Einde krediet in zicht voor overheid VS Doorstarts voor Advocaat voetballer Rai Vloet: Nederlands laatste grote pillenfabriek M Wegblijven zou lafhartig zijn Amerikanen voor 31.881.000.000.000 dollar in het rood B r 1 10 W3 ■Tb- 110 09» 00a c het OM niets of Vloet De Amerikaanse overheid heeft het schulden plafond bereikt. Zonder nieuw akkoord tussen Republikeinen en Democraten dreigt later dit jaar een wereldwijde financiële crisis. hoogd, kan de grootste economie van de wereld haar schulden niet afbetalen. Dat kan leiden tot pro blemen in de financiële sector en sijpelt mogelijk door in de bredere economie. Daarnaast krijgen fede rale ambtenaren geen loon meer en ontstaan er problemen met hun pensioenen en ziekteverzekerin gen. Een recessie ligt op de loer. Vloet speelt momenteel bij FC Ural Yekaterinburg in Rusland en voet balde daarvoor in Kazachstan. Daarvoor speelde hij voor onder meer voor PSV, NAC en Heracles. Bij die laatste club was hij in dienst toen het ongeluk gebeurde. Onder druk van supporters die absoluut Volgens Karine Jean-Pierre, woord voerder van president Biden, is het ophogen van het schuldenplafond Als beide partijen de komende maanden geen compromis berei ken en de limiet op 31.881 biljoen dollar blijft staan, zal de Ameri kaanse overheid later dit jaar haar huidige schulden dus niet kunnen aflossen. ven. Maar zijn advocaat zegt dat daar geen sprake van is. „Dat zou door heel veel mensen niet begre- Promes Vloet speelt in Rusland, net als de van poging tot moord en betrok kenheid bij drugshandel verdachte Quincy Promes. Die staat 3 maart voor de rechter, maar in zijn geval is het nog steeds zeer de vraag of hij komt. Hij wordt dan waarschijnlijk meteen gearresteerd, waarna diens club Spartak Moskou zijn contract kan ontbinden. De curator noemt de overname door Ofichem ‘een dubbeltje op zijn kant’. Ofichem bekijkt de ko mende week welke productie weer op gang kan worden ge bracht. Dat is afhankelijk van on der meer personeel en grondstof fen. „Het bedrijf is behoorlijk tot stilstand gekomen. Er zijn al me dewerkers die een andere baan hebben geaccepteerd. Er moet nog flink aan worden getrokken”, zegt woordvoerder Onno Houtschild. Het is de bedoeling dat alle medi cijnen waar klanten om vragen weer gemaakt kunnen worden. korte termijn lukt, gezien de ex treem gepolariseerde verhoudin gen tussen Republikeinen en De- medicijntekorten niet uitsluiten. InnoGenerics is de laatste grote fabriek voor generieke genees middelen in pilvorm, die als goed koper alternatief gelden voor merkmedicijnen. Het gaat onder andere om medicijnen tegen epi lepsie, diabetes, jicht, depressie en hart- en vaatziekten. Ofichem zegt niet alle productielijnen di rect te kunnen voortzetten, waar door het nog onduidelijk is welke medicijnen InnoGenerics blijft produceren. Uit eigen land De topman van Ofichem noemt het belangrijk dat Europa zelf me dicijnen blijft maken. Minister Ernst Kuipers zegt blij te zijn dat de fabriek behouden blijft. Het ministerie van VWS ondersteunt de overname met een bijdrage van in totaal 550.000 euro. „Daar hoefde ik niet langer over na te denken”, aldus Kuipers. „Op deze manier kunnen veel generieke ge neesmiddelen in eigen land wor den gemaakt.” Tot 2020 was InnoGenerics in handen van het Indiase Auro bindo Pharma, dat veel productie naar China en India verplaatste. Daarna werd InnoGenerics met hulp van de overheid opengehou den. Apothekers deelden hun zor gen over de sluiting van de fa briek. Vorig jaar kende het hoog ste aantal medicijntekorten ooit. Medicijntekort InnoGenerics ging failliet na lange tijd op een fractie van zijn volle capaciteit te hebben ge draaid. Het wegvallen van de fa briek zou Nederland afhankelijker maken van het buitenland. Minis ter Ernst Kuipers (Volksgezond heid) kon vlak na het faillissement niet blij waren met een invalbeurt Hot intGFGSSGGFt kort na het nieuws, moest hij ver trekken bij de club uit Almelo. Een video waarin hij spijt betuigde kon GVGIltUGlG CGlStraf na het opschorten van doorlopende investeringen, zodat de laatste re serves van de Amerikaanse schat kist onberoerd kunnen blijven. De staatsschuld van de VS groeide de laatste decennia enorm. Het afgelopen jaar werd geken merkt door een