0) .7/- 9 mi VIER REDENEN RAYMOND VAN HET GROENEWOUD CONCERT Dat klonk ongeveer Spreek in België de naam uit van Raymond van het Groenewoud en je hoort alleen maar loftuitingen. De onverslijtbare volksheld, 72 jaar inmiddels, noemt zichzelf naast zanger ook tekstdichter, filosoof en clown. Zaterdagavond komt hij naar het Ledeltheater in Oostburg. Scholtes en Janssens 5 1947 naar Brussel om aan de dienstplicht te ontkomen. Een jonge Raymond debuteerde in het begin van de jaren 70 als gitarist bij Johan Verminnen. In 1972 vormde hij de groep Louisette met Erik Van Neygen, Johnny Dierick en Eddy Verdonck. Een jaar later verscheen zijn debuutalbum Je moest eens weten hoe gelukkig ik was. Al snel volgde er meer nieuw materiaal, zijn tweede album Ik doe niet mee (1975) bevatte onder meer het poëtische lied Gelukkig zijn. In 1977 kwam album nummer drie uit, Nooit meer drinken, met daarop het nummer Meisjes. Het is nog steeds een van de populairste Vlaamse rocknummers. In de ja ren 70 bouwde de zanger een ste vige live-reputatie op. Hij stond op het podium van Torhout-Werch- ter in 1978 en 1979 en NEKKA in 1978. In 1980 verhuisde hij naar Brugge en brak ook in Nederland door, met een op treden op Pinkpop. Hij mag dan de 70 inmiddels ge passeerd zijn, aan stoppen denkt hij niet. Sterker nog, tijdens de af gelopen Gentse Feesten gaven Van het Groenewoud en zijn band een concert van bijna acht uur, met 111 nummers. „Als de honger naar het podium verstilt, dan is het gedaan. Muziek maken is het enige wat ik graag doe”, zei hij daarover. Met een oeuvre van circa vijfhonderd liedjes is het voor de zanger niet eenvoudig een best-off samen te stellen voor zijn nieuwste pro gramma Op algemene aanvraag. Het is niet alleen de titel van zijn theatertour, ook van een recent uitgebrachte single. De vloer op De Zeeuwse Komedie brengt, in samenwer king met Theatergroep De Emoes, de impro visatievoorstelling De vloer op. Geïmprovi seerde, geestige, ontroerende en herkenbare scènes die allemaal ontstaan in het moment. De scènes worden afgewisseld met andere improvisatiespellen, bekend van onder an dere De Lama’s en de Grote improvisatieshow. Bovenal zijn het optredens vol humor, ver rassingen en onverwachte wendingen. Vlucht De zanger werd geboren als zoon 4 van Amster damse ouders. Zijn vader Jo sef vluchtte in New Folk Sounds on the road Onder de noemer New Folk Sounds on the road treden zondagmiddag drie verschil lende groepen op. De band A Quadrant trapt af met Americana. Daarna is het de beurt aan ’t Gevolg, zij spelen akoestische arrangementen van traditionele muziek. En dan zijn er ook nog de countryklanken van Cedar Spring, een groep bestaande uit songwriters Maartje Kleijnen en Ron Jans sen. Take Five Een afwisselend nieuwjaarsconcert staat op de planning bij Stichting CASD. Leon Koppelman (panfluit), Peter Koetsveld (klarinet), Annette Jumelet (viool) Jan Pe ter Teeuw (pinao) en Marien Stouten (or gel) vormen samen de formatie Take Five. Zaterdag 21 januari vanaf 20.00 uur treden ze op in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. prachtige klassieke pia nospel op de talenten avond Talents Starz in maart 2022 de B eerste prijs in de wacht. Amber volgt de bachelor- opleiding klassiek piano aan het conservatorium en Carmen zit in de eerste klas van het tweetalig vwo op het Pontes Goese Lyceum. Ze