‘De SP? Het probleem is dat mensen, ook VVD’ers, niet meer weten wat liberalisme is. Echte liberalen vinden kansengelijkheid het allerbelangrijkst, maar die waarde is verkwanseld.’ ‘Nee, dat ga ik niet doen. De politiek in gaan, levert veel gezeik op en daar heb ik geen zin in. Wat ik nu doe is te leuk.’ Verplichte maatschappelijke diensttijd Je kunt het mensen moeilijk kwalijk nemen dat ze langer leven toch? Dit voorstel is, in verschillende versies, al vaker gedaan, maar vooral weggelachen. Hoe serieus ben je? Geef iedere 25-jarige 100.000 euro (mits hij aan voorstel 5 voldoet) Kritiek op dit voorstel zal zijn: die ton gaat dan ook naar jongeren die het helemaal niet nodig hebben. Je schrijft ook: ‘De eigen verantwoordelijkheid lijkt nauwelijks te bestaan; de Nederlandse jeugd smeekt bijna om gedisciplineerd te worden’. Ik hoor die tieners al zeggen: oké, boomer! Je schrijft columns, een boek, zit in talkshows, doet voor stellen over hoe het beter moet in dit land. Moetje dan niet gewoon de politiek in, in plaats van te roepen vanaf de zijlijn? -> Sonderen debrug verschijnt op 24 januari bij De Corres pondent €15. Daarna volgt een theatertournee waarbij Schimmelpenninck in discussie gaat over zijn voorstellen. Om een ton te krijgen, moet iedere 18- of 19-jarige tien maanden ‘dienen’ in het leger, de zorg of een maatschappelijke organisatie. Een ton voor iedereen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 111