M Nieuwjaarsconcert 6 DEAGENDA Rubriek De Agenda gaat over mensen achter evenementen. Dit keer Ellen Bentlage over het Onbekommerd Schrijfcafé morgen avond in haar studio in Dreischor. De bijeen komst staat in het teken van de komende Poëzieweek met als thema. ‘Vriendschap’. Ze hoeven zich niet voor te bereiden. Het enige dat de mensen mee moeten brengen is pen en papier gende zin en nog één. Vooraf lezen we dan de teksten aan elkaar voor. Nou ja, dat moet niet per se. Nie mand wordt daartoe gedwongen, maar het is wel zo dat er soms parel tjes tussen zitten die uitgesproken beter tot hun recht komen dan door ze alleen maar te lezen.” doen. Dan is het geen echte haiku meer natuurlijk, maar een ‘persoon lijke haiku’. ten ‘Rondje Dreischor’ op die kerk bank. De kerk geldt als startpunt voor deze avondtocht door het dorp met allerlei presentaties op verschil lende locaties.” Maar eerst is dus alle aandacht ge richt op het Onbekommerd Schrijf café morgenavond. Het gaat daarbij vooral om het plezier en de verras sing bij de deelnemers om zelf tek sten te produceren. Mochten er ech ter poëtische teksten uitrollen, dan geeft Ellen ze zeker ook een plekje op het Poëzieplein in de kerk tijdens ge noemd Rondje Dreischor. Aanmel den voor het schrijfcafé kan nog via: studioonbekommerd.nl. De kosten bedragen 15 euro. Trechtermodel Voor haar behoort het bedenken van stimulerende opdrachten tot een be langrijke voorbereiding voor het On bekommerd Schrijfcafé. „Dat lukt me altijd heel goed, maar het moeilijkste voor mij daarbij is kiezen, omdat er zoveel verschillende invalshoeken zijn om mensen aan het schrijven te krijgen. Als dat lukt, en dat is vrijwel altijd het geval, wordt iedereen daar heel blij van. Vervolgens gaan we dan indikken, want ik werk volgens het zogeheten trechtermodel.” Ellen licht dat even toe: „Dat in dikken houdt in dat de deelnemers in hun teksten de woorden die ze minder belangrijk vinden, gaan weg strepen om met de resterende woor den verder te gaan bouwen aan een volgende zin en daarna weer een vol- Rondje Dreischor Zelf schrijft Ellen af en toe een ge dicht geïnspireerd door leven, ster ven of dood. Dat zijn thema’s die ook in haar beeldend werk vaak terugko men. Soms combineert ze beide kunstvormen. Zo heeft zij nu een ei gen gedicht over vriendschap afge- beeld op een strook rijstpapier van 5,5 meter lang. Dat is precies de lengte van een kerkbank in de Adri- aanskerk in Dreischor. „Dit geïllus treerde gedicht presenteer ik op za terdag 28 januari tijdens het zogehe- Weer live Het bijzondere aan deze avond is dat het schrijfcafé sinds twee jaar voor het eerst weer ‘live’ wordt gehouden. „Door corona moest het steeds on line gebeuren, maar nu vind ik het tijd om weer echt met mensen bij el kaar te komen.” Ellen beschikt als beeldend kunstenaar over een ruime studio in de Zuidstraat in Dreischor. Die biedt plaats aan maximaal twaalf deelnemers. „Zij hoeven zich niet voor te berei den. Het enige dat ze moeten mee brengen, is pen en papier. Vanaf half acht ’s avonds werken we dan twee uur intensief door. Wel met tijd voor koffie of thee natuurlijk, maar er wordt niet uitgebreid pauze gehou den. Tijdens het voorlezen van ei kaars teksten, is er immers al wat rust. Die teksten worden alleen be luisterd en beslist niet becommenta rieerd aldus Ellen. Zij geeft tussendoor ook wat uitleg over de verschillende dichtvormen, die de deelnemers desgewenst zelf kunnen uitproberen. Maar ook hier geldt weer dat ‘onbekommerd’. „Als je in een vorm geperst wordt, zou dat onnodig faalangst kunnen opwek ken. Wie bijvoorbeeld een haiku van vier regels wil schrijven, mag dat ie term ‘onbekommerd’ is belangrijk volgens El- Hl len Bentlage. „Mensen zijn vaak zeer terughou- dend over hun eigen schrijftalenten en voelen er niks voor om van bijvoorbeeld bekende schrij vers aanwijzingen te krijgen hoe het beter zou moeten. Maar ik heb de er varing dat iedereen spontaan teksten kan produceren zonder daar lang over na te moeten denken.” Zij werkt met korte, gerichte op drachten om de deelnemers aan het schrijven te krijgen. „Dan rollen er vaak woorden en zinnen uit hun pen, waarvan ze niet wisten dat ze die in zich hadden en die hen echt enorm verrassen.” Ellen benadrukt dat dit simpele opdrachten zijn, zoals ‘maak de volgende zin af of‘voor de vuist weg schrijven’. Dat laatste houdt in: Drie minuten lang alles op schrijven wat in je omhoog borrelt bij een specifiek woord of bepaalde zin. Tijdens het schrijfcafé op 18 januari zou dus een opdracht zoals deze voorbij kunnen komen: ‘Maak de volgende zin af: ‘Vriendschap bete kent voor mij...’ Maar Ellen weet daar ongetwijfeld ook leuke varianten op te bedenken. DINSDAG 17 JANUARI 2023 SD - Ellen Bentlage Ellen Bentlage met haar gedicht over ‘Vriendschap’ afge- beeld op een meer dan vijf meter lange strook rijstpapier. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Woensdag 18 januari Nieuwjaarsbijeenkomst voor inwo ners en ondernemers van Schou- wen-Duiveland. Georganiseerd door de gemeente Schouwen-Dui- veland samen met de Onder- nemerskring Schouwen-Duiveland. Onder het genot van een hapje en drankje kan iedereen elkaar het beste wensen voor 2023. De nieuwjaarsreceptie in het gemeen tehuis van Zierikzee begint om 19.30 uur en duurt tot circa 21.00 uur. Zaterdag 21 januari Nieuwjaarsconcert van CASD met een optreden van Take Five. Met Leon Koppelman op panfluit, Peter Koetsveld op klarinet, Annette Ju- melet op viool, pianist Jan Peter Teeuw en Marien Stouten op het orgel. Om de traditie compleet te maken, blikken Endrik en Jannekee met een knipoog terug op het af gelopen jaar. Het nieuwjaarscon cert is in de Nieuwe Kerk in Zierik zee. Aanvang: 19.30 uur. Bruisend Scharendijke haalt twee lokale bands en een dj naar dorpshuis De Putmeet voor een stevige avond muziek en gezellig heid. Band Be For You en Missgui- ded! treden op. Aanvang 20.00 uur. Ali Pankow Dreischor Onbekommerd schrijven levert verrassingen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 45