Zo’n beest afschieten went nooit M Elk jaar sterven honderden reeën en herten door aanrijdingen met auto's 1 U A Hij is al zeker twintig jaar actief, maar het afschieten van een aangereden ree of damhert went nooit, zegt Dirk Fluijt van de Stichting Wildaanrijdingen Nederland. „Soms zijn het twee kalfjes die hun moeder volgen en als de twee kalfjes dan zijn doodgereden...ja, dat zijn akelige momenten. Nog steeds.” ‘Ik zag mijn vriendin op een dak voor bij drijven’ met de mensen is. Je schrikt Je na tuurlijk wezenloos. De mensen die in zo'n auto zitten, hebben het er volgend Jaar nóg over. Die proberen wij een beetje gerust te stellen en Zo'n beest dat naar je kijkt en smeekt: schiet me alsjeblieft dood we waar we moeten zijn. Als een dier nog enigszins kan lopen, dan springt-ie natuurlijk weg. Als de gene die ‘m heeft aangereden zegt: het was tussen Brouwershaven en Serooskerke, ga dan maar ‘s zoeken. Als zoiets je overkomt, behoor je de politie te bellen. Die seint ons dan weer in. En geef een heel goede plaatsaanwijzing door, bijvoor beeld de hectometerpaaltjes. En als het in de polder is gebeurd, blijf dan alsjeblieft staan. Want anders zoe ken we ons wezenloos." nooit. In december moest Schouwen-Duiveland vijf keer een de hert of ree worden afgemaakt. En dat zijn geen prettige momenten: niet voor automobilisten, maar ook niet voor de Jagers. Als Fluijt of een op hun gemak te brengen. Maar ik loop wel snel door naar het beest dat daar ligt. Ik hou geen praatje van een kwartier.” Het afschieten van een dier dat crepeert, gaat Fluijt ondanks zijn Ja renlange ervaring niet in de koude kleren zitten. Het is, zegt hij onom wonden, ‘een klotekarwei’. „Je komt de meest vreemde situaties tegen. Soms gaat het zo hard, dat er niets meer van zo’n beest over is en soms zijn het de twee kalfjes die hun moeder volgen en als de twee kalfjes dan zijn doodgereden...dat zijn akelige momenten hoor. Dat vind ik nog steeds. Absoluut. Ik doe dit werk nu twintig Jaar en het doet me altijd nog wat. Zeker als zo’n beest naar Je ligt te kijken, half in de sloot met een smeekbede van: schiet me alsjeblieft dood. Ik vind dat nogal wat. Ik vind dat heftig. Maar iemand moet het doen hè? Er is niet veel lol aan. Voor het vlees hoef Je het niet te doen, want als zo’n beest tegen een auto heeft ge zeten, is er praktisch niet veel meer van over. Dan is alles doorbloed en is het niet geschikt voor consump tie.” Vaak kunnen automobilisten na een aanrijding, hun weg niet ver volgen, omdat hun wagen onher stelbaar beschadigd is. Voor de mensen van de Stichting Wildaan rijdingen Nederland is dat weer een voordeeltje. „Bij de plek blijven staan, is wenselijk, want dan weten Damhert stapt door Wat de oorzaak is van de aanrijdin gen? Fluijt moet het antwoord schuldig blijven. Het aantal aanrij dingen gaat met pieken en dalen. „De bronsttijd is zo’n periode waar Je meer aanrijdingen hebt en net voordat de reekalfjes geboren wor den in april en mei heb Je ook weer zo’n periode. En in december kan het geknal met oud en nieuw ook een reden zijn. Wie zal het zeggen? Als een ree overdag de weg oploopt, wordt hij negen van de tien keer opgejaagd. Door mensen of door een hond. Een damhert is wat dat betreft rustiger. Die stapt gewoon door. Die denkt: voor mij stoppen ze wel. Terwijl een ree natuurlijk écht hartstikke schuw is. Als het maar denkt dat er iemand in zijn veld komt, maakt het zich uit de voeten. Een damhert kijkt eerst nog eens achterom.” op een hek zit of slachtoffer is ge worden van een maaimachine. Al- direct of het wordt afgeschoten. Au- les valt onder de noemer ‘valwild’. to's zijn vaak total loss. Maandag was voor het voor eerst dit Jaar weer Schrik raak op Schouwen-Duiveland, deze Wanneer de pieper gaat, weet Fluijt keer bij Brouwershaven. nooit. In december moest op Fluijt is gepensioneerd boswach ter en regiocoördinator van Stichting Wildaanrijdingen Neder land, een landelijk opererende or ganisatie waarbij honderden Jachtaktehouders zijn aangesloten, ander ter plekke komt, leeft het dier Zij worden bij nacht en ontij opge- vaak nog. De eerste aandacht gaat roepen. En dan gaat het niet alleen niettemin altijd eerst uit naar de om aangereden reeën en damher- automobilist. „Als ik ter plekke ten, maar ook om wild dat gespietst kom, vraag ik altijd eerst hoe het Het afgelopen Jaar ging alleen al bij de vrijwilligers op Schouwen-Dui veland 126 keer de pieper. Acht van de tien keer ging het om een ree of dood te schieten, maar iemand moet het doen.” fotomarieke mandemaker een damhert dat aangereden was door een automobilist. Het dier overleeft de crash nooit: of het sterft X J W' 1 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 16 januari 2023 Zeeland Reeën en herten worden regelmatig aangereden door auto’s als ze (vaak opgejaagd) de weg oversteken. Als zoiets je overkomt, moet je de politie bellen, fotogettyimages ZEELAND 4 - Dirk Fluijt, Stichting Wildaanrijdingen Nederland Ab van der Sluis Vlissingen Dirk Fluijt van Wildaanrijdingen Nederland: „Heftig om zo’n dier A 1 ‘j*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21