sterke economische groei, hoge inflatie en een begro tingstekort van meer dan 4 procent van het bbp (bruto binnenlands product). Deze factoren dragen bij aan de flink hogere staatsschuld. Hierdoor is de schuldlimiet van 31 biljoen dollar die dertien maanden geleden inging, nu al overschreden. De overheid in de VS kampt al jaren met begrotingstekorten en is ge noodzaakt geld te lenen op de fi nanciële markten. De hoeveelheid schuld is echter wettelijk vastge legd. Op dit moment mag er maxi maal 31,881 biljoen dollar aan schuld uitstaan. Omgerekend is dat 29.553.368.190.000 euro. Dat zoge heten schuldenplafond is, zo meldde minister Janet Yellen van Financiën, afgelopen donderdag bereikt. Als het plafond niet wordt ver- Laatste reserves Tot begin juni kan het ministerie van Financiën dat scenario wellicht nog afwenden, schrijft Yellen in een brief aan de leiders van beide partijen in het Huis van Afgevaar digden. Maar dan zijn er volgens haar wel maatregelen nodig zoals Einde carrière Mocht het tot een celstraf komen, dan kan dat de carrière van Vloet overhoop halen of het einde daar van betekenen. Er is geen kans dat het Openbaar Ministerie (dat de straf uitvoert, red.) zou toestaan dat Vloet die eventuele celstraf pas na zijn loopbaan uitzit, weet advocaat Thomas welhaast zeker. „Dat inte resseert het Openbaar Ministerie niets.” Maar dat is voor Vloet geen reden om dan maar niet te komen, zegt Thomas. De 27-jarige middenvelder zou vlak voor de crash met ruim 200 ki lometer per uur over de snelweg hebben gereden. De gemeten hoe veelheid alcohol in het lichaam van de profvoetballer bedroeg 1,18 pro mille. Omdat Vloet zelf het idee had dat hij veel minder hard reed dan 200 kilometer, heeft de verde diging daar nog wat extra onder- zoekswensen. Uitweg vinden Het is aan de de politiek om een uit weg te vinden. Vraag is of dat op eenvoudigweg een ‘basistaak van het Congres’. „Daarover horen we geen onderhandelingen te voeren.” Tijdens de Trump-jaren bleek mocraten. De nieuwe Republi- het verhogen van het schulden- keinse meerderheid in het Huis van plafond en de overheidsuitgaven Afgevaardigden wil het plafond al- geen probleem voor de Republikei nen optrekken in ruil voor drasti- nen. Nu er een Democraat in het sche besparingen in toekomstige Witte Huis zit, stuurt de uiterst overheidsuitgaven. Dat laatste ligt rechtse vleugel van de Republi- gevoelig bij de Democraten en zij keinse Partij aan op een nieuwe, zullen daar niet zomaar hun fiat aan bikkelharde strijd om de begroting, geven. met een onzekere afloop. lijke afloop. Voor roekeloos rijge drag met dodelijke afloop is een cel straf van enkele jaren mogelijk. Dodelijke afloop Vloet veroorzaakte in november 2021 op de A4 bij Hoofddorp een ongeluk. Hij reed met zijn Golf GTI achterop een auto waarin de 4-ja- rige Gio, zijn ouders en twee an dere kinderen zaten. Gio bezweek pen worden en lafhartig zijn. Mijn later in het ziekenhuis aan zijn ver- informatie is dat-ie gewoon komt”, wondingen. In theorie kan Vloet wegblijven Drank op bij zijn rechtszaak en het uitzitten Vloet wordt verdacht van roekeloos van een eventuele celstraf ontlopen rijden met drank op en het veroor- of uitstellen door in Rusland te blij- zaken van een ongeval met dode- ©EIRbW ©VA 5 A.- De failliete medicijnfabriek InnoGenerics in Leiden maakt twee dagen nadat de productie werd stilgelegd een doorstart, meldt de curator. Ofichem Groep, een leverancier van grondstoffen voor medicijnen uit Ter Apel, neemt het bedrijf in afgeslankte vorm over. Voor de rechtszaak waarin hij zich moet verantwoorden voor het doodrijden van een 4-jarig jongetje, komt de in Rusland voetballende Rai Vloet naar Nederland. Dat zegt zijn advo caat Erik Thomas. „Het zou laf hartig zijn om weg te blijven.” De zaak dient op 20 maart in de rechtbank bij Schiphol. Dit bill board in Washington vestigt de aandacht op de ongekend hoge schul denlast van de VS. FOTOAFP Sanne Schelfaut Rotterdam Victor Schildkamp Schiphol ANP Leiden dat niet voorkomen zijn |oopbaan uitzit - Erik Thomas, advocaat n» 'RL./I Rai Vloet voetbalt nu in Rus land. FOTO PRO SHOTS ZATERDAG 21 JANUARI 2023 GO pgpf.org 5ANDWICMSS' PETER G. PETERSON FOUNDATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10