Waar bleef de kist met goud van de Geldermalsen? M 5 Zorgen zijn nog niet voorbij Dekker n ■R&i SPOREN IN DE DELTA Desondanks blijven er donkere Administratief boekhoudkundig medewerker(ster) Zeeuwse musea hebben de weg omhoog weer gevonden. De bezoekcijfers zijn nog niet op het niveau van voor de coronapandemie, maar 2022 heeft laten zien dat het herstel is ingezet. van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Ze werd het bekend ste Zeeuwse VOC-retourschip dat in den vreemde verging, dankzij het bergen van de lading in 1984. Sindsdien geldt zij als porselein- schip, terwijl thee de hoofdlading was. In deze tijd ging massaporse- lein in theeschepen mee naar Eu ropa, compact verpakt en meren deels gestouwd in de onderste rui men boven andere ballastgoede- ren, zoals grind en hardhout. Por selein was bijzaak, maar be schermde de thee wel tegen lek- water. In Batavia viel de verdenking niet voor niets op Van Dijk en zijn kompanen. Het goud aan boord was verloren, maar een lade met rijksdaalders uit de kapiteinshut niet. Verdacht! De overlevenden zouden de goudkist wel ergens hebben achtergelaten en verstopt, meenden de autoriteiten. On danks ondervraging kon hiervan niets worden aangetoond, de man nen gingen vrijuit. En terecht, want bij het bergen van de lading door de Brit Mike Hatcher kwam ook het goud tevoorschijn. Het wrak van de Geldermalsen bleek (behalve thee, gebruiksvoorwer pen, textiel en andere zaken) 160.000 objecten in Chinees por selein in blauw en wit te herber gen. De geveilde lading bracht bij veilinghuis Christie’s in Amster dam (1986) ruim 37 miljoen gul den op: bijna 17 miljoen euro. Zeeuwse collecties zoals het Mu- ZEEum in Vlissingen en de Mid delburgse stadhuiscollectie ver wierven vooral spullen van de be- in Dreischor, het Oosterschelde- Afgelopen zomer hebben we pech Betere wereld Tijdens de coronapandemie trok het Bevrijdingsmuseum Zeeland altijd nog rond de 20.000 bezoe kers. Waar de teller dit jaar uit komt, is van minder belang, zegt Traas. „Het allerbelangrijkste voor ons is dat we mensen kunnen ver leiden om ons te bezoeken. Ik ben tevreden als we aan het einde van het jaar uit de kosten zijn. We ho pen elk jaar te mogen groeien, maar voor mij zit de groei niet per se in de getalletjes. Het belangrijk ste voor mij is dat we mensen wat kunnen bijbrengen over onze his torie en dat we met z’n allen wat kunnen bijdragen aan een betere wereld. Dat is ons voornaamste doel.” sing door corona, waarop we niet hadden gerekend. Toen doken we erg omlaag. De afgelopen zomer hebben we pech gehad door het mooie weer, anders hadden we omdat dat tot ernstige schade aan de collectie en het gebouw kan lei den. Een van de musea die hard wor den geraakt, is Museum Veere. Dat kampt met energielasten die zijn trokken verdubbeld. Om die reden is be sloten de locatie Stadhuis in de winterperiode te sluiten. Tot en met maart zijn alleen de Schotse Huizen te bezoeken. Volgens di recteur Veronica Frenks waren e hadden wel een andere ontvangst verwacht, de bootslieden Van Dijk, Urbanus en andere opvarenden van de Geldermalsen. Na een ha chelijke tocht van een week had den ze vanuit de Riouw-archipel in de Zuid-Chinese zee Batavia (Djakarta) bereikt. In plaats van een warm welkom, kregen ze de barse vraag: ‘Waar is de kist met goud?’ De Geldermalsen verging op 3 januari 1752, nadat zij na vertrek uit Kanton op een rif was gelopen. Tachtig opvarenden verdronken, 32 redden zich in twee boten. Ze hadden één tonnetje scheepsbe schuit, een uit het water opgevist varkentje en bijna geen water. De Geldermalsen was in 1746 gebouwd op de Middelburgse werf manning, wapens, vaatwerk en wat beeldjes. Het goud bestond uit 125 baren in twee typen: langwerpige en helmvormige staven, de zoge naamde ‘Nangkin shoes’. Ook nu spreekt dit onderdeel van de la ding tot de verbeelding. Er worden op de internationale markt nog steeds goudbaren te koop aange boden met de aanbeveling dat ze ‘identiek zijn aan die uit de Gel dermalsen’. De Chinese inscrip ties op die baren waren een schrij nende heilwens: ‘Veel Geluk’. Het best bezocht in 2022 was het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk (76.323 bezoekers), gevolgd door het Zeeuws Museum in Mid delburg (55.889), het Polderhuis in Westkapelle (46.284), de Stoom trein Goes-Borsele (38.305) en Terra Maris in Oostkapelle (35.689). Vijf musea deden het vorig jaar zelfs beter dan vóór corona: het Be vrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp, het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, wolken hangen boven veel musea. Museumboerderij Goemanszorg Ze zijn vaak gehuisvest in histori sche panden met hoge energielas ten. Een meerderheid verwacht dat 2023 financieel een lastig jaar wordt. Met energiebesparende maatregelen proberen musea de kosten in de hand te houden. De verwarming kan niet helemaal uit, gehad dOOF het mooie weer, anders hadden we nóg meer bezoekers kunnen Museum in Yerseke en het Trek- kermuseum Nisse. Bij de andere zelfs beide locaties in deze periode musea is het aantal ongeveer gelijk dicht gegaan als het aan de pen- gebleven of gedaald, ningmeester had gelegen. Directeur Stef Traas van het Be vrijdingsmuseum Zeeland is blij verrast met de gestegen bezoekcij fers. In 2019 kwamen er iets meer de vijftig dan 28.000 mensen, waarna twee jaren corona het museum parten er dingsmuseum interessanter is ge worden dan het al was. De oorlog in Oekraïne speelt ook mee in het gestegen bezoek, denkt hij. „Het besef van vrijheid heb je nu nog meer.” En als laatste oorzaak, noemt hij de groei van het toe risme. „De toeristische sector is voor ons héél belangrijk. Zonder toeristen zou het museum niet te exploiteren zijn.” Half miljoen bezoekers Bijna 500.000 mensen bezochten afgelopen jaar een van Zeeuwse musea, blijkt uit een in ventarisatie van Erfgoed Zeeland, speelden. Vorig jaar werden Dat is de helft meer dan 29.500 bezoekers geteld. in 2021, toen er ruim 332.000 be- „In oktober 2019 hebben we langstellenden waren. Maar de be- onze nieuwbouw geopend, maar zoekcijfers liggen nog altijd 15 pro- in maart 2020 kwam er een verras cent lager dan in 2019, het laatste jaar voordat de coronacrisis toe sloeg. Sinds het begin van de pande nde gingen de deuren vier keer op slot. De laatste keer was in decem- nóg meer bezoekers kunnen trek- ber 2021. Op 25 januari vorig jaar ken.” mochten de musea weer bezoek ontvangen en op 7 maart vervielen Oor I og Oekraïne alle beperkende maatregelen, bij- De nieuwbouw heeft er volgens voorbeeld het mondkapje. Traas voor gezorgd dat het Bevrij- Musea klimmen uit coronadal - Jan J.B. Kuipers Goudbaar uit de Geldermalsen. foto jan j.b .kuipers Oliehandel Dekker B.V. is op zoek naar een fulltime Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. - Stef Traas, Bevrijdingsmuseum Zeeland Leerlingen van basis school De Luyster uit Sint Phi lipsland be zochten afge lopen jaar het Bevrijdings museum. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen De functie eisen: Minimaal afgeronde MBO opleiding, Goed cijfermatig inzicht Ruime ervaring met Microsoft software applicaties Nauwkeurig Wat bieden wij: Goede arbeidsvoorwaarden Prettige werksfeer i n een mooi familiebed rijf Heeft u interesse, stuur dan een sollicitatiebrief voorzien van CV naar Oliehandel Dekker B.V. of mail naarvacature@oliehandeldekker.nl Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Richard Roffel, tel 0118-638 960 Grijpskerke Oliehandel Dekker B.V. is een dynamisch bedrijf, waarin de afdeling logis tiek een belangrijke rol speelt. Oliehandel Serving Mobility Ab van der Sluis Rolf Bosboom Nieuwdorp GO WOENSDAG 18 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33