MEZZA21 VI In Vlaanderen trekken de mensen zich weinig aan van regeltjes en dat bevalt zangeres ROOS REBERGEN (34) wel. Ze woont er al tien jaar, maar haar nieuwe ROOSBEEF-album noemde ze evengoed Zomer in Nederland. ‘Ik word nog altijd beschouwd als ‘dat rare meisje’.’ e herinneringen, geuren en beelden uit haar jeugd, die zich afspeelde op een oude boerderij in Duiven, zijn nog ontzettend levendig, zegt zangeres Roos Rebergen. ‘Wat je als kind meemaakte blijft veel beter hangen dan wat er later in je leven gebeurt. Ik denk er nog vaak aan. Het was zo’n mooie tijd.’ Rebergen, al sinds haar tienerjaren frontvrouw van de band Roosbeef, had onder de rook van Arnhem niet bepaald een standaard jeugd. Vader Johan was jarenlang pro grammeur op Lowlands, kleine Roos was daar en op andere festivals kind aan huis. Haar ouders maakten van de boerderij een creatieve broed plaats. Een hippieachtige omgeving waar veel kon en mocht. Eens per jaar werd op het terrein het festival Koeio- neur gehouden, waarvoor artiesten uit binnen- en buitenland naar Duiven kwamen. Het was een omgeving waar Roos alles had wat haar jonge hart begeerde: ruimte, dieren, vrienden, muziek. Ze kon er zelfverzekerd en grappig zijn, haar creatieve kant ontwikkelen. Als basisschoolkind wist ze al dat ze artiest wilde worden. Gevoelens die ze al pratend niet onder woorden kon brengen, stopte ze van jongs af aan in liedjes. Al op haar twaalfde maakte ze als zangeres haar podiumdebuut, vanzelfsprekend op Koeioneur. Zo groeide ze in die bijzondere maar veilige omgeving uit tot het meisje waar muziekminnend Nederland in 2005 als een blok voor viel: naïef, ontwapenend, met een lieve, breekbare stem, knalrood geverfd haar en totaal originele lied teksten. Toen de oude boerderij in 2008 tot groot verdriet van de familie Rebergen moest wijken voor woning bouw, verwoordde de dochter des huizes haar droefenis in het nummer De boerderij. {De boerderij krijgt een spuitje /zonder verdoving. Sinds de plek waar ze opgroeide tegen de grond ging is er veel veranderd, hoe kan het ook anders in bijna vijftien jaar. Ze woont alweer zo’n tien jaar in Ant werpen; voor het werk van haar man Paul, kwantumfysicus, verbleven ze twee jaar in de Amerikaanse staat Kentucky. Daar kregen ze een dochter, Jackie, nu vijf en inmiddels is er een tweede, Jo, van bijna een halfjaar. Vlaanderen voelt na al die jaren als thuis, zegt ze. ‘Mensen trekken zich vaak weinig aan van de regeltjes. Dat vind ik heel leuk. Elk huis ziet er daarom anders uit. En ze zijn nog betaalbaar. We hebben een grote tuin voor de kinderen, en een ruimte waar ik muziek kan maken.’ Toch heet het nieuwe album van Roos beef Zomer in Nederland. Het geeft de titel van haar nieuwe album een extra lading. ‘Zomer in Nederland, daar kun je allerlei kanten mee uit. Aan de ene kant klinkt het vrolijk, zonnig, als in: lekker naar het strand. Maar het kan ook een benauwend gevoel oproepen, iets mistroostigs.’ Rebergen geeft op het nieuwe album haar ziel bloot, verpakt in soms raadsel achtige teksten. In Vergeten Groenten bezingt ze bijvoorbeeld het moeder schap. De tekst verraadt een worsteling. TEKST CHRIS VAN MERSBERGEN FOTO’S SHODY CAREMAN nog steeds lastig ‘Op het schoolplein vind ik het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 101