brengen samen een divers pianoconcert. Amber en Carmen Mertens Kapelle Cultureel houdt een avond met twee muzikale talenten. Amber (19) en Carmen (12) Mertens sleepten met hun i)n ouders waren alle- bei Nederlanders, maar zelf is hij in Vlaanderen geboren. Raymond van het Groenewoud heeft desalniettemin ook in Nederland een trouwe fan schare dankzij nummers als Meis jes, Chachacha en Liefde voor mu ziek. Ook het lied met de volgende zinnen is in ons land bekend: f’K Heb zalen doen vollopen, ‘k Heb zalen doen leeglopen. ‘K Heb succes gekend, ‘k Heb ellende gekend. ‘KHeb toejuichingen gehad, bloeme- kes, verzoeknummers. AC/DC, Che- rie, Bakske Vol Met Stro. Ik weetniet waarom, ik weet niet hoe het komt, maar artiesten hebben meestal maar één verzoeknummer. Je veux de l’a- mour.’ Het zijn de eerste zinnen van Je veux de I’amour, voor veel Neder landers de bekendste hit van Van het Groenewoud. De zanger die je zou kunnen omschrijven als ‘tijd loos rockend, ontroerend, frivool, vurig en puur’. In Vlaanderen kan hij niet onopgemerkt over straat, maar een bekendheid worden, is nooit zijn doel geweest. In de documentaire Raymond! (uitge zonden in 2020) zegt hij daarover: „Je hebt muziek maken en je hebt beroemd worden. Muziek maken is geen ambitie, maar iets wat je graag doet. Beroemd worden is een overtreffende trap van je bo terham verdienen. Ik heb in mijn leven gemerkt; als je krampachtig hengelt naar succes, dan komt het zeker niet. Iedereen zou eens voor vijftien minuten beroemd moeten zijn, dan weet iedereen gelijk dat het een ‘scheet in een fles’ is. Het is speciaal om mensen naar je te zien kijken alsof je van een andere planeet bent. Toegiften „Het nummer ontstond op de Gentse Feesten in 2015. Na drie toegiften riep het publiek dat ik nog eens moest terugkeren. Toen restte mij niets anders dan een rif van drie akkoorden in te zetten btv en wat zinnen te prevelen. ‘Hier zijn we weer, weer gggk nog een keer, voor jullie D') noS een keer’ en als refrein V ‘Op algemene aanvraag, algemene aanvraag’. Dat refrein kwam zo spon- K taan, dat ik jaren nadien dacht: daar moet ik iets U meedoen.” GOES IMPROVISATIETHEATER VLISSINGEN NIEUWJAARSCONCERT V VJL1 VVat icpitv ‘Als de honger naar het podium verstilt, dan is het gedaan’ Ballet Het Zwanenmeer Het Zwanenmeer is de klassieker onder de ballet- klassiekers. Ont roerende muziek van Tsjaikovski wordt gecombi neerd met ro mantische dans en een meesle pend verhaal. Zaterdag 21 ja nuari, 20.00 uur in Theater de Mythe in Goes. Sinds 2003 vor men Lestari Scholtes en Gwylim Jans sens een piano- duo. De laatste jaren gaat het crescendo voor het pianopaar, dat al heeft ge- toerd door Zuid-Amerika, Japan en China. Zondag 22 janu ari zijn ze vanaf 11.30 uur te zien in het Fletcher hotel Arion, Bou levard Bankert 266 in Vlissin- gen. Raymond van het Groene woud. FOTO FABRICE DEBATTY Zaterdag 21 januari en vrijdag 27 ja nuari, 20.00 uur in De Muziek Ka zerne aan de Marconiweg 4 in Vlissin- gen. FOLKMUZIEK Zondag 22 januari, 15.00 uur in Thea ter de Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. Hans Puik Oostburg Vrijdag 20 januari, 20.00 uur in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. PIANOCONCERT ■zo: J Zaterdag 21 januari, 20.00 uur in het Ledelthea- ter in Oostburg. GO DONDERDAG 19 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41