u s I r 7 I 9 Raad van toezicht wil einde aan toplessverbod op Facebook en Instagram 9 w - fw c j'ïv IB Waarom kan het wel in een blaadje, maar niet op sociale media? Afbeeldingen van topless vrouwen zijn al jaren taboe op Facebook en Instagram, terwijl tepels van mannen wel mochten worden getoond. Aan deze ongelijkheid lijkt na een stevig intern advies een einde te komen. „Het is vooral belangrijk dat er duidelijkheid komt, ook voor de handhavers.” ■pr men, net zoals de tepels van mannen online mogen worden geplaatst. De huidige regels zijn niet inclusief, ge bruikers moeten gelijk worden be handeld, vindt de Oversight Board. Moederbedrijf Meta heeft blote vrouwenborsten altijd streng verboden, omdat een deel van de gebruikers ze aanstootge vend vindt. Zeker in de conserva tievere Verenigde Staten, waar het bedrijf is gevestigd. Zelfs foto’s van borstvoeding ontkomen niet aan het algoritme dat de posts automatisch verwijdert. Al jaren strijden vooral vrouwen tegen deze regels met de hashtag #freethenipple (bevrijd de tepel), maar zonder succes. Ook wereldster- ren als Rihanna en Madonna vingen bot. Instagram dreigde een aantal jaar geleden het account van Rihanna te verwijderen als ze nog één keer een tepel zou plaatsen. En foto’s van Madonna werden van Instagram ver wijderd omdat een deel van haar te pel te zien was. ‘Het is werkelijk niet te geloven dat we nog steeds in een cultuur leven waar een vrouwelijke Is het aan de eigen raad van toezicht ligt, moe ten Facebook en Insta gram vrouwentepels toestaan op hun platfor- werken onafhankelijk. In het huidige advies maken ze korte metten met de tepelregels van het bedrijf. Die zijn verwarrend en niet inclusief. Ook moet veel duidelijker worden wat de regels zijn, zodat mensen niet meer voor verrassingen komen te staan. Gebruikers boven de 18 jaar moeten de mogelijkheid krijgen foto’s en vi deo’s met gevoelige inhoud te filte ren of blurren. De adviezen van de raad van toe zicht zijn niet bindend, maar Meta moet binnen zestig dagen wel met een officiële en goed onderbouwde reactie komen. Grote vraag waar nog geen ant woord op is: waar ligt de grens tussen ‘normaal naakt’ en pornografie? Daarvoor zou Meta in gesprek moe ten met experts en belanghebben den, adviseert de raad. „Belangrijk is dat uitbuiting van vrouwen altijd wordt tegengegaan”, zegt zangeres Romy Monteiro, die zich hier al lan ger sterk voor maakt. Daarvoor zou Pornografie Een hevige discussie naar aanleiding van een foto van een transgender en non-binair koppel leidde tot de door braak. In 2021 en 2022 plaatste een Amerikaans non-binair stel twee fo to’s van hun deels bedekte borsten op Instagram, om geld in te zamelen voor een borstoperatie. De foto’s wer den automatisch verwijderd, omdat het algoritme van het platform ze be stempelde als ‘pornografie’. On terecht, stelt nu de Oversight Board, die adviseert om de foto’s weer on line te plaatsen. In deze raad van toezicht zitten on der meer academici en juristen. Zij worden betaald door Meta, maar Balkje De zangeres protesteerde vorig jaar met een borstenfoto in de Linda te gen deze vorm van ‘preutsheid’. Het taboe werkt momenteel vooral ave rechts, vindt zij. „Mijn vriend is foto graaf en hij plaatst er nu vaak een balkje over. Anders worden ze er ge woon vanaf gegooid. Maar dat maakt het juist spannend en seksueel.” Wettelijk gezien mag er veel op pornografisch gebied, als er maar een leeftijdsgrens is, zegt jurist Mein- dersma. Maar zover wil Meta niet gaan. „Het is vooral belangrijk dat er duidelijkheid komt, ook voor de handhavers.” Ze spreekt nu geblok keerde cliënten die geen contact kunnen krijgen met het platform. „Meestal is de blokkade wegens het plaatsen van een naaktfoto tijdelijk, maar bij de een duurt dat een paar weken en bij de ander een halfjaar.” Ze ziet graag dat Meta meer de tijd neemt om de nieuwe regels te hand haven en uit te leggen aan gebruikers. „Ze moeten uitkijken dat ze niet te veel lijstjes maken van wat wel en niet mag. Want er zijn altijd situaties die niet op een lijstje staan. Beter kunnen ze beschrijven hoe mede werkers de regels moeten toepassen. Dan krijg je vanzelf duidelijkheid: hoe vaker iets voorkomt, hoe duide lijker de regels kunnen worden ge volgd. Dat kost in het begin wat meer menskracht, maar dat kun je al snel in een algoritme gieten.” tepel niet getoond mag worden om dat dat volgens de betreffende in stanties ‘seksuele gevoelens’ zou op roepen. Een tepel die ook een baby voedt!’, reageerde de Amerikaanse zangeres woest op hetzelfde plat form. De regel leidde tot bijzondere situ aties, waarbij een naaktfoto van een vrouw wél werd toegestaan toen de borsten waren afgeplakt met foto’s van mannentepels. Ook als er bij voorbeeld volledig is ingezoomd of als de tepel is geblurd, laat In stagram de foto staan. Erg onlo gisch, vindt socialemediajurist Charlotte Meindersma, die blij is dat ook wordt geadviseerd om de regels te verduidelijken. het bedrijf specifiek zoeken op bor sten of pornografische beelden on mogelijk moeten maken, vindt ze. „Maar het is heel moeilijk om te be palen wat er dan wel of niet op de fo to’s mag staan. Als mijn partner sexy beelden wil plaatsen, moet dat ook kunnen. Waarom kan dat wel in een blaadje, maar niet op sociale media?” 1 J WA A - Romy Monteiro, zangeres Dit stond Instagram wél toe: borsten met opgeplakt beeld van mannentepels, fotoellathorne Tom van der Meer Rotterdam Alle tepels zijn toegestaan GO DONDERDAG 19 JANUARI 2023 #Freethenipple-protest in Berlijn: ‘Borsten hebben geen geslacht.’ fotochristophegateau/dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9