1 2 3 aan de houding van het rijkere deel van Nederland. De haves die het het (heel) goed hebben en niet zien dat het misgaat. ‘Als het zo doorgaat, komen de kansarmen, de havenots, hun deel gewoon halen. En het lijkt me dat niemand belang heeft bij een burgeroorlog.’ Is het daarmee ook een boek uit eigenbelang, zoals criti casters zeggen? Wil hij, met een eigen vermogen van zeker twee miljoen, simpelweg de belangen van het gefortuneerde deel van de samenleving beschermen? ‘Ik pretendeer niet de stem van de armen te zijn. Mijn betrokkenheid bij onge lijkheid is meer pragmatisch dan emotioneel van aard. Ik denk simpelweg dat de huidige ongelijkheid leidt tot grote maatschappelijke onrust. Bij die onrust hebben de mensen aan de goede kant van de kloof het meeste te verliezen.’ Maar, zegt hij, de maatregelen die hij voorstelt treffen hemzelf óók. ‘Het heffen van meer belasting op vermogen en op erfenissen zal gevolgen voor mij hebben.’ Lachend: ‘Ik ben wel te oud voor de verplichte diensttijd...’ Dit is wat hij voorstelt om Nederland ge lijker te krijgen: De uitleg: er is in ons land een te groot verschil tussen de belasting op werk en de belasting op geld dat je komt aanwaaien. Het gevolg is dat mensen met vermogen steeds meer vermogen krijgen, terwijl aan de andere kant werken minder loont. De staat probeert die ongelijkheid te vermin deren door talloze toeslagen (voor zorg en huur, bijvoorbeeld) toe te kennen. Als alle erfenissen en winsten uit vermogen net zo worden belast als werk, kan de belasting voor lagere inkomens omlaag (en kunnen de toeslagen uiteindelijk verdwijnen). Of, zoals Sander Schimmelpenninck becijfert: ‘De sterkste schouders dragen in Nederland helemaal niet de zwaarste lasten. Het belastingsysteem is oneerlijk en moet simpeler.’ ‘Toch wel. Want het gaat niet om die 20.000 euro die oma nalaat. Er wordt ieder jaar 20 miljard euro aan erfenissen doorgegeven in Nederland. Maar de helft van de Nederlan ders krijgt helemaal geen erfenis en het grootste deel van die andere helft maar een klein bedrag. Enkele tienduizenden mensen krijgen veel of heel veel. Die groep moet zwaarder belast worden. Je moet blij zijn dat je sowieso iets krijgt, want je hebt er niet zelf voor gewerkt.’ De uitleg: die maatregelen zorgen, volgens Schimmel- pennick, voor een eerlijker vermogensverdeling. Mensen met grotere pensioenen hebben meer fiscale voordelen, het zijn sowieso de hogere inkomens die een De uitleg: kinderen met gelijke intelligentie maar met ouders van verschillende achtergronden krijgen ongelijke schooladviezen, waardoor kinderen uit lagere sociale klassen vaak minder kansen krijgen zich te ontwikkelen. Door een middenschool, een brugklas van drie jaar waarin iedereen hetzelfde onderwijs krijgt, moet dat verschil kleiner worden. ‘Er is een groot onderbenut potentieel. Vijftig procent van de vmbo’ers zou meer kunnen. Ze komen soms op het vmbo terecht op basis van hun sociale klasse, in plaats van op basis van hun intelligentie. Zo komen kinderen nu soms al op elfjarige leeftijd in het bakje ‘laagopgeleid’ terecht, terwijl ze belang hebben bij meer stimulatie en een hogere lat.’ Je legt de focus op het krijgen van een zo hoog mogelijke opleiding, maar we hebben nu toch juist een grote behoefte aan praktisch geschoolde mbo’ers? ‘Een middenschool kan twee kanten uit werken, hè. Je kunt ook denken: mijn ouders willen dat ik de havo doe, maar ik wil timmerman worden. En op je veertiende ga je sneller tegen je ouders in dan op je elfde.’ ‘Zulke scholen leiden tot een scheiding in de samenleving. Ouders sturen hun kinderen het liefst naar een school met kinderen uit een gelijk milieu. Daarnaast is die ‘vrijheid van onderwijs’ een misleidende term. Het gaat eigenlijk om religieuze of politieke indoctrinatie van jonge kinderen door hun ouders. Het zou moeten gaan om de vrijheid van het kind zelf.’ V Hervorm het onderwijs Stel een middenschool in en stel het schooladvies uit Hef meer belasting op vermogen en erfenissen Belast pensioen eerlijk 30 VI Een hogere belasting op erfenissen, daar maak je je niet populair mee. Belast winst uit vermogen en erfenissen net zo zwaar als inkomen uit werk. En kleed daarna het toeslagenstelsel uit. Schaf alle fiscale subsidies van pensioenen af. Laat belasting betalen over de pensioeninleg en over het rendement op het pensioenvermogen. Je stelt ook voor om het bijzonder onderwijs, op basis van religie of overtuiging, te schrappen. Waarom?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